Reklama

Po leki dla dziecka z Kolbuszowej do Mielca. - Całodobowy dyżur aptek to fikcja - stwierdza Czytelnik

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Czytelnik

Po leki dla dziecka z Kolbuszowej do Mielca. - Całodobowy dyżur aptek to fikcja - stwierdza Czytelnik - Zdjęcie główne

Nie wszystkie kolbuszowskie apteki dyżurują w takich godzinach, jakie ustalili radni powiatowi. | foto Czytelnik

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

SYGNAŁY CZYTELNIKÓW Całodobowy dyżur aptek w Kolbuszowej? Tak, ale nie jest on prowadzony, przez wszystkie dyżurujące placówki. O tym przekonał się nasz Czytelnik, który w nocy po przepisane na receptę leki musiał jechać z Kolbuszowej do Mielca.

Kilka dni temu córeczka naszego rozmówcy źle się poczuła. Kilkuletnie dziecko trafiło w nocy do ambulatorium w kolbuszowskim szpitalu. Po zbadaniu dziewczynki rodzice otrzymali receptę na lek, który mieli podać córeczce po powrocie do domu. 

- Prosto ze szpitala pojechaliśmy do jednej z aptek w Kolbuszowej. Tam wisiała kartka, na której było napisane, która apteka ma dyżur 

- opowiada nasz Czytelnik. 

Po lekarstwa do apteki w Mielcu

Rodzice pojechali we wskazane miejsce. Tam okazało się, że apteka jest już nieczynna. 

- Na okienku znajdowała się informacja, że jest ona otwarta do godz. 24 oraz gdzie znajdują się najbliższe apteki pełniące dyżur całodobowy, czyli w Rzeszowie lub Mielcu 

- relacjonuje mężczyzna, który ostatecznie sam po lekarstwo dla córki pojechał do Mielca. 

Nasz Czytelnik zastanawia się, jak w końcu jest z całodobowymi dyżurami kolbuszowskich aptek

- Jedne mają. Inne nie. Powinno to być wszystko jasno ustalone i wyjaśnione - stwierdza. Cztery apteki przez całą dobę w Kolbuszowej

W Kolbuszowej mamy 6 aptek, które, jak wynika z harmonogramu znajdującego się na stronie kolbuszowskiego starostwa, pełnią dyżur całodobowy co tydzień, w systemie rotacyjnym. 

Wśród nich są dwie, które w dniu dyżuru, na klientów czekają nie przez całą noc, a do godziny 24. Mowa o aptekach przy ul. Tyszkiewiczów i Rzeszowskiej. 

Starosta nic nie może?

Starosta Józef Kardyś przyznaje, że w tym przypadku ma związane ręce. Rada Powiatu Kolbuszowskiego ustala, która apteka i kiedy powinna dyżurować przez całą dobę, ale nie ma prawnych możliwości, aby to wyegzekwować. 

Jedynym rozwiązaniem, po tym, jak taka skarga od mieszkańca trafi do starostwa, jest zgłoszenie sprawy przez kolbuszowskich urzędników do Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Rzeszowie.

Z kolei w rzeszowskim inspektoracie dowiadujemy się, że mieszkańcy bezpośrednio do tej placówki mogą zgłaszać sytuacje, kiedy apteka dyżuruje krócej, niż jest to zatwierdzone uchwałą radnych powiatowych. - Będziemy reagować - słyszymy w WIF w Rzeszowie.

Apteka nie dyżuruje - gdzie to zgłosić?

  • Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej: starostwo@kolbuszowski.pl 
  • Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Rzeszowie: biuro@rzeszow.wif.gov.pl
  • Podkarpacka Okręgowa Izba Aptekarska: biuro@poia.pl

Farmaceuci podzieleni

O zdanie na temat nocnych dyżurów i sensu ich pełnienia w Kolbuszowej zapytaliśmy kolbuszowskich farmaceutów. Jedni uważają, że nocne dyżury są niepotrzebne. Swoje zdanie uzasadniają tym, że klienci w środku nocy wcale nie przychodzą po najpotrzebniejsze i niezbędne leki ratujące życie.

- Ludzie przychodzą po pomadki, prezerwatywy, strzykawk

- wymienia pracownica jednej z kolbuszowskich aptek.

Dodaje ona również, że większość posiada w swoich domowych apteczkach leki na zbicie gorączki, leki przeciwbólowe czy syropy na kaszel.

- Uważam, że powinniśmy pełnić nocne dyżury - mówi z kolei inny pracownik apteki w Kolbuszowej.

- Taki jest charakter naszego zawodu, ktoś, kto decyduje się pracować w aptece, musi się z tym liczyć

- podkreśla nasz rozmówca. 

Harmonogram dyżurów całodobowych zatwierdzony przez radnych powiatowych

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy