Reklama

Starosta Józef Kardyś o tym, co "boli" kolbuszowski szpital

Opublikowano: wt, 26 paź 2021 09:21
Autor:

Starosta Józef Kardyś o tym, co "boli" kolbuszowski szpital - Zdjęcie główne

- Możemy pochwalić się bardzo dobrze prosperującym oddziałem rehabilitacji leczniczej, wciąż rozwijającym się oddziałem urologicznym, oddziałem chirurgii ogólnej z pododdziałem ortopedii i traumatologii narządu ruchu, w których zatrudnieni są wysokiej klasy specjaliści. Mamy także jeden z najlepszych na Podkarpaciu zakład opieki leczniczej. Również sytuacja w oddziale nefrologii i dializoterapii została ustabilizowana przez dyrekcję i obecnie oddział ten działa bez zarzutów. Jednak naszym celem jest wznowienie interny i będziemy robić wszystko, aby to osiągnąć - mówi starosta Józef Kardyś.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Józef Kardyś, starosta powiatu kolbuszowskiego, mówi o sytuacji szpitala. Wszyscy pomagają szukać lekarzy. Rezultat jednak jest mało satysfakcjonujący. Jakie plany na przyszłość ma zarząd?

Odpowiedź przyszła szybciej, niż się spodziewaliśmy. W poprzednim numerze gazety Korso Kolbuszowskie informowaliśmy o prośbie radnej Barbary Bochniarz. Członkini Rady Miejskiej w Kolbuszowej chciała, aby na kolejne obrady rajców zaprosić zarządzających szpitalem. 

W ogniu pytań

- Czy starosta mógłby nam powiedzieć, jakie ma zamiary w zakresie naszego szpitala? - dopytywała na ostatniej sesji Barbara Bochniarz. Samorządowiec zwróciła uwagę na to, że mieszkańcy dopytują o stan lecznicy imienia Jana Pawła II. - Jesteśmy przez wszystkich pytani, co ze szpitalem i z oddziałami? Czy szpital ulegnie zamknięciu?

- mówiła radna. 

W swojej wypowiedzi przedstawicielka mieszkańców argumentowała, że ludzie są bardzo zmęczeni tą sytuacją i najbardziej miarodajne byłoby, gdyby na sesji starosta Józef Kardyś czy Zbigniew Strzelczyk, dyrektor szpitala, opowiedzieli o swoich zamiarach. - Podejmujemy uchwały o dofinansowaniu. Współpracujemy z powiatem i myślę, że zasłużyliśmy na taką informację - podkreśliła.

Odpowiedź od góry

Do ostatniego artykułu odniósł się Józef Kardyś, starosta kolbuszowski, przesyłając do nas pismo, w którym podkreślił, że sytuacja w służbie zdrowia, nie tylko w powiecie kolbuszowskim, ale w całym kraju, jest bardzo trudna. 

- Główny problem, z którym borykamy się już od lat, wynika z braku lekarzy. Obecnie bardzo intensywnie poszukujemy internistów, aby móc wznowić działalność Oddziału Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Powiatowym w Kolbuszowej - tłumaczył włodarz. - Robimy wszystko i szukamy różnych sposobów, aby ich pozyskać

- zapewnia. 

W tych działaniach, jak wylicza starosta, pomaga Narodowy Fundusz Zdrowia, Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, Podkarpacki Urząd Wojewódzki, poseł Zbigniew Chmielowiec, zewnętrzne firmy zajmujące się rekrutacją pracowników medycznych, a także przedsiębiorcy.  W znalezienie specjalistów angażuje się zatem bardzo wiele osób. - Niestety nie jest to łatwe i przekonują się o tym coraz szybciej ci, którzy są zaangażowani w ten proces - argumentuje starosta Kardyś.

Wciąż za mało

- Mimo że obecny rząd od lat sukcesywnie zwiększa limity przyjęć na studia medyczne i przybyło ich ostatnio o ok. 20 proc., to wciąż za mało, przyjmując, że okres kształcenia lekarza wynosi 11 lat. W tej kwestii nie pomaga też Naczelna Izba Lekarska, która nie ułatwia, aby weryfikowanie kwalifikacji medyków z dyplomami spoza krajów Unii Europejskiej, ubiegającymi się o prawo wykonania zawodu w Polsce, było szybsze i przystępniejsze - wyjaśnia Józef Kardyś.  

Wielu lekarzy obecnie, mając do wyboru pracę na oddziale szpitalnym i pracę w ośrodkach czy przychodniach świadczących podstawową opiekę zdrowotną, wybiera POZ. - Ponadto w POZ-etach mają zostać wprowadzeni koordynatorzy, których zadaniem będzie wzmocnienie profilaktyki zdrowotnej i zapewnienie wyższego standardu opieki nad pacjentem. To również spowoduje odpływ lekarzy ze szpitali - wyjaśnia szef powiatu. - I tak, jak bardzo dobrze radzimy sobie z pisaniem wniosków na pozyskanie funduszy z zewnątrz na sprzęt medyczny czy modernizację budynków, tak z pozyskaniem lekarzy jest znacznie trudniej, ponieważ tu nie ma prowadzonych naborów, do których jako samorząd możemy przystąpić i w ten sposób zdobyć specjalistów - dodaje. 

Szpitale na nowych zasadach

Józef Kardyś zaznacza, że na tę chwilę kolbuszowska lecznica ma stabilną sytuację finansową. Prowadzona w nim restrukturyzacja oddziałów opierała się na założeniach rządowych i mapie usług zdrowotnych oraz porozumieniu podpisanym przez marszałka województwa podkarpackiego i starostów z Podkarpacia o nieprzejmowaniu lekarzy z danej placówki, bez wcześniejszego porozumienia, oraz nietworzeniu w bliskim sąsiedztwie oddziałów o takiej samej specjalizacji, co niestety legło w gruzach. 

Następnie były plany, aby szpitale powiatowe podlegały administracji rządowej, tj. wojewodom. Jednak to rozwiązanie również nie doszło do skutku. 

Nowo przygotowywana ustawa z kolei przewiduje powołanie agencji rozwoju szpitali, która będzie dbać o ich restrukturyzację. Szpitale mają zostać podzielone na cztery kategorie – od A-dla najlepszych do D-dla najsłabszych. - Zmienić ma się dotychczasowa sieć szpitali i zasady ich finansowania - tłumaczy starosta. - Założenia w służbie zdrowia, jak sami państwo widzicie, są bardzo dynamiczne i podlegają ciągłym zmianom. Zmianom, które są niezależne od nas i na które nie mamy większego wpływu. My, jako mały samorząd powiatowy, cały czas musimy dostosowywać się do sytuacji, aby dalej trwać - podkreśla włodarz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (17)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +5 / -0

  Satanael

  Józek wiesz co mnie boli ???, że w głowach się pieroli....

 • miesiąc temu | ocena +6 / -0

  Miki

  A może by tak władze zmienić to wtedy i lekarze się znajdą

  • miesiąc temu | ocena +1 / -0

   Szkoda nas

   Nie popuści ani ten ze starostwa ani z U.M ostatnia kadencja robią zapasy na przyszłość

 • miesiąc temu | ocena +5 / -0

  wyborca

  Nasz Szpital kategori D czyli do D....y

 • miesiąc temu | ocena +8 / -2

  NFZ

  Zatrudnić lekarzy z Ukrainy albo uchodzciow bo to sami lekarze podobno ...

 • miesiąc temu | ocena +0 / -2

  Luzak

  Kto niewierzy Panu staroście że mówi prawdę ten z PIS-u

 • miesiąc temu | ocena +4 / -0

  Mosiek

  Trzeba stworzyc nowa lecznice bo to co jest to się kupy nie trzyma i nic z tego nie będzie, albo nie ma błogosławieństwa, albo no czegoś tu brak

 • miesiąc temu | ocena +1 / -0

  Yankee

  Jozek where have you been all summer .we miss you.

  • miesiąc temu | ocena +0 / -1

   Kolbuszowiak

   Pisz po ludzku

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

   Danke

   OK boomer

 • miesiąc temu | ocena +7 / -1

  Etyka lekarska

  Przecież żaden poważny wykształcony nie będzie pracował pod taką dyrekcja i takim zarządem

  • miesiąc temu | ocena +1 / -4

   Hehe

   Weż rozpędż się i walnij tą głupią pałubą w ścianę ...

 • miesiąc temu | ocena +6 / -3

  Eskulap

  Żaden lekarz profesjonalista nie przyjdzie do Kolbuszowej bo to upadek zawodowy

  • miesiąc temu | ocena +2 / -0

   KASA

   Nie przyjdzie bo w prywatnym ma kasy w . uj i ma w .upie NFZ

 • miesiąc temu | ocena +11 / -0

  Satanael

  Głównym problemem są radni powiatowi którzy wybierają od kilku kadencji , tego pana na starostę i drugi problem do dyrektor szpitala , tyle w temacie . Józek skończ waść wstydu oszczędź.

 • miesiąc temu | ocena +13 / -1

  Wkurzona chora

  Jestem chora w tej chwili potrzebuje hospitalizacji w celu leczenia nie dam rady czekać na lekarzy jedenaście lat bo po prostu nie dożyje toż to jest absurd kolbuszowski ludzie gdzie my żyjemy ty tylko mamy płacić i płacić a nic za to nie mamy

 • miesiąc temu | ocena +13 / -2

  Pracownik służby zdrowia

  Powiedział co wiedział to stare przysłowie które mówi o tym że jak ktoś nie wie o co chodzi i nie zna się na niczym to wygaduje takie właśnie brednie co tam szpital ważny stołek i nagrody z góry szarak niech się leczy aspiryna na wszystkie choroby i niech się szczepi cudowna szczepionka bo im nnych chorób w tej chwili nie ma