Reklama

Dawniej polewano dziewczęta wodą, by pobudzić ich płodność. Jolanta Dragan z MKL Kolbuszowa o śmigusie-dyngusie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva.

Dawniej polewano dziewczęta wodą, by pobudzić ich płodność. Jolanta Dragan z MKL Kolbuszowa o śmigusie-dyngusie - Zdjęcie główne

Dawniej dziewczęta oblewano wodą całymi wiadrami przy studni, a nawet wrzucano je do strumyka. | foto Canva.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KULTURA Aktualnie śmigus-dyngus ma trochę inne znaczenie i nie jest aż tak ochoczo praktykowany jak dawniej. Jak mocno zmieniła się nasza tradycja? O dawnych wierzeniach opowiedziała nam Jolanta Dragan, etnograf z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

W pierwszy dzień świąt gospodarz święcił wodą święconą obejście i pole, co miało zapewnić ochronę przed wszystkim, co złe. Wierzono również, że im więcej pokarmów poświęcimy i zjemy podczas Wielkanocy, tym lepsze plony będziemy mieć.

ZOBACZ TAKŻE:

O dawnych wierzeniach opowiedziała Jolanta Dragan, kustosz i etnograf z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Drugi dzień świąt to tradycyjnie śmigus-dyngus. Tradycja polewania siebie wodą była znana od wieków.

To wywoływało dużo śmiechu i radości. Zwykle to chłopcy polowali na dziewczyny i oblewali je wodą - czasami całymi wiadrami, niekiedy zaciągano dziewczęta pod studnię i oblewano wodą, a czasami wrzucano do strumyka. Sposobów było mnóstwo.

Dziewczęta oczywiście również polewały chłopaków, jednak to polanie dziewczyny było najistotniejsze. Wierzono, że pobudzi to jej płodność. A trzeba zaznaczyć, że niegdyś największym pragnieniem było wyjście za mąż, założenie rodziny i posiadanie potomstwa.

Osoby, które chciałyby, żeby tradycji stało się zadość, muszą pamiętać przede wszystkim o umiarze. Polewanie musi być symboliczne. W innym przypadku musimy liczyć się z tym, że popełniamy wykroczenie, za które grozi nam mandat karny do 500 złotych.  Pisaliśmy o tym w artykule: Kiedyś to był śmigus-dyngus. Teraz za oblewanie wodą grozi wysoki mandat [GALERIA]

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy