Reklama

Blisko ćwierć miliona złotych na działalność OSP z terenu gminy Dzikowiec w 2021 roku. Która jednostka otrzymała najwięcej?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Blisko ćwierć miliona złotych na działalność OSP z terenu gminy Dzikowiec w 2021 roku. Która jednostka otrzymała najwięcej? - Zdjęcie główne

W sumie na Ochotnicze Straże Pożarne z gminy Dzikowiec wydano w ubiegłym roku 306 tys. złotych. Ile z tej kwoty pochodziło od samorządu, a ile z dotacji zewnętrznych? | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Na Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy Dzikowiec w 2021 roku przeznaczono ponad 300 tysięcy złotych. Na co zostały wydane pieniądze i która OSP otrzymała najwięcej funduszy na swoją działalność?

Na terenie dzikowieckiej gminy działa dziewięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które skupiają w swoich szeregach 306 druhów czynnych, w tym 66 honorowych i 13 wspierających.

Ogółem na bieżące utrzymanie, zakupy, remonty, szkolenia i akcje gaśnicze wydano w ubiegłym roku 306 tys. złotych. Z samego budżetu gminy Dzikowiec wydano ponad 190 tys. zł. Reszta to pieniądze z funduszu sołeckiego, WFOŚiGW, KSRG, PGNiG czy funduszu covidowego. Która z OSP otrzymała największy przydział? Sprawdzamy.

Wsparcie liczone w tysiącach

Na największe wsparcie w ubiegłym roku mogli liczyć druhowie OSP z Wilczej Woli. Otrzymali najwięcej, bo niespełna 75 tys. złotych. Natomiast najmniejsze fundusze na bieżącą działalność przeznaczono dla OSP Kijanki. 

Druhowie w akcji

Najwięcej wyjazdów do akcji ratowniczo-gaśniczych w 2021 roku miała OSP w Lipnicy - 34 interwencje. OSP Dzikowiec odnotował 15 wyjazdów, natomiast OSP Wilcza Wola wyjeżdżała 13 razy. Reszta jednostek z terenu dzikowieckiej gminy, tj. OSP Kopcie, Nowy Dzikowiec, Płazówka, Spie i Kijanki nie wyjechały w ciągu roku do żadnej akcji.

Ekwiwalent w 2021 roku dla wszystkich druhów za udział w akcjach i szkoleniach wyniósł 10 987,10 zł. Najwięcej zarobili strażacy z Lipnicy (6 335,36 zł). Natomiast druhowie z Dzikowca i Wilczej Woli zarobili kolejno: 2 275,05 zł i 2 377,69 zł.

Największa kasa w powiecie

Przypomnijmy, że Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy Dzikowiec kilka tygodni temu dostali niemałą podwyżkę. Teraz, za udział w akcjach ratowniczych, szkoleniach i ćwiczeniach, będą otrzymywać najwięcej spośród jednostek OSP w całym powiecie kolbuszowskim. Pisaliśmy o tym tutaj: Najwyższy ekwiwalent dla druhów OSP w powiecie kolbuszowskim. - Stawiamy się poważnie w tej sytuacji? - dopytuje radny Antoni Konefał

Radni na kwietniowej sesji niemal jednogłośnie przegłosowali uchwałę w sprawie ustalenia wysokości nowego ekwiwalentu. 14 samorządowców było za, natomiast jeden z nich wstrzymał się od głosu.

Tym samym teraz strażacy ochotnicy będą zarabiać odpowiednio: 25 zł za każdą rozpoczętą godzinę udziału w działaniach ratowniczych oraz 15 zł za każdą rozpoczętą godzinę udziału w szkoleniach i ćwiczeniach organizowanych przez gminę lub Państwową Straż Pożarną.

Co ciekawe, nowy ekwiwalent, który obecnie przysługuje strażakom OSP w dzikowieckiej gminie, jest najwyższy w całym powiecie kolbuszowskim. Głównie za sprawą wysokości wynagrodzenia za udział w szkoleniach i ćwiczeniach. Dotychczas na największe pieniądze mogli liczyć druhowie z Raniżowa, gdzie stawka wynosi 12 zł za godzinę.

Doposażyć straż

Na co konkretnie decydowały się wydać pieniądze poszczególne jednostki OSP w minionym roku? Jak się okazuje, większość funduszy druhowie przeznaczali na zakup sprzętu i wyposażenia na potrzeby swojej jednostki. Sprawdzamy, jak rozkładają się koszty.

Na kwotę 306 tysięcy złotych, którą wydano na OSP w 2021 roku, składają się:

  • Budżet gminy - 187 884 zł
  • Fundusz Sołecki - 16 200 zł
  • Fundusz covidowy - 45 000 zł
  • KSRG - 22 460 zł
  • WFOŚiGW - 24 732 zł
  • PGNiG - 10 000 zł
 

Tyle wydano na poszczególne jednostki OSP:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy