Reklama

Gmina Kolbuszowa: Brak kodu kreskowego na workach ze śmieciami? Możesz spodziewać się kontroli

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Joanna Serafin

Gmina Kolbuszowa: Brak kodu kreskowego na workach ze śmieciami? Możesz spodziewać się kontroli - Zdjęcie główne

Zatwierdzone przez radnych miejskich zmiany dotyczą m.in. odbioru od mieszkańców gminy Kolbuszowa odpadów biodegradowalnych. | foto Joanna Serafin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od 2022 roku obowiązują nowe zasady odbioru śmieci od mieszkańców gminy Kolbuszowa. Obowiązkowe są m.in. kody kreskowe, które trzeba naklejać na worki z odpadami. Kto tego nie zrobi, musi liczyć się z kontrolą straży miejskiej i karami finansowymi.

Jeszcze w październiku 2021 roku radni miejscy zdecydowali o podniesieniu miesięcznych opłat za odbiór śmieci. Od nowego roku jest to 30 zł od osoby miesięcznie, jeżeli odpady sortuje (było 23 zł). W przypadku, gdy wszystko trafia do kubła na śmieci, trzeba zapłacić dwa razy więcej od osoby. 

Skąd wziąć kody kreskowe?

Na tym nie koniec. Radni zdecydowali o wprowadzeniu kodów kresowych na worki i pojemniki na śmieci. Te już raz były przekazane mieszkańcom, jednak nie wszyscy je naklejali. Powód? Uchwałę rady miejskiej w tej sprawie zakwestionowały służby wojewody podkarpackiego. Kolbuszowscy urzędnicy cały czas zapowiadali jednak, że kody wrócą. Tak też się stało. Co, jednak gdy naklejek z indywidualnym kodem kreskowym nie mamy? 

- Mieszkańcy, którzy do tej pory nie stosowali kodów kreskowych bądź im się skończyły, powinni zgłosić się do biura urzędu miejskiego przy ul. Piekarskiej 15 - mówi Mateusz Czachor, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej. - Na miejscu otrzymają pakiet, kody kreskowe naklejamy na każdy wystawiony worek z odpadami segregowanymi i jeden kod na stałe na pojemnik - dodaje nasz rozmówca. 

Worki na śmieci bez kodu - co wtedy?

Oznaczenie odpadów odpowiednim kodem kreskowym, przypisanym do konkretnej nieruchomości, pozwoli rozpoznać, czego faktycznie pozbywają się mieszkańcy i czy odpady są posegregowane właściwie. 

Jeżeli jednak nie nakleimy kodu kreskowego na worek z opadami segregowanymi czy kubeł na śmierci, zostaną one i tak odebrane? Okazuje się, że tak. Jest jednak pewien haczyk.

- Odpady zostaną odebrane, ale brak ich rejestracji spod określonej nieruchomości będzie równoznaczny, z tym że osoba nieoklejająca worków nie segreguje odpadów. Taka nieruchomość będzie wskazana do przeprowadzenia kontroli w zakresie segregacji

- mówi Mateusz Czachor. 

Mandaty od 20 do 500 zł

Na tym nie koniec. - Należy jeszcze dodać, że stosowanie kodów kreskowych na odpady zostało wpisane do katalogu obowiązków właściciela nieruchomości zgodnie z gminnym regulaminem. Nie wykonywanie powyższego obowiązku może skutkować również nałożeniem kary pieniężnej przez straż miejską, zgodnie z taryfikatorem kodeksu wykroczeń - dodaje kierownik referatu.  

W tym przypadku mandat wynosi od 20 do 500 zł. Jeżeli mieszkaniec odmówi jego przyjęcia, wówczas sprawa trafi do sądu, który może nałożyć grzywnę do 5 tys. zł. 

Od kiedy nowa stawka opłaty za śmieci?

Za odebrane w tym roku śmieci mieszkańcy zapłacą już więcej. Od kiedy? O tym urząd poinformuje mieszkańców gminy Kolbuszowa. Jak mówi przedstawiciel kolbuszowskiego magistratu, lada dzień otrzymają oni zawiadomienia o nowej stawce wyliczonej na podstawie podanej już wcześniej w deklaracji liczbie osób mieszkających w danym domu. Jeżeli liczba osób zwiększyła się lub zmalała, należy to zgłosić do urzędu. 

Kierownik Czachor zaznacza, że w gminie Kolbuszowa opłatę za odebrane śmieci opłaca się z dołu. Inaczej mówiąc, do 15 stycznia mieszkańcy płacą za grudzień 2021, czyli niższą stawkę. Natomiast do 15 lutego tego roku trzeba będzie uiścić opłatę za styczeń - już tę wyższą. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy