Reklama

Ofiaromat w kolegiacie w Kolbuszowej działa od trzech miesięcy. Wierni wolą jednak przekazywać gotówkę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Joanna Serafin

Ofiaromat w kolegiacie w Kolbuszowej działa od trzech miesięcy. Wierni wolą jednak przekazywać gotówkę - Zdjęcie główne

Ofiaromat znajduje się w kościele w Kolbuszowej. | foto Joanna Serafin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ofiaromat w kościele w Kolbuszowej uruchomiony został początkiem tego roku. Wierni, którzy chcą przekazać datek, nie muszę się już martwić tym, że zapomnieli zabrać ze sobą gotówki na tacę. Płacić można telefonem oraz kartą płatniczną.

Urządzenie zwane ofiaromatem, czy e-tacą do kolegiaty trafiło jeszcze w grudniu 2022 roku a zamontowane zostało początkiem tego roku. Znaleźć je można za ławkami po prawej stronie (wchodząc przez wejście główne do świątyni). 

Kolegiata jest jednym z kilku większych kościołów w diecezji rzeszowskiej, w których umieszczono ofiaromat. Przyjmuje on elektroniczne wpłaty w wysokości 5, 10, 20, 50, 70 i 100 zł.

Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Wystarczy wybrać wartość ofiary i nacisnąć znajdujący się przy niej przycisk. Następnie przyłożyć karę płatniczą do czytnika lub telefon (korzystając np. z Google Pay). 


Ofiaromat umieszczono za ławkami. Fot. J.Serafin

- Jesteśmy jedną z pięciu dużych parafii w diecezji, którym zaproponowano, aby ustawić takie urządzenie. Stwierdziłem, że można spróbować

- mówi nam ks. Lucjan Szumierz, proboszcz kolbuszowskiej kolegiaty i żartuje, że do urządzenia pielgrzymek nie ma.

- Ale przecież nie po to się idzie do kościoła

- dodaje duchowny.

W przypadku Kolbuszowej wierni, którzy decydują się na przekazanie ofiary na kościół, wolą to zrobić w formie tradycyjnej. Pieniądz elektroniczny powoli wypiera jednak gotówkę, co widać w sklepach, kiedy płacimy za zakupy kartą lub przy użyciu telefonu. 

Jeszcze w 2020 roku ofiaromat zainstalowano w kruchcie kościoła przy Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych w Sędziszowie Małopolskim. Wierni mogą przekazać datek na remont klasztoru. Do wyboru są kwoty: 10 zł, 20 zł, 30 zł, 50 zł, 75 zł i 100 zł.

Podobne urządzenia pojawił się także w świątyniach w Rzeszowie.

Z podobnych terminali korzystają także wierni w innych krajach Europy m in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, czy Włoszech.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy