Bernadetta Wolak-Posłuszny zaproponowała podczas sesji (26 stycznia), aby na stronie internetowej Urzędu Gminy Cmolas zamieścić szczegółową informację, skąd wziął się tak duży deficyt w 2023 roku. - Miałabym prośbę, aby taka informacja się pojawiła jak najszybciej - prosiła radna. O budżecie na 2023 rok dla gminy Cmolas pisaliśmy w artykule: Ponad 8 milionowa dziura w budżecie. Radny z Ostrów negatywnie o planach gminy na 2023 rok
Informacja o tym ukazała się dziś (piątek, 10 lutego) na stronie. Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas wyjaśnia, że deficyt budżetowy jest zjawiskiem powszechnym, stale występującym prawie we wszystkich samorządach różnych szczebli.
- Występuje on wówczas, gdy wydatki w danym roku budżetowym przekroczą dochody. Pojęcie deficytu uregulowane jest w ustawie o finansach publicznych, która to reguluje również dopuszczalny deficyt, a także dopuszczalne sposoby finansowania deficytu budżetu gminy
- przestawia szef cmolaskiego urzędu.
Dodaje on dalej, że wielkość budżetu na 2023 rok określiła uchwała budżetowa, którą to Rada Gminy w Cmolasie podjęła na sesji (26 stycznia).
- Deficyt budżetowy na rok 2023 był zaplanowany, co potwierdziły wcześniejsze (ubiegłoroczne) posiedzenia komisji rady i posiedzenie wspólne, które odbyło się 8 grudnia 2022 r., na którym zaopiniowano pozytywnie budżet
- informuje dalej wójt Galek.
Zdaniem Eugeniusza Galka, przyczyną deficytu gminy Cmolas są zwiększone wydatki. Źródeł większych wydatków i w konsekwencji deficytu budżetowego jest kilka.
- Pierwszym głównym źródłem są zaplanowane do wykonania w 2023 r. inwestycje, a w zasadzie ich rekordowa liczba na terenie całej gminy
- uzasadnia.
Ponadto innymi źródłami kazanymi przez wójta są:
- Dofinansowanie zadań oświatowych- subwencja pokrywa tylko 60% rzeczywistych kosztów oświaty.
- Wydatki bieżące jednostek i zakładów budżetowych- drastyczny wzrost cen surowców zwłaszcza energetycznych, materiałów, wynagrodzeń pracowniczych.
- Spadek dochodów własnych zwłaszcza podatków od osób fizycznych.
- Sposób uchwalenia budżetu – różne interesy grup społecznych, radnych- z jednej strony minimalizacja podatków, z drugiej strony maksymalizacja wydatków na inwestycje.
- Inwestycje, które generują największe źródło deficytu, są równocześnie narzędziem rozwoju gospodarczego gminy i służą powiększeniu majątku gminy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.