reklama
reklama

Pogrzeb Barbary Frączek w Kolbuszowej. To ona wraz z posłami zawiesiła krzyż w Sejmie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: J. Serafin

Pogrzeb Barbary Frączek w Kolbuszowej. To ona wraz z posłami zawiesiła krzyż w Sejmie - Zdjęcie główne

Pogrzeb Barbary Frączek z domu Krzaklewska odbył się w piątek, w kolbuszowskiej kolegiacie. | foto J. Serafin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIW kolegiacie w Kolbuszowej w piątek (29 grudnia) odbył się uroczysty pogrzeb Barbary Frączek z domu Krzaklewska - zasłużonej działaczki społecznej i lekarki. Zgromadził on liczne grono osób, które chciały pożegnać tę niezwykłą kobietę, oddaną obronie życia i walce o prawa człowieka.
reklama

Barbara Frączek, urodzona we Lwowie, związana z Rzeszowem, znana była przede wszystkim jako niezłomna obrończyni życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Jej działalność rozpoczęła się w latach 80., kiedy to wraz z Marią Kowalik założyła grupy charytatywne i pro-life w Rzeszowie. Była również współzałożycielką inicjatyw wspierających matki, osoby niepełnosprawne oraz rodziny.

- Żegnamy osobę, która z pełnym oddaniem przez całe życie broniła ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci

reklama

- mówił ks. Lucjan Szumierz, proboszcz kolbuszowskiej kolegiaty.

- Śp. Barbara wychowywała się w rodzinie, gdzie szacunek do życia i każdego człowieka był na pierwszym miejscu. Ideę ochrony życia przejęła z domu rodzinnego. Wzorowała się w życiu i pracy, postępowaniem swojego taty Stanisława Krzaklewskiego, znanego, cenionego kolbuszowskiego lekarza

- dodał dziekan.


O życiu zmarłej, i wartościach, którymi się kierowała, mówił w trakcie kazania ks. Lucjan Szumierz. Fot. kolegiatakolbuszowa.pl

Spotkanie z Janem Pawłem II w Rzymie

W trakcie piątkowego pogrzebu ks. Szumierz wspomniał o spotkaniu Barbary Frączek z papieżem Janem Pawłem II w 1984 roku, podczas pielgrzymki do Rzymu. Wzięła w nim również udział Maria Kowalik. Rozmowa z Ojcem Świętym była impulsem do podjęcia działań charytatywnych, w które zaangażowali się księża i inne osoby.

reklama

- W latach 80-tych nie było w Polsce rozwiniętego w pełni duszpasterstwa rodzin, poradni rodzinnych, domów samotnych matek, okienek życia. Te osoby, z panią Basią na czele, dały podwaliny do tych ruchów i stowarzyszeń, które pochylają się nad biedą ludzką

- mówił dalej o zmarłej ks. Lucjan Szumierz.

Telefon zaufania w Rzeszowie 

Proboszcz wspomniał także o telefonie zaufania, który Barbara Frączek prowadziła ze swoją mamą Joanną Krzaklewską, do którego numer znajdował się we wszystkich kościołach rzeszowskich. Dzwoniły pod niego kobiety w ciąży, które nie miały warunków, by przyjąć nowe życie. Z tej inicjatywy powstała później myśl o domach samotnej matki.

reklama

Barbara Frączek, będąc lekarką w WSK w Rzeszowie, była znana jako troskliwy i oddany medyk. Jej zaangażowanie w działalność Solidarności oraz wkład w rozwój opieki nad ludźmi w trudnej sytuacji życiowej były nieocenione.

W 1990 roku, jako delegatka na zjeździe Solidarności w Gdańsku, wraz z Jerzym Umiastowskim, wnosiła o uchwalenie ochrony życia od poczęcia, co było symbolicznym darem dla ks. Jerzego Popiełuszki w dniu jego imienin. Uchwała ta została wówczas podjęta jednogłośnie. 

- Jako poseł Solidarności w 1993 roku przedstawiła projekt ochrony życia, który kończył dowolną aborcję

- mówił w trakcie kazania proboszcz.

Pogrzeb Barbary Frączek z domu Krzaklewska
W pogrzebie wzięli udział m.in. przedstawiciele Solidarności. Fot. J.Serafin


Krzyż w Sejmie RP zawieszony w nocy

Podczas uroczystości żałobnej duchowny wspomniał także o kluczowej roli, jaką Barbara Frączek odegrała w symbolicznym akcie zawieszenia krzyża w Sejmie. W 1997 roku, będąc posłanką Solidarności, wraz z kilkoma parlamentarzystami, umieściła krzyż poświęcony w kościele św. Stanisława Kostki - ten sam krzyż, wcześniej przekazała matka księdza Jerzego Popiełuszki. Wisi on do dzisiaj w polskim parlamencie. 

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył biskup senior Kazimierz Górny, który podkreślił szlachetność i oddanie Barbary Frączek dla spraw społecznych. Oprawę muzyczną zapewniła Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Kolbuszowej

Znajomi i przyjaciele wspominali zmarłą jako człowieka wielkiego serca, oddanego lekarza, działaczkę społeczną i polityczną. Podkreślano jej zaangażowanie w działalność charytatywną i społeczną, a także troskę o rodzinną Kolbuszową.

Ciało Barbary Frączek spoczęło w grobie wraz z rodzicami na cmentarzu parafialnym przy ul. Narutowicza. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama