Reklama

Ruszają kontrole w gminie Kolbuszowa. Strażnik z urzędnikiem zapuka do twojego domu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Joanna Serafin

Ruszają kontrole w gminie Kolbuszowa. Strażnik z urzędnikiem zapuka do twojego domu - Zdjęcie główne

Strażnicy miejscy zapukają do naszych domów. | foto Joanna Serafin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jaki piec wykorzystujemy do ogrzewania domu? To będą chcieli sprawdzić kolbuszowscy urzędnicy oraz strażnicy miejscy. Kontrole budynków jednorodzinnych w gminie Kolbuszowa ruszą jeszcze w listopadzie.

Jeszcze w 2020 roku radni wojewódzcy z Podkarpacia uchwalili program ochrony powietrza w województwie. Określono w nim, co mają robić gminy, abyśmy oddychali czyściejszym powietrzem.

- Jednym z takich działań jest prowadzenie kontroli nieruchomości, pod względem zamontowanych źródeł ciepła w budynkach. Jest to działanie niezbędne, polegające głównie na weryfikacji stopnia wdrażania zapisów uchwały antysmogowej oraz ograniczenia niskiej emisji

- czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. 

Kto będzie kontrolował?

Wspomniane kontrole budynków jednorodzinnych na terenie gminy Kolbuszowa, mają ruszyć 23 listopada. 

- Osobami kontrolującymi będą upoważnieni pracownicy Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej, posiadający stosowne legitymacje, w asyście straży miejskiej

- czytamy dalej na stronie kolbuszowskiego magistratu.

Pierwsze kontrole w Kolbuszowej

Jak wyjaśnia Grzegorz Dzimiera, komendant Straży Miejskiej w Kolbuszowej, będą one prowadzone prawdopodobnie między godziną 9 a 14 oraz 15.30 a 17.30. Ostateczne godziny niebawem zostaną zatwierdzone.

W pierwszej kolejności kontrolujący zapukają do drzwi mieszkańców Kolbuszowej. Później przyjdzie czas na sołectwa. Do wymiany muszą pójść piece, które zostały wyprodukowane przed drugą połową 2008 roku. Taką informację znajdziemy na tabliczce znamionowej znajdującej się na kotle. Chodzi o tzw. kopciuchy. 

Planowane rekontrole

Jeżeli na piecu nie ma takiej tabliczki, wówczas również nadaje się on do wymiany. W tym przypadku "ratuje" nas tylko dowód zakupu, potwierdzający od kiedy piec mamy, i że faktycznie pochodzi on z późniejszego okresu. Niestety niewiele osób, takie dokumenty trzyma w domu przez wiele lat. 

Jeżeli kontrolujący stwierdzą, że kocioł nadaje się do wymiany, to po kilku tygodniach pojawią się z powrotem na posesji, aby sprawdzić, czy zostało to zrobione. 

Dotacja na nowy piec

- Kontrole będą miały również charakter informacyjny i edukacyjny dla mieszkańców naszej gminy. Pracownicy gminni, udzielą każdemu zainteresowanemu mieszkańcowi informacji na temat możliwości dofinansowania na termomodernizacje budynków, czy wymianę nieefektywnych źródeł ciepła z „Programu Czyste Powietrze”

- dodają urzędnicy.

W celu uzyskania dodatkowych informacji można kontaktować się telefonicznie z Referatem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Miejskiego pod numerem tel. 17 2271 333 wew. 340

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy