Reklama

Mieszkańcy naszego powiatu mają problem. Bobry zagrażają życiu i zdrowiu

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy naszego powiatu mają problem. Bobry zagrażają życiu i zdrowiu - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W zeszłym roku radni i sołtysi alarmowali o niebezpiecznie zwiększającej się liczebności bobrów w gminie Cmolas. Wracamy do tematu i sprawdzamy aktualną sytuację.

Członkowie Komisji Rozwoju Gospodarczego jeszcze w ubiegłym roku rozmawiali na ten temat podczas jednego z posiedzeń. Twierdzili wówczas, że planowane 40 sztuk bobrów do odstrzału to za mało.


Stanisław Siębor, radny z Porąb Dymarskich, uważał, że 40 osobników do odstrzału do zbyt mało. Swoją wypowiedź uzasadnił tym, że w samych Porębach żyje dużo więcej bobrów. Wyliczył on, że jedna bobrza rodzina ma od 4 do 10 osobników, a wzdłuż rzeki w Porębach Dymarskich jest siedem bobrzych żeremi. - Mamy kilkadziesiąt sztuk w samych Porębach Dymarskich. No to, ile mamy bobrów w powiecie - zastanawiał się członek komisji.

Radni rozważali pomysł, aby zwrócić się do kół łowieckich o redukcję liczebności tych zwierząt. Całe województwo podkarpackie miało plan, aby odstrzelić 1200 bobrów.

Odstrzał zwierząt

Na terenie powiatu kolbuszowskiego w latach 2019/20 przeznaczono do odstrzału 40 sztuk. Również taka sama liczba przeznaczona jest do odstrzału w latach 2020/21. Odstrzałowi podlegają całe rodziny bobrowe, bytujące w poszczególnych miejscach. Przy odstrzale zezwala się także na uszkadzanie tam, które zbudowały te zwierzęta.

Odpowiedzialne za wykonanie zarządzenia dotyczącego zmniejszania liczebności bobrów są zarządy okręgowe Polskiego Związku Łowieckiego oraz Dyrekcja Regionalna Lasów Państwowych. Zarządzenie zezwala również, przez cały rok ręcznie bądź mechanicznie , niszczyć, usuwać, rozbierać lub uszkadzać tamy bobrowe oraz na zasypywać niezasiedlone nory. W ramach tego zarządzenia można również stosować rury przelewowe lub inne instalacje regulujące lustro wody, do żądanego poziomu w rozlewiskach i udrażniający w spływ wód bez konieczności uszkadzania tam.

Przed przystąpieniem do niszczenia tam i zamontowanie rur przelewowych wykonujący te czynności obowiązany zawiadomić Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Montaż rur przelewowych w tamach bobrowych jest metodą propagowano przez organizacje ekologiczne. Umieszczeniu w niej rury PCV z otworami nawiercony w jej ściankach skutecznie reguluje poziom wody w rozlewiskach. Metoda ta uniemożliwia podniesienie poziomu wody przez bobry pomimo podniesienia wysokości tam.

Policzyć bobry

Komisja uznała, że pomocni w policzeniu bobrów i tam na terenie gminy będą sołtysi poszczególnych miejscowości. To oni mieli za zadanie w 2020 roku zebrać informację od mieszkańców, którzy mogli zgłaszać problemy związane z tymi zwierzętami.

 Członkowie komisji wnioskowali do wójta o podjęcie działań służących zmniejszeniu liczebności populacji bobra oraz likwidacji żeremi na terenie obwodów łowieckich obejmujących swoim zasięgiem gminę Cmolas. - Zwierzęta te nie tylko wyrządzają szkody w uprawach rolnych, leśnych oraz mieniu, ale coraz częściej stwarzają realne zagrożenia zdrowia, a nawet życia ludzkiego - argumentowała Komisja Rozwoju Gospodarczego. Ponadto wnioskowano, aby zwrócić się do Polskiego Związku Łowieckiego o zwiększenie limitu odstrzałów redukcyjnych bobrów wraz z wystąpieniem o ich wykonanie do łowczych kół łowieckich, które w swoim zarządzie odpowiadają za teren gminy.

Waldemar Zieliński, radny z Trzęsówki, a zarazem przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego poinformował, że temat z pewnością wróci w tym roku. Radni mają zająć się sprawą bobrów na jednym z posiedzeń. Takie spotkanie zaplanowano na przełomie kwietnia i maja tego roku. Wtedy to sołtysi przedstawią zebrane przez siebie informacje.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy