reklama
reklama

Barbarę Frączek wspomina Bronisław Niezgoda z Kolbuszowej: - Ciepła, serdeczna, o dobrym sercu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Barbarę Frączek wspomina Bronisław Niezgoda z Kolbuszowej: - Ciepła, serdeczna, o dobrym sercu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI- Zawsze zadbana, zawsze gustowna, z taktem, skromna, umiejąca słuchać, zawsze mająca czas dla ludzi i ich spraw - tak zmarłą w niedzielę (24 grudnia) Barbarę Frączek, wspomina Bronisław Niezgoda.
reklama

Barbara Frączek była lekarką i posłanką na Sejm RP. Urodziła się we Lwowie, ale wychowywała w Kolbuszowej.

Jej ojcem był Stanisław Krzaklewski, znany chirurg, który od listopada 1948 roku pełnił funkcję dyrektora Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej. Jej brat - Marian Krzaklewski, był politykiem, szefem NSZZ "Solidarność" w latach 1991 - 2002, założycielem i liderem Akcji Wyborczej Solidarność (AWS) oraz kandydatem na urząd prezydenta RP w wyborach w 2000 roku. 


- Barbara Frączek była to osoba ciepła, serdeczna, o dobrym sercu, dobroduszna, dająca wsparcie, ale też zachęcała do samodzielności inicjując szereg działań, które jeszcze bardziej poszerzały spektrum pozytywnych efektów

- tak wspomina ją Bronisław Niezgoda z Kolbuszowej, nauczyciel i współtwórca Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kolbuszowej.

Nasz rozmówca wspomina, że ich znajomość zaczęła się dzięki jednemu z rodziców ucznia Społecznego Ogniska Muzycznego w Kolbuszowej -  Kazimierzowi Wilkowi.

- Był to czas podjętych przeze mnie starań o powołanie szkoły muzycznej w Kolbuszowej. To on skierował nas, mnie i moją żonę Aleksandrę do pani Barbary Frączek, wówczas posłanki na Sejm III kadencji z listy AWS.

Skutkiem tej współpracy było urzeczywistnienie marzeń w postaci powstania Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kolbuszowej. Również jej brat, Marian Krzaklewski, był wielkim orędownikiem powstania tej placówki

- zaznacza kolbuszowianin. 


O zmarłej rozmawiamy z Bronisławem Niezgodą, nauczycielem i współtwórcą Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kolbuszowej.

Bronisław Niezgoda przypomina jednocześnie, że ponad 60 lat temu, z inicjatywny m.in. Joanny Krzaklewskiej, mamy Barbary Frączek, powstało Społeczne Ognisko Muzyczne w Kolbuszowej, którego działalność dała mocne podwaliny by powstała PSM I stopnia w Kolbuszowej.

- To dzięki jej osobie na nowo zobaczyłem świat z innej perspektywy, że o słuszne, cenne inicjatywy warto zabiegać i jej realizować. Spotykaliśmy się w miarę potrzeb, ale też przy okazji różnych uroczystości i prawie co roku 1 listopada gdy odwiedzała grób swoich rodziców.

Oddana Kolbuszowej. Wspierała wiele inicjatyw. Interesowała się życiem szkoły. Cieszyła się, że dzięki dyrektor Aleksandrze Niezgodzie (którą bardzo ceniła), nauczycielom i pracownikom administracji poprzez działalność organizacyjną, dydaktyczną (organizacja imprez międzynarodowych, absolwenci – to muzycy światowego formatu) szkoła promieniuje na całą Polskę i świat

- podkreśla nasz rozmówca. 

Bronisław Niezgoda, wspominając zmarłą, wraca do jednego z ich ostatnich spotkań. Było ono związane z zaproszeniem Barbary Frączek na obchody jubileuszu 25-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kolbuszowej.

- Były łzy wzruszenia, radość ze spotkania. Pamiętam słowa, które wypowiedziała wiele lat temu podczas próby przed koncertem orkiestry w kościele pw. Św. Brata Alberta w Kolbuszowej „grajcie, grajcie, tak pięknie gracie” – graliśmy wówczas „Kiedy w jasną, spokojną cichą noc”

- dodaje wzruszony. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama