Reklama

Pożar w Nowej Białej. Skierowano apel do mieszkańców powiatu kolbuszowskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Małopolski Urząd Wojewódzki

Pożar w Nowej Białej. Skierowano apel do mieszkańców powiatu kolbuszowskiego - Zdjęcie główne

foto Małopolski Urząd Wojewódzki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Caritas Diecezji Rzeszowskiej prosi o pomoc dla poszkodowanych w pożarze w Nowej Białej. Pieniądze można wpłacać na konto rzeszowskiej Caritas albo przekazać podczas zbiórki do puszek w najbliższą niedzielę, 27 czerwca.

19 czerwca 2021 r. w Nowej Białej k. Nowego Targu wybuchł gigantyczny pożar, wskutek którego spłonęło ponad 40 budynków. Wielu ludzi straciło cały dorobek życia. Spaliły się domy, stajnie, budynki gospodarcze. Rok temu cała Polska pomagała poszkodowanym w powodzi mieszkańcom Podkarpacia. 

- Teraz to my chcemy pomóc rodzinom, które w pożarze straciły wszystko. Caritas Diecezji Rzeszowskiej już przekazała na pomoc poszkodowanym w pożarze 50 tys. zł. Potrzeby są jednak setki razy większe. Dlatego prosimy ludzi dobrej woli o wpłaty na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej: 96 1020 4391 0000 6902 0002 2616 z dopiskiem „pożar”

- apeluje ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Natomiast w niedzielę 27 czerwca 2021 r. we wszystkich parafiach Diecezji Rzeszowskiej będzie prowadzona zbiórka do puszek na pomoc poszkodowanym w pożarze w Nowej Białej. Caritas prosi o solidarność z tymi biednymi ludźmi oraz o modlitwę i pomoc finansową.

Ogień strawił 44 budynki, w tym 21 domów, a 9 osób zostało rannych. W całej Polsce organizowane są akcje pomocowe dla pogorzelców z Nowej Białej.

- Jest mi przykro z powodu szkód wyrządzonych w miejscowości i z powodu utraty domów przez ponad sto osób. Słowacja jest gotowa udzielić wszelkiej potrzebnej pomocy. - napisał na Twitterze premier Słowacji, Eduard Heger mając na myśli tragedię w Nowej Białej na Podhalu. W sobotę szalał tam ogromny pożar. Spłonęły 44 budynki, w tym 21 domów, a 9 osób zostało rannych. Do akcji wyjechało około 400 strażaków. 

- Gęsta zabudowa i wiatr powodują, że powstaje efekt domina. Ogień zajmuje kolejne zabudowania – zarówno mieszkalne, jak i gospodarcze. - informował małopolski urząd wojewódzki, a w niedzielę na miejsce przyjechał premier Mateusz Morawiecki. Dla poszkodowanych zostały natychmiast przygotowane miejsca w jednym z pensjonatów, gdzie mogli skorzystać z noclegów, wszyscy jednak skorzystali ze schronień udostępnionych przez znajomych i bliskich. Na miejscu uruchomiono także mobilny punkt PZU. Poszkodowanym zapewniono również pomoc psychologiczną

- dodają służby wojewody. 

W poniedziałek pogorzelcy mają już otrzymać pierwszą pomoc finansową. 

  • zasiłki celowe z tytułu zdarzenia o charakterze klęski żywiołowej - do 6 tys. zł na rodzinę, 
  • zasiłki celowe przeznaczone na dofinansowanie kosztów remontu budynku mieszkalnych od 20 tys. do 100 tys. lub nawet do 200 tys. w przypadku odbudowy domu, 
  • w przypadku budynków gospodarczych związanych z budynkiem mieszkalnym zasiłek może wynieść do 100 tys. zł. 
 

- To był ogromny pożar. Skala zniszczeń jest znaczna. Dziękuję służbom zaangażowanym w działania. Nie były one łatwe. Jesteśmy gotowi do udzielenia wszelkiej pomocy poszkodowanym. To będą dla nich trudne chwile. Moje służby są do pełnej dyspozycji. Dołożymy wszelkich starań, aby pomóc poszkodowanym przejść przez ten trudny etap

– mówił wojewoda małopolski, Łukasz Kmita.

W całym kraju zaczęły się akcje pomocowe. Zbierane są dary dla pogorzelców. Tak jest np. w Kraśniku na Lubelszczyźnie, Zakopanem czy Bochni. Akcje z reguły organizują jednostki OSP. Została także uruchomiona internetowa zbiórka pieniężna.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną tragedii. Ma ją wskazać śledztwo prokuratorskie.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy