Reklama

Ponad 8 milionowa dziura w budżecie. Radny z Ostrów negatywnie o planach gminy na 2023 rok

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ponad 8 milionowa dziura w budżecie. Radny z Ostrów negatywnie o planach gminy na 2023 rok - Zdjęcie główne

Jedynym radnym, który nie zagłosował za budżetem na 2023 rok, był Ryszard Gaweł z Ostrów Tuszowskich.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Radni z gminy Cmolas zatwierdzili budżet na 2023 rok. Deficyt, czyli dziura budżetowa, jak nigdy wynosi ponad 8 milionów złotych.

Bernadetta Wolak-Posłuszny, radna z Cmolasu, zauważyła, że tegoroczny budżet jest specyficzny dla rady, bo z deficytem wynoszącym 8 mln. 300 tys. zł. 

- Jest to bardzo duży deficyt. Rozpoczynając swoją kadencję, mieliśmy deficyt na poziomie prawie 6 mln zł, zeszliśmy w kolejnych latach do 2 mln i w tym momencie generujemy deficyt na poziomie 8 mln zł. My znamy budżet, zapoznaliśmy się z nim, każdy z nas go czytał. Mam prośbę, aby wójt wyjaśnił mieszkańcom, z czego wynika tak duży deficyt w tym roku - prosiła wójta przedstawicielka mieszkańców. 

Deficyt tylko zapisem  

Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, przypomniał, że przez ostatnie cztery lata gmina raczej schodziła z zadłużenia. - Uważam, że powinniśmy prowadzić na tyle oszczędną gospodarkę, żeby te 8 mln zł było zapisem, ale nigdy niezrealizowanym, taki jest mój cel i myślę, że rady także - mówił wójt. 

Zauważył on także, że gmina jak dotąd miała niskie zadłużenie. Dodał on także, że nie wiadomo do końca, jak będą realizowane poszczególne inwestycje, czy to drogowe, czy inne. Wspomniał on także, że gmina składa wnioski do Programu Obszarów Wiejskich i będzie starać się o dofinansowanie remontów dróg. - Nie wiemy, czy będziemy je wszystkie realizować, czy tylko je rozpoczniemy, a płatności będą w 2024 roku, mam tu na myśli udział własny, czyli udział budżetu gminy - wyjaśnił wójt Galek. 

Szef cmolaskiej gminy podkreślił raz jeszcze, że należy zrobić wszystko, aby te 8 milionów było tylko zapisem.

Żadne informacje 

Po wypowiedzi Eugeniusza Wilka Bernadetta Wolak-Posłuszny podziękowała mu za ogólną informację, z której nie wynikają żadne merytoryczne informacje, z czego wynika deficyt. 

- Ja cieszę się, że wójt ma tyle optymizmu w sobie, ale zwracam uwagę, że każda inwestycja, która była realizowana w ciągu ostatnich lat, generowała raczej większe koszty, aniżeli mieliśmy w budżecie zarezerwowane pieniądze. Często zdarzało się, że kolejnymi uchwałami zwiększaliśmy nakłady na daną inwestycję, choćby nawet inwestycja związana z domem strażaka w Porębach Dymarskich czy rozbudowa basenu

- zauważyła radna.

- Zawsze pan podkreśla, że jest wzrost cen, mamy trudną sytuację gospodarczą, na przetargach różne ceny wychodzą i tutaj zapewnienie naszych mieszkańców, że deficyt nie będzie w tej wysokości, obawiam się, że jest trochę takim bardzo pobożnym życzeniem, a nasi mieszkańcy dalej nie wiedza, z czego on wynika - zwróciła się do wójta.  

Nie zagłosuje 

Ryszard Gaweł, radny z Ostrów Tuszowskich, jasno wyraził się na temat budżetu gminy Cmolas na 2023 rok. - Nie zagłosuje za tym budżetem. Znacznie inaczej umawialiśmy się na komisjach, mówiąc o tym, że będziemy szli w kierunku poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszej gminy. Tymczasem wydajemy ogromne pieniądze na inne zupełnie cele. Odeszliśmy od głównego tematu, dlatego ja nie poprę tego budżetu, wstrzymam się od głosu, dlatego że sytuacja jest dla mnie bardzo trudna - wyraził swoje zdanie samorządowiec. 

Przypomniał on, że gmina planuje przeznaczyć po raz kolejny 300 tys. zł na budowę chodnika w Ostrowach Tuszowskich, przy drodze powiatowej.

- Doszedłem do pewnych źródeł, z tego, co mi wiadomo, powiat o chodnik starać się nie będzie. Trzeci raz z rzędu idziemy tą samą ścieżką, która nie przyniesie efektów. Stąd też ręki za tym budżetem podnieść nie mogę

- skwitował radny Gaweł. 

Optymizm wójta   

Eugeniusz Galek przyznał, że gdyby nie był optymistą, to już dawno nie byłoby go w gminie. - Staram się ten optymizm przekładać na te realia. Realia w tym roku mamy wyjątkowo trudne. Na pewno będziemy podejmować takie rozwiązania, które by powodowały niezbliżanie się do zadłużenia w wysokości 8 mln zł, ale ucieczka w druga stronę. Czyli obniżanie - mówił wójt. 

Nadmienił on, że gmina w tym roku planuje wiele inwestycji, a wyniki przetargów zawsze są niepewne. - Warto czasami zaryzykować, warto wziąć kredyt, żeby pewne rozdziały zamknąć i pewne inwestycje zakończyć. Dlatego też ta kwota wynika z liczby inwestycji, jaka jest realizowana, planowana w tym roku - mówił wójt, dodając, że z roku na rok we wszystkich samorządach w Polsce są coraz mniejsze dochody, a coraz większe koszty utrzymania.

- Zrobię wszystko i będę proponował takie rozwiązania, żeby raczej zmniejszać deficyt, niż zbliżać się do 8 mln. Myślę, że razem pracując nad budżetem, przenosząc płatności czy częściowo realizując inwestycje, na przełomie 2023/2024 jesteśmy w stanie zrealizować te inwestycje. Mimo trudności bądźmy optymistami, a jak będzie ciężko, damy i tak radę - wyraził nadzieję szef cmolaskiego urzędu.  

Wyjaśnić na stronie 

Bernadetta Wolak-Posłuszny zaproponowała także, aby na stronie internetowej Urzędu Gminy Cmolas zamieścić szczegółową informację, skąd wziął się tak duży deficyt w 2023 roku. - Miałabym prośbę, aby taka informacja się pojawiła jak najszybciej - prosiła radna.

Wójt Galek zapewnił, że takie wyjaśnienie zostanie opublikowane. Jak dotąd taka informacja nie ukazała się na stronie urzędu. 

Za przyjęciem budżetu na 2023 rok było 12 radnych, od głosu wstrzymał się Ryszard Gaweł. Nieobecni na sesji byli radni Ewelina Nowicka i Andrzej Zagroba. 

 • Dochody gminy Cmolas w 2023 r.:
  48 435 998,51 zł
 • Wydatki gminy Cmolas w 2023 r.:
  56 738 145,09 zł w tym wydatki majątkowe w kwocie 23 225 483,73 zł
 • Deficyt gminy Cmolas w 2023 r.:
  8 302 146,58 zł

Najważniejsze wydatki w 2023 roku w gminie Cmolas:

 • 747 147,50 - wydatki na utrzymanie gruntów i budynków mienia komunalnego w gminie
 • 137 060 zł - utrzymanie rady gminy - diety, szkolenia itp.
 • 3 730 212 zł - utrzymanie urżedu - wynagrodzenia pracowników, składki ZUS, fundusz pracy, odprawy emerytalne, opłaty pocztowe, internet, ogrzewanie budynku, materiały biurowe, programy komputerowe, szkolenia, remont pomieszczeń, obsługa prawna, utrzymanie samochodu
 • 16 607 798,97 - utrzymanie szkół podstawowych
 • utrzymanie oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych - 1 911 356,37 zł
 • utrzymanie przedszkoli - 1 079 546 zł
 • oświetlenie ulic, placów i dróg - 517 000
 • chodnik przy drodze powiatowej w Ostrowach Tuszowskich - 300 tys. zł (dotacja dla powiatu)
 • rozbudowa drogi Jagodnik - Jamnica - Trzęsówka - 1 146 276 zł
 • budowa drogi Osiedle Dąbrówka w Cmolasie
 • dokończenie budowy sali gimnastycznej w Jagodniku,
 • budowa siłowni wewnętrznej w Cmolasie
 • Ponad 13 milionów na drogi m.in. przebudowa Cmolas Ścieżki, Jagodnik Jamnica Trzęsówka, Osiedle Dąbrówka, Ostrowy Tuszowskie - Zagórze - Trzęsówka, Grabie - Poręby Dymarskie, modernizacja dróg w Ostrowach Baranowskich i w innych częściach gminy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy