reklama
reklama

Dziecko się jeszcze nie urodziło, a za jego śmieci płacić już trzeba. - To jakiś absurd! - skarży się mieszkanka gminy Kolbuszowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva.com

Dziecko się jeszcze nie urodziło, a za jego śmieci płacić już trzeba. - To jakiś absurd! - skarży się mieszkanka gminy Kolbuszowa - Zdjęcie główne

Dziecko jeszcze nie przyszło na świat, a opłata za odbiór śmieci była już naliczana. | foto Canva.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

SYGNAŁY CZYTELNIKÓWPo urodzeniu dziecka mieszkanka gminy Kolbuszowa otrzymała wezwanie do zapłacenia tzw. podatku śmieciowego za nowego członka rodziny. Okazało się, że kobieta musi uiścić opłatę za czas, kiedy dziecko nosiła jeszcze w brzuchu. - To jakiś absurd! Mojego dziecka nie było jeszcze na świecie, a i tak już zdaniem urzędników produkowało śmieci - mówi kobieta.
reklama

Nasza Czytelniczka urodziła w połowie stycznia, a po kilku dniach wróciła z maleństwem do domu. Kilka tygodni później otrzymała pismo z urzędu, w którym przypomniano, że musi ona zmienić deklarację śmieciową, gdyż w domu mieszka teraz więcej osób. 

- Przyznaję, że zupełnie o tym zapomniałam. W czasie połogu ciężko było mi znaleźć czas na cokolwiek

- mówi kobieta.

Ostatecznie mieszkanka gminy Kolbuszowa dowiedziała się, że musi uiścić zaległości za nowego członka rodziny. 

- No i to, co mnie bardzo zaskoczyło, usłyszałam, że muszę zapłacić także za te dni, kiedy dziecka nawet jeszcze na świecie nie było, czyli za cały styczeń, chociaż z dzieckiem wróciłam do domu w jego drugiej połowie. Dla mnie to jakiś absurd!

- skarży się Czytelniczka. 

Jak dodaje, przy wyliczeniu 500+ na dziecko, odliczone zostały dni, kiedy maluch nie pojawił się jeszcze na świecie. 

- Tu się da, a w przypadku śmieci już nie? Ja wiem, że może to nie są duże pieniądze, ale moim zdaniem tak nie powinno być. Przecież dziecka jeszcze nie było, więc jak ono miało przez te ponad pół miesiąca śmieci produkować?

- zastanawia się mieszkanka gminy Kolbuszowa.

O sposób naliczania opłaty za odbiór śmieci, zapytaliśmy w kolbuszowskim magistracie. Jak usłyszeliśmy, zgodnie z uchwałą podjętą przez radnych miejskich 30 czerwca 2016 roku, opłata za odpady komunalne ponoszona jest za pełny miesiąc.

Urzędnicy dodali, że wynika to z ustawy, która mówi, że: "Obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje: 1) w przypadku nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy - za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec". 

- W związku z powyższym nie ma możliwości dzielenia opłaty za połowę miesiąca

- mówi Mateusz Czachor, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urząd Miejski w Kolbuszowej.

Przedstawiciel magistratu wyjaśnia, że naliczenie opłaty za urodzone dziecko powstaje w momencie jego zameldowania. Nawet jeśli nowy mieszkaniec przebywa w domu od 18 stycznia, to opłata jest naliczana za cały miesiąc. 

- W przypadkach skrajnych, gdy dziecko urodziło się w ostatni dzień miesiąca np. 31 marca tutejszy organ (urząd, przyp. red.) nie dopomina się opłaty za marzec, wszczynając naliczenie na korzyść podatnika

- dodaje kierownik Czachor i zaznacza:

- Podsumowując, przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które są implementowane do uchwał prawa miejscowego, jasno określają, że opłata powstaje za każdy miesiąc, a nie dzień.

Obecnie podatek śmieciowy w gminie Kolbuszowa wynosi 30 zł miesięcznie od każdego mieszkańca (jeśli śmieci są segregowane). Opłata ta jest zmniejszana o 3 zł, gdy na terenie posesji znajduje się kompostownik. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama