Reklama

Po dworek Hupki w Niwiskach sięgają spadkobiercy. Jest ważna decyzja ministerstwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Joanna Serafin

Po dworek Hupki w Niwiskach sięgają spadkobiercy. Jest ważna decyzja ministerstwa - Zdjęcie główne

Dworek w Niwiskach należał do Jana Hupki. | foto Joanna Serafin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Co dalej z dworkiem Hupki w Niwiskach? Po 5 latach Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał ważną dla miejscowości decyzję. - Bardzo nas ona cieszy - mówi Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska.

Dworek Hupki w Niwiskach jest najpiękniejszym, zabytkowym obiektem w sołectwie. Kilka lat temu spadkobiercy doktora Jana Hupki upomnieli się o rodzinny majątek.

Ostatni właściciel Niwisk nie miał dzieci. Przysposobił on córkę swojej szwagierki, która zmarła w Krakowie w 2010 roku. To jej właśnie dr Hupka przepisał cały majątek. Spadkobierczynie (dwie córki zaadoptowanej kobiety) złożyły w 2018 roku wniosek do wojewody o wydanie decyzji stwierdzającej, że część pałacowo-parkowa majątku ziemskiego nie podlegała przejęciu w trybie reformy rolnej. Tym samym liczyły na odzyskanie dworku. 

Po pięciu latach, we wtorek (25 kwietnia) do urzędu w Niwiskach dotarły dobre wiadomości. 

- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi utrzymał w mocy dedycję wojewody z 2022 roku mówiącą, że zwrot spadkobiercom Hupki się nie należy

- mówi Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska. 

- Bardzo nas to cieszy. Na tę chwilę to nie jest jeszcze całkowity sukces, ponieważ spadkobiercy mają 30 dni na złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu administracyjnego w Warszawie

- dodaje szefowa gminy.

Wójt zwraca uwagę na to, że w trakcie bardzo szczegółowego postępowania wyjaśniającego przed wojewodą podkarpackim przeprowadzona została analiza argumentacji spadkobierców, a także obszernej dokumentacji archiwalnej, zapisów z pamiętnika Hupki oraz relacji świadków, mających wiedzę o funkcjonowaniu tego majątku przed II wojną światową.

- Mamy tutaj satysfakcję, ponieważ bardzo drążyliśmy ten temat i dotarliśmy do ludzi, którzy byli świadkami historii, a których już nie ma. Zebraliśmy ich zeznania, wspomnienia i dzisiaj to może być właśnie mocny argument do tego, żeby nie doszło do zwrotu dworku

- zaznacza Elżbieta Wróbel.

Szefowa gminy dodaje, że dzięki intensywnym poszukiwaniom prowadzonym w ramach postępowania, udało się odkryć bliżej nieznaną historię majątku rodziny Hupków w Niwiskach, a także pozyskać mnóstwo dokumentacji archiwalnej, która kiedyś uzupełni rozdział książki o historii miejscowości Niwiska w okresu 1795-1945.


Zdjęcie lotnicze z maja 1944 roku obrazuje zabudowania tego majątku, z których do dzisiaj zachowały się: dwór, oficyna, spichlerz i leśniczówka. Fot. UG Niwiska

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy