reklama
reklama

Stanisław Krzaklewski. Mija 50 lat od śmieci lekarza z Kolbuszowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso/wikipedia.org

Stanisław Krzaklewski. Mija 50 lat od śmieci lekarza z Kolbuszowej - Zdjęcie główne

Ciało Stanisława Krzaklewskiego spoczęło na cmentarzu w Kolbuszowej. | foto Archiwum Korso/wikipedia.org

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIPotrafił pomóc pacjentowi z chorym zębem, jak też kobiecie rodzącej dziecko. Nigdy nie patrzył na porę dnia - tak Stanisława Krzaklewskiego, dyrektora szpitala w Kolbuszowej, wspominał doktor Jarosław Ragan. W tym roku mija 50. rocznica śmierci tego znakomitego lekarza.
reklama

Stanisław Krzaklewski urodził się 17 lutego 1910 roku w Zabłotowcach na Kresach, jako drugi syn Bronisława i Marii. Szkołę średnią ukończył we Lwowie. W latach 1931-1936 studiował medycynę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, uzyskując dyplom lekarza. Tam też rozpoczął pracę w klinice chirurgii profesora Lipińskiego.

reklama

Lekarz, który pomagał partyzantom

Brał udział w kampanii wrześniowej. Po wkroczeniu Niemców do Lwowa w 1941 roku rozpoczął działalność w zorganizowanym lecznictwie konspiracyjnym. Doszedł do funkcji dowódcy wojsk sanitarnych Armii Krajowej w Okręgu Stanisławowskim. W 1945 roku był przez krótki czas więziony w Zamku w Rzeszowie za pomoc sanitarną i lekarską, którą udzielał na wezwanie partyzantom.

Dyrektor szpitala w Kolbuszowej

Stanisław Krzaklewski z Kolbuszową związał się w listopadzie 1948 roku. Mając 38 lat objął stanowisko dyrektora Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej oraz ordynatora oddziału chirurgii w tej placówce.

reklama

Jego praca zawodowa i społeczna od tej pory koncentrowała się na organizowaniu służby zdrowia w całym powiecie kolbuszowskim.

- W latach pięćdziesiątych współpracował z lekarzem powiatowym Eugeniuszem Adamusem, inicjując powstanie ośrodków zdrowia w Raniżowie i Sokołowie Małopolskim, punktów lekarskich i pielęgniarskich w Majdanie Królewskim, Niwiskach, Przedborzu i Wilczej Woli, które później przekształciły się w ośrodki zdrowia

- tak zmarłego doktora wspominał na jednej z sesji Jarosław Ragan, lekarz i ówczesny radny powiatowy.

Otworzył ośrodki zdrowia w kilku miejscowościach

Doktor Krzaklewski przyczynił się także do otwarcia izb porodowych w Cmolasie, Lipnicy, i Niwiskach, Spółdzielni Zdrowia w Nienadówce oraz Poradni Przeciwgruźliczej w Górnie. Zabiegał także o budowę nowego, dużego szpitala w Kolbuszowej, co zostało zrealizowane pod koniec lat 60.

reklama

- Był człowiekiem wielu organizacji społecznych. Należał do Krajowego Związku Chirurgów Polskich. Był też członkiem Lekarskiego Sądu Koleżeńskiego w Rzeszowie, co było dowodem powszechnego uznania w środowisku lekarskim dla jego nieskazitelnego charakteru. Przewodniczył także komitetowi do zwalczania znachorstwa w powiecie kolbuszowskim. Był również członkiem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami im. J. Goslara w Kolbuszowej

- wyliczał Jarosław Ragan. 

Wybitny chirurg 

Dr Stanisław Krzaklewski był specjalistą chirurgii ogólnej. Wykonał setki operacji, ratując życie i zdrowie tysiącom osób.

- Jako lekarz niósł pomoc nie tylko zakresu chirurgii. Był znakomitym znawcą wszystkich dziedzin medycyny. Potrafił pomóc pacjentowi z chorym zębem, jak też kobiecie rodzącej dziecko. Nigdy nie patrzył na porę dnia. Zakresu chirurgii ogólnej, należy podkreślić, że wykonał zabiegi operacyjne, które w chwili obecnej zostały przyporządkowane do ortopedii i traumatologii, urologii, czy chirurgii dziecięcej. Niektóre zabiegi wykonywał na poziomie kliniki chirurgicznych, w tym np. usuwanie tarczycy w tzw. znieczuleniu w kręgosłup

- opowiadał o zmarłym lekarzu Jarosław Ragan.

Nagła śmierć doktora Krzaklewskiego

W czasie, gdy dr Krzaklewski pracował w Kolbuszowej, oddział chirurgii ogólnej był znany w całym regionie Podkarpacia i ściągali tu pacjenci z różnych miejscowości.

- Stworzył on podwaliny organizacji służby zdrowia w powiecie kolbuszowskim. Wykształcił lekarzy, którzy nieśli pomoc mieszkańcom naszego powiatu. Dlatego ważne jest, aby pamięć o tym wybitnym kolbuszowianinie została wśród nas

- apelował doktor Ragan. 

Stanisław Krzaklewski zmarł nagle, 12 czerwca 1974 roku, w swoim długo oczekiwanym nowym budynku szpitala. Miał 64 lata. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Kolbuszowej.

- Była to śmierć wymarzona przed większość lekarzy, zabiegowców - na stanowisku pracy. Lecz była to śmierć przedwczesna. Społeczeństwo masowymi udziałem w pogrzebie wyraziło swoje uczucia, wdzięczność dla znanego lekarza

- dodał ówczesny radny. 

Ulica i sala operacyjna imienia lekarza 

Wraz z żoną Joanną doczekali się pięciorga dzieci: Wojciecha Krzaklewskiego, Mariana Krzaklewskiego, Barbarę Frączek, Stanisława Krzaklewskiego i Teresę Grażynę Jabłońską. 

W 2017 roku ówczesna Rada Miejska w Kolbuszowej zdecydowała, że doktor Stanisław Krzaklewski został patronem dawnej ulicy 22 Lipca w Kolbuszowej. Jego imię, od 2019 roku, nosi również blok operacyjny w kolbuszowskim szpitalu. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama