Reklama

Sezon na osy i szerszenie rozpoczęty. Strażacy usuwali już pierwsze gniazdo owadów w gminie Kolbuszowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: K. Ząbczyk

Sezon na osy i szerszenie rozpoczęty. Strażacy usuwali już pierwsze gniazdo owadów w gminie Kolbuszowa - Zdjęcie główne

Strażacy rozpoczęli sezon na usuwanie gniazd os i szerszeni. | foto K. Ząbczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Do lata jeszcze daleko, a mimo to kolbuszowscy strażacy odnotowali już pierwszy wyjazd do likwidacji gniazda os. Interwencja miała miejsce wczoraj (24 kwietnia) w Kolbuszowej Górnej. Czy każde zgłoszenie jest zasadne? Podpowiadamy także, co robić, gdy zostaniemy użądleni.

Można śmiało powiedzieć, że sezon na osy i szerszenie właśnie się rozpoczął. Jak informuje w rozmowie z nami mł. bryg. Paweł Tomczyk, przedstawiciel kolbuszowskich strażaków, mundurowi usuwali wczoraj (poniedziałek, 24 kwietnia) pierwsze gniazdo os w Kolbuszowej Górnej.

Nie każde zgłoszenie jest zasadne

Przypomnijmy, że w przypadku miejscowych zagrożeń, czyli działań niezwiązanych z ogniem, bardzo dużo interwencji w ubiegłym roku dotyczyło usuwania gniazd owadów błonkoskrzydłych (głównie osy i szerszenie). Strażacy wyjeżdżali do tego typu wezwań aż 198 razy. Rok wcześniej było to 123 interwencji. Czy każde zgłoszenie o pojawieniu się gniazda os lub szerszeni jest zasadne? Kiedy powinniśmy wezwać strażaków?

- Nie każde zgłoszenie jest zasadne. Głównie powinniśmy interweniować w budynkach użyteczności publicznej (np. szkoły, przedszkola, urzędy, szpitale). Jeżeli jednak występuje realne zagrożenie, w szczególności dla osób starszych, dzieci, niepełnosprawnych czy uczulonych, wtedy jak najbardziej takie zgłoszenia są zasadne i interweniujemy

- mówi st. asp. Janusz Babula, jeden z dyżurnych kolbuszowskiej straży pożarnej.

Lepiej unikać kontaktu z insektami

U osoby uczulonej przebieg choroby może być bardzo gwałtowny i nawet w ciągu kilku minut doprowadzić do śmierci, głównie z uduszenia. W pierwszej kolejności w miejscu użądlenia może wystąpić bolesność, zaczerwienienie skóry oraz obrzęk o średnicy powyżej dziesięciu centymetrów. Dodatkowo wysypka i świąd skóry w częściach oddalonych od miejsca użądlenia. 

- Przypadki użądleń przez owady są częste, jednak sytuacje, w których występuje stan bezpośredniego zagrożenia życia, zdarzają się raczej rzadko

-  mówił Damian Marut, ratownik medyczny z Kolbuszowej dodając, że największe niebezpieczeństwo stanowią użądlenia w okolicy głowy i szyi, a w szczególności wnętrza jamy ustnej czy gardła.

Pierwsza pomoc po użądleniu

Poradnie alergologiczne prowadzą testy skórne, które mają za zadanie sprawdzić, czy dana osoba jest uczulona. Jednak pozytywny czy negatywny wynik badań nie daje pewności, czy ktoś jest uczulony. - Najlepiej osobę, którą użądli owad, ułożyć w pozycji półsiedzącej, poluzować ubranie w okolicy szyi - radził ratownik.

W przypadku użądlenia w okolice twarzy warto przyłożyć coś zimnego w miejsce narastającego obrzęku w celu jego spowolnienia. Jeżeli dojdzie do utraty przytomności, układamy osobę na boku, ciągle kontrolując, czy oddycha. Najczęściej występują uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych, do których należą pszczoła i trzmiel oraz osa zwyczajna i szerszeń.

Jeżeli zaobserwujemy u osoby użądlonej którykolwiek z objawów, jak najszybciej, wybierając numer 112, wzywamy pomoc i sami przystępujemy do udzielania pierwszej pomocy:

  • szybkie narastanie obrzęku w okolicy głowy i szyi
  • trudności w oddychaniu, chrypka, zmieniona mowa, świszczący oddech, trudności w połykaniu
  • duszność, przyspieszony wysiłkowy oddech
  • zaburzenia świadomości z utratą przytomności włącznie
 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy