Reklama

8 milionów zadłużenia dla gminy Cmolas. Wójt Eugeniusz Galek wyjaśnia skąd tak duży deficyt

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B. Posłuszny

8 milionów zadłużenia dla gminy Cmolas. Wójt Eugeniusz Galek wyjaśnia skąd tak duży deficyt - Zdjęcie główne

O wyjasnienie mieszkańcom, skąd wziął się tak duży deficyt prosiła radna Bernadetta Wolak-Posłuszny. | foto B. Posłuszny

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, na prośbę Bernadetty Wolak-Posłuszny, radnej z Cmolasu zamieścił na stronie internetowej cmolaskiego urzędu wyjaśnienie. Dotyczy ono dużego deficytu i zadłużenia w wysokości 8 milionów złotych, w jakie może wpaść gmina.

Bernadetta Wolak-Posłuszny zaproponowała podczas sesji (26 stycznia), aby na stronie internetowej Urzędu Gminy Cmolas zamieścić szczegółową informację, skąd wziął się tak duży deficyt w 2023 roku. - Miałabym prośbę, aby taka informacja się pojawiła jak najszybciej - prosiła radna. O budżecie na 2023 rok dla gminy Cmolas pisaliśmy w artykule: Ponad 8 milionowa dziura w budżecie. Radny z Ostrów negatywnie o planach gminy na 2023 rok

Informacja o tym ukazała się dziś (piątek, 10 lutego) na stronie. Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas wyjaśnia, że deficyt budżetowy jest zjawiskiem powszechnym, stale występującym prawie we wszystkich samorządach różnych szczebli.

- Występuje on wówczas, gdy wydatki w danym roku budżetowym przekroczą dochody. Pojęcie deficytu uregulowane jest w ustawie o finansach publicznych, która to reguluje również dopuszczalny deficyt, a także dopuszczalne sposoby finansowania deficytu budżetu gminy

- przestawia szef cmolaskiego urzędu.

Dodaje on dalej, że wielkość budżetu na 2023 rok określiła uchwała budżetowa, którą to Rada Gminy w Cmolasie podjęła na sesji (26 stycznia).

- Deficyt budżetowy na rok 2023 był zaplanowany, co potwierdziły wcześniejsze (ubiegłoroczne) posiedzenia komisji rady i posiedzenie wspólne, które odbyło się 8 grudnia 2022 r., na którym zaopiniowano pozytywnie budżet

- informuje dalej wójt Galek. 

Zdaniem Eugeniusza Galka, przyczyną deficytu gminy Cmolas są zwiększone wydatki. Źródeł większych wydatków i w konsekwencji deficytu budżetowego jest kilka.

- Pierwszym głównym źródłem są zaplanowane  do wykonania w 2023 r. inwestycje, a w zasadzie ich rekordowa liczba na terenie całej gminy

- uzasadnia.

Ponadto innymi źródłami kazanymi przez wójta są: 

  • Dofinansowanie zadań oświatowych- subwencja pokrywa tylko 60% rzeczywistych kosztów oświaty.
  • Wydatki bieżące jednostek i zakładów budżetowych- drastyczny wzrost cen surowców zwłaszcza energetycznych, materiałów, wynagrodzeń pracowniczych.
  • Spadek dochodów własnych zwłaszcza podatków od osób fizycznych.
  • Sposób uchwalenia budżetu – różne interesy grup społecznych, radnych- z jednej strony minimalizacja podatków, z drugiej strony maksymalizacja wydatków na inwestycje.
  • Inwestycje, które generują największe źródło deficytu, są równocześnie narzędziem rozwoju gospodarczego gminy i służą powiększeniu majątku gminy.
Wójt Galek zauważa, że zwiększony deficyt, a tym samym zadłużenie na koniec 2023 r. nie jest zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania gminy Cmolas.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy