- Z przykrością przyjęliśmy informację o śmierci Barbary Frączek. Osoby, która swą działalnością i determinacją przyczyniła się do powstania Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kolbuszowej
- poinformowali we wtorek (26 grudnia) w mediach społecznościowych przedstawiciele tej placówki.
Barbara Frączek z domu Krzaklewska urodziła się 3 grudnia 1941 we Lwowie. Ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie w 1965, specjalizując się w okulistyce. Pracowała jako starszy asystent w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Rzeszowie.
Znaczący wpływ na jej życie miało zaangażowanie w działalność „Solidarności” od 1980 roku. Jako członek władz regionalnych związku, a później posłanka na Sejm RP I (1991 - 1993) i III kadencji (1997 - 2001), Barbara Frączek była kluczową postacią w polityce polskiej, współtworząc program Akcji Wyborczej Solidarność dotyczący ubezpieczeń zdrowotnych oraz wspierając rozwój lokalnych placówek ochrony zdrowia i przemysłu zbrojeniowego w regionie rzeszowskim.
Po zakończeniu kariery politycznej w 2001 roku powróciła do praktyki lekarskiej, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w ruchach katolickich. Jej praca na rzecz samotnych matek i rodzin wielodzietnych jako przewodnicząca stowarzyszenia „Tak Życiu” oraz w Komisji Etyki Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie, była odzwierciedleniem jej zaangażowania społecznego.
Została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2018).
Była córką chirurga Stanisława Krzaklewskiego i siostrą polityka Mariana Krzaklewskiego.
Zmarła w niedzielę (24 grudnia). Jej pogrzeb odbędzie się w piątek, 29 grudnia, w kolbuszowskiej kolegiacie o godz. 13.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.