Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii, poinformował, że w 4 grudnia (sobota) 25 żołnierzy wraz z myśliwymi będą ponownie przeczesywać lasy na terenie gminy Niwiska i poszukiwać padłych dzików, które potencjalnie mogłyby być nosicielami wirusa ASF (afrykański pomór świń).
Ile dzików już znaleziono?
W naszym powiecie odnotowano do tej pory trzy przypadku ASF-u u dzików znalezionych na terenie gminy Niwiska. Ostatni z nich został znaleziony martwy początkiem listopada.
Co robić, gdy znajdziemy martwego dzika?
Po znalezieniu padłego dzika powinniśmy postępować według określonych zasad.
- Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby
- czytamy w ulotce wydanej przez Główny Inspektorat Weterynarii.
Trzeba powstrzymać się od dotykania martwego dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia oraz zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, lub straży miejskiej, lub miejscowego koła łowieckiego.
Jakie informacje trzeba podać?
W trakcie zgłoszenia należy podać:
- miejsce znalezienia padłego zwierzęcia (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS),
- dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego),
- liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu,
- ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.