Coraz popularniejszą formą zgłaszania spraw i wykroczeń na policję okazuje się internetowa mapa. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, bo o niej mowa, służy do zgłaszania przestępstw i wykroczeń. Zgłoszenia zostały przesłane między 25 a 31 lipca.
Potwierdzone:
- spożywanie alkoholu przy ul. 11 Listopada w Kolbuszowej
- przekraczanie prędkości w Wilczej Woli (Spie), na ul. Narutowicza w Kolbuszowej, na DK9 w Cmolasie i w Widełce.
Niepotwierdzone:
- spożywanie alkoholu w Kosowach przy ul. Mieleckiej
- przekraczanie prędkości ul. Krakowska w Kolbuszowej
- spożywanie alkoholu ul. Wolska w Kolbuszowej
- zła organizacja ruchu, Raniżów ul. Rzeszowska
W trakcie weryfikacji:
- wałęsające się bezpańskie psy, Raniżów ul. Grunwaldzka
- spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym w Kupnie
- spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym, Raniżów ul. Grunwaldzka
- Wilcza Wola, w rejonie sklepu żebractwo
- nielegalne rajdy samochodowe, Kolbuszowa ul. Popiełuszki
- przekraczanie prędkości, Kosowy ul. Mielecka
Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które są najbardziej uciążliwe w ich miejscu zamieszkania. Są to m.in. nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwa infrastruktura drogowa, używanie środków odurzających czy zła organizacja ruchu drogowego.
Policjanci po potwierdzeniu zgłoszenia realnie pomagają w rozwiązaniu problemu. Na przykład w sytuacji stwierdzenia złej organizacji ruchu, która zagraża bezpieczeństwu, występują do zarządcy drogi o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu.
Mapa jest także narzędziem pomocniczym przy przywracaniu części zlikwidowanych posterunków policji. To swoista platforma wymiany informacji, przy pomocy której obywatel, w trosce o wspólne bezpieczeństwo, dzieli się z policją informacjami o potencjalnych zagrożeniach. W przypadku pilnych spraw takich jak zagrożenie życia lub zdrowia należy zawsze dzwonić pod numer alarmowy 112 lub 997. Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa dostępna jest w serwisie www.policja.pl oraz w aplikacji mobilnej "GeoportalMobile".
Krajowa Mapa Zagrożeń zapewnia mieszkańcom łatwiejszy kontakt ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Dzięki temu narzędziu mogą oni łatwo i anonimowo zgłosić sytuacje w swoim otoczeniu, które uważają za niebezpieczne. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.