Reklama

Odpust w kolbuszowskim skansenie już niebawem. Program niedzielnych uroczystości [ZDJĘCIA - WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kalendarz imprez Przed nami wielkie święto w skansenie w Kolbuszowej. W niedzielę, 24 kwietnia, w znajdującym się na terenie Parku Etnograficznego kościele, odbędą się uroczystości odpustowe.

 

  • Kiedy: niedziela (24 kwietnia)
  • Gdzie: skansen w Kolbuszowej
  • Rozpoczęcie: godz. 13.15
  • Wstęp: bilet w dniu odpustu - 2 zł 
 

W świątyni z Rzochowa, która kilka lat temu powstała na terenie skansenu w Kolbuszowej, patronuje św. Marek, którego wspominamy 25 kwietnia. 

- Od wielu lat we wspomnienie autora najstarszej Ewangelii świętujemy odpust. Zapraszamy w niedzielę 24 kwietnia - zaczęcają pracownicy Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. 

Ten dzień uczczony zostanie pochodem dziadów z Zespołu Obrzędowego „Nosowanie” od sektora wstępnego do kościoła. Następnie odbędzie się msza święta z procesją wokół świątyni, z udziałem Straży Grobowej z Kolbuszowej Górnej i oprawą przygotowaną przez Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Kolbuszowej.

- Dzień zakończymy należnym odpoczynkiem. Ten będzie można urozmaicić zakupami przy kramach odpustowych ustawionych wokół świątynnego ogrodzenia i sektorze wstępnym lub posiłkiem serwowanym w szkole z Trzebosi przez Koło Gospodyń Wiejskich z Tuszymy. Warto zaznaczyć, że gospodynie przeznaczają dochód z tej sprzedaży na pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy - dodają pracownicy MKL w Kolbuszowej. 


Plan niedzieli w skansenie:

  • 13.15 - 13.45 – „Dziady kalwaryjskie”, czyli pochód od sektora wstępnego do kościoła z Rzochowa z pieśniami i recytacjami w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Nosowianie” z Nosówki
  • 14 - 15  – uroczysta msza św. z procesją wokół kościoła z udziałem wiernych, zaproszonych gości, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kolbuszowej, Straży Grobowej z Kolbuszowej Górnej i Kół Gospodyń Wiejskich w odświętnych strojach
  • 12 - 18 - kramy odpustowe z ciastkami, cukierkami, piernikami, tradycyjnymi zabawkami, rzeźbą i malarstwem sakralnym
  • 12 - 18 –- kiermasz potraw regionalnych w szkole z Trzebosi przygotowanych przez KGW z Tuszymy. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na pomoc dla uchodźców z Ukrainy

W dniu odpustu bilet wstępu do skansenu kosztuje 2 zł. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy