reklama
reklama

Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu w Bukowcu? Jest odpowiedź zarządu dróg wojewódzkich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIW ostatnim czasie na skrzyżowaniu w Bukowcu doszło do dwóch groźnych w skutkach wypadków samochodowych. Mieszkańcy obawiają się najgorszego. Sołtys uważa, że dobrym rozwiązaniem na poprawę bezpieczeństwa będzie sygnalizacja świetlna. Co mówi PZDW?
reklama

W ostatnim czasie na skrzyżowaniu w Bukowcu doszło do dwóch poważnych wypadków samochodowych. Okoliczności obu z nich były identyczne - wymuszenie pierwszeństwa. Na szczęście zakończyło się tylko na strachu i niewielkich obrażeniach. Mimo to mieszkańcy obawiają się najgorszego.

reklama

Warto przypomnieć, że w czerwcu 2018 roku w zderzeniu z samochodem ciężarowym zginął kierowca cinquecento. Tragedia miała miejsce kilkadziesiąt metrów od feralnego skrzyżowania. Od tamtej pory był względny spokój w Bukowcu. Aż do marca tego roku.

reklama

Na temat skrzyżowania i ostatnich wypadków na terenie sołectwa wypowiedziała się Grażyna Kołacz, sołtys wsi Bukowiec. Przedstawicielka wsi przyznała, że dobrym pomysłem byłoby zamontowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu i stworzenie dodatkowego przejścia dla pieszych na drodze wojewódzkiej, bliżej samego skrzyżowania. Pisaliśmy o tym w artykule: Wypadkowe skrzyżowanie w Bukowcu. Sygnalizacja świetlna i pasy rozwiążą problem? - Można nad tym pomyśleć - uważa sołtys

reklama

Konieczna byłaby analiza

O komentarz do sprawy poprosiliśmy Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. Czy PZDW rozważa w najbliższej przyszłości zmianę organizacji ruchu na tym skrzyżowaniu? W odpowiedzi usłyszeliśmy, że na ten moment nie jest planowana zmiana w stałej organizacji ruchu. To jednak nie oznacza, że nie ma takiej możliwości. Nic bardziej mylnego.

Czy perspektywa założenia sygnalizacji świetlnej jest w ogóle realna? Owszem, ale na określonych zasadach. Te wskazał zarząd podkarpackich dróg.

- Niestosowanie się uczestników ruchu do istniejącego oznakowania pionowego na drodze powiatowej (np. znaku "Stop" - przyp. red.) nie jest podstawą do budowy sygnalizacji świetlnej. Decyzja o montażu sygnalizacji świetlnej powinna być poparta szczegółową analizą ruchową na skrzyżowaniu

- informuje Joanna Szarata, przedstawicielka PZDW w Rzeszowie.

Taka analiza powinna wykazać, czy istnieje konieczność podjęcia działań w celu poprawy przepustowości i bezpieczeństwa. Do tej pory nie wpływały także żadne wnioski ani skargi uczestników ruchu drogowego odnośnie wspomnianego skrzyżowania.

PZDW: tam jest słaba widoczność

Zarząd dróg wojewódzkich zapytaliśmy wprost, czy widoczność na tym skrzyżowaniu jest odpowiednia i czy jest tam bezpiecznie. Odpowiedź była dość zaskakująca. Okazuje się, że PZDW ma świadomość, że w Bukowcu jest słaba widoczność i dochodziło tam do wypadków. Dlaczego mimo to zarząd dróg wojewódzkie nie jest w stanie nic z tym zrobić?

- Widoczność na włączeniach do DW 987 jest ograniczona przez ogrodzenia posesji, rosnące drzewa i zakrzaczenia, które znajdują się poza pasem drogowym. PZDW nie może dokonywać zabiegów poprawiających widoczność na działkach prywatnych. W związku z czym zastosowane są na dojazdach do DW 987 znaki B-20 "Stop". Znak ten stosuje się, gdy brak jest dostatecznej widoczności na zatrzymanie pojazdu przed skrzyżowaniem lub przejazdem

- dodała Szarata w rozmowie z nami.

Można zatem wywnioskować, że zdaniem PZDW to okoliczni mieszkańcy powinni zadbać o poprawę widoczności w obrębie skrzyżowania poprzez przycięcie drzew i krzewów. Niemniej to feralne miejsce nie widnieje w raportach jako "odcinek niebezpieczny".

- Ponadto omawiany odcinek drogi wojewódzkiej nr 987 nie został wykazany w "Raportach o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego na sieci dróg wojewódzkich administrowanych przez Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie" za lata 2017-2021 jako odcinek niebezpieczny

- podsumowała przedstawicielka PZDW.

Starosta nie widzi problemu

Może wpływ na zwiększoną wypadkowość na tym skrzyżowaniu ma również słabe oznakowanie dróg powiatowych?

- PZDW nie posiada protokołów policji z przytoczonych wypadków i zdarzeń drogowych, w związku z czym nie możemy się odnieść, czy oznakowanie drogi powiatowej miało wpływ na zdarzenia drogowe na skrzyżowaniu z DW 987

- zaznacza Joanna Szarata.

To samo pytanie dotyczące bezpieczeństwa skierowaliśmy do Józefa Kardysia, starosty kolbuszowskiego. Ten w rozmowie z nami powiedział wprost, że tam nie ma możliwości poprawy bezpieczeństwa. Starosta jednocześnie uważa, że aktualnie nie ma powodu do niepokoju. Na koniec dodał, że martwić należałoby się w momencie, gdyby doszło do tragedii.

- Na ten moment wszystko jest w porządku. Żeby wypadków nie było, ludzie niestety muszą przestrzegać przepisów ruchu drogowego

- podsumował szef powiatu.

Cztery w ciągu pięciu lat

Z informacji przekazanych przez kom. Jolantę Skubisz-Tęczę, rzecznika Komendy Powiatowej Policji, wynika, że na skrzyżowaniu w Bukowcu od 2018 roku odnotowano cztery kolizje drogowe.

Mimo że w policyjnych statystykach są to tylko kolizje, to wcale nie oznacza, że w tych zdarzeniach nikt nie ucierpiał. W przypadku, gdy osoba poszkodowana została przetransportowana do szpitala, ale nie wymaga hospitalizacji dłuższej niż siedem dni, to stłuczka finalnie kwalifikowana jest jako kolizja.

Z podziałem na lata statystyka wygląda następująco:

  • 2018 rok - 1 kolizja
  • 2020 rok - 1 kolizja
  • 2023 rok - 2 kolizje
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama