Reklama

Zamieszanie wokół podziału gminy Dzikowiec na okręgi wyborcze. Mechowiec może zyskać kosztem Lipnicy

Opublikowano:
Autor:

Zamieszanie wokół podziału gminy Dzikowiec na okręgi wyborcze. Mechowiec może zyskać kosztem Lipnicy  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Nie trzech, a dwóch swoich przedstawicieli w radzie mogą mieć po najbliższych wyborach mieszkańcy Lipnicy. Na zmianie miałby skorzystać Mechowiec.

Na kilka miesięcy przed tegorocznymi wyborami samorządowymi rady gmin i miast mają za zadanie podzielić gminę na okręgi wyborcze, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W przypadku gminy Dzikowiec nie zmieni się liczba radnych (nadal 15) oraz sposób ich wybierania - wygrywa ten, kto dostanie najwięcej głosów w okręgu. Zmianie może natomiast ulec liczba przedstawicieli mieszkańców Lipnicy w radzie, co nie spodobało się najbardziej zainteresowanym.

Na sesji

Z wyliczeń komisarza wyborczego wyszło, że w Lipnicy jeden mandat trzeba ująć. Powodem takiej decyzji jest głównie zmiana liczby mieszkańców sołectwa, która na koniec 2017 roku wynosiła 1213 osób.

Projekt uchwały ze zmienioną, z trzech na dwa, liczbą mandatów dla Lipnicy trafił pod obrady Rady Gminy w Dzikowcu w czwartek, 29 marca.

Będzie protest

Niezadowolenia z wprowadzonych zmian nie krył radny Konefał. Według niego, nowe przepisy są "głęboko niesprawiedliwe", bo Mechowiec, dwa razy mniejszy od Lipnicy, będzie miał tyle samo przedstawicieli w radzie.

- Apeluję, abyśmy nie przykładali ręki do niesprawiedliwej litery prawa i odbierali mieszkańcom możliwość wyboru, ograniczając ten wybór z trzech do dwóch radnych - zwrócił się do pozostałych samorządowców Antoni Konefał i zaproponował, aby rada zamiast nowej uchwały podjęła tę obecnie obowiązującą.

Jak dodał, temat konsultował już z prawnikiem i temat może skończyć się na wniesieniu protestu społecznego.

 
A co jeśli...

Propozycja radnego spowodowała zamieszanie na sesji. Radni sami do końca nie wiedzieli, czy mogą obecną uchwałę wycofać i w jej miejsce wprowadzić nową, niezgodną z przepisami.

Przywołana do odpowiedzi sekretarz Genowefa Dębiak wyjaśniła, że jeżeli do 3 kwietnia rada sama nie podzieli gminy na okręgi wyborcze, to wtedy komisarz zrobi to sam, w ciągu 14 dni.

Więcej w aktualnym Korso

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE