Reklama

Najtańsza oferta na rewaloryzację parku Błotnickich w Dzikowcu trafiła do kosza. Dlaczego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: K. Ząbczyk

Najtańsza oferta na rewaloryzację parku Błotnickich w Dzikowcu trafiła do kosza. Dlaczego? - Zdjęcie główne

Oranżeria znajduje się w sąsiedztwie dworku Błotnickich (na zdjęciu), po prawej stronie od bramy wjazdowej do parku, patrząc od strony urzędu gminy. | foto K. Ząbczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W przetargu na rewaloryzację zespołu parkowo-dworskiego w Dzikowcu wpłynęło siedem ofert. Jedna z nich, mimo najniższej ceny, została odrzucona. Dlaczego?

Na prace na terenie parku Błotnickich gmina planowała przeznaczyć 2 mln 335 tys. zł. Samorząd na to zadanie otrzymał dofinansowanie z rządowego funduszu Polsku Ład. 

Kompletny remont

Postępowanie zostało opublikowane na stronie dzikowieckiego urzędu pod koniec lutego. Przedmiotem zamówienia była przebudowa ogrodzenia poprzez rozbiórkę istniejącego, roboty ziemne, wykonanie nowych fundamentów i konstrukcji stalowych ogrodzeń.

Zostanie rozbudowany także budynek oranżerii. Zacznie się od prac rozbiórkowych, następnie zostanie rozebrana konstrukcja i pokrycie dachu. Następnie zdemontowane zostaną okna i drzwi, powstaną ławy i ściany fundamentowe parteru oraz podłoża i posadzki na parterze. W planach także wykonanie okładziny ścian i stropów oraz malowanie. 

Finalnie zostanie wymieniona stolarka drzwiowa i okienna na nową, odnowiona zostanie również elewacja i powstanie opaska wokół budynku. Remont ma ponadto dotyczyć instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, wentylacyjnej i elektrycznej.

Siedmiu chętnych

Do przetargu przystąpiło w sumie siedem firm. Wszystkie z nich zapewniły 60-miesięczny okres gwarancji oraz wykonanie zadania w terminie 220 od dnia podpisania umowy. 

Najtańsza oferta wpłynęła od "Arko" Artur Kopeć z Dzikowca. Zaoferował on realizację inwestycji za niespełna 1 mln 870 tys. złotych. Z kolei najdroższa opiewała na kwotę 3 mln 372 tys. złotych i została przedstawiona przez ZRB "Korem" z Jeżowego. Rozbieżność była zatem ogromna.

Wszystko wskazywało na to, że to miejscowy wykonawca wygra przetarg. Faktycznie, oferta od "Arko" została najwyżej oceniona. Finalnie ją jednak odrzucono. Co było tego powodem?

Wykonawca zrezygnował

Jak się okazało, gmina wezwała firmę do złożenia dokumentów, które były wymagane. Wykonawca poinformował natomiast, że nie doszacował części kosztów wykonania prac i odstępuje od złożenia wymaganych dokumentów. Przedstawiciel firmy zwrócił się do urzędu z wnioskiem o nierozpatrywanie oraz odrzucenie jego oferty.

Tym samym to firma budowlana Ryszarda Rembisza z Zielonki zajmie się wykonaniem zadania. Inwestycja pochłonie niespełna 2 mln 250 tys. złotych, bowiem taki koszt wskazała w swojej ofercie firma z gminy Raniżów.

Toaleta i magazyn

W dzikowieckim urzędzie gminy zapytaliśmy kilka tygodni temu o to, do czego po remoncie będzie wykorzystywany budynek oranżerii. Sekretarz Genowefa Dębiak poinformowała w rozmowie z nami, że będą tam mieścić się sanitariaty i miejsca magazynowe.

Najprościej mówiąc, po remoncie w budynek będzie służył jako toaleta publiczna i miejsce, w którym będzie można przechowywać np. kosiarki do trawy oraz inny sprzęt gospodarczy, służący do utrzymywania zieleni i terenu wokół parku Błotnickich.

Gmina na ten moment nie przewiduje, że oranżeria będzie wykorzystywana do innych celów. Józef Tęcza wymienił rewaloryzację terenu wokół parku jako jeden z priorytetów na 2023 rok. W osobistym zestawieniu włodarza ta inwestycja znalazła się na trzecim miejscu.

Do przetargu stanęło siedem firm. Tyle zaoferowali poszczególni wykonawcy:

  • Firma budowlana "Rembisz" Ryszard Rembisz z Zielonki - 2 249 597 zł
  • Usługi budowlane "Romex" Roman Zawitowski z Jarosławia - 2 988 688 zł
  • Artur Kopeć "Arko" z Dzikowca - 1 868 370 zł (oferta odrzucona)
  • ZRB "Korem" z Jeżowego - 3 372 597 zł
  • "Treebud" z Myślenic - 2 339 806 zł.
  • "Art-Bud" Arkadiusz Nowak z Kolbuszowej Górnej - 2 369 560 zł
  • Zakład Remontowo-Budowlany Roman Olszowy z Kosów - 2 996 927 zł

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy