Reklama

Dworek Hupki w Niwiskach w nocnej odsłonie. Tak wygląda po zakończonych pracach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ponad 4 mln złotych gmina Niwiska wydała w tym roku na prace przy dworku Hupki w Niwiskach. Otoczenie wokół zabytku się zmieniło. Wykonano też oświetlenie dworku. Co jeszcze w planie?

Gmina Niwiska zakończyła jedno z kosztowniejszych zadań realizowanych w tym roku. Mowa o przebudowie terenu wokół zabytkowego dworku Hupki w Niwiskach. Zadanie pozwoliło na odtworzenie układu dróg parkowych na podstawie historycznego zdjęcia lotniczego z 5 maja 1944 r. Wartość inwestycji 4 066 282 zł.

 • przebudowę drogi głównej na dziedzińcu;
 • przebudowę dojścia do oficyny na dziedzińcu;
 • budowę głównego dojścia od parkingu południowego do oficyny i dworu;
 • przebudowę dróg dojazdowych;
 • budowę alejek spacerowych;
 • budowę parkingu dla samochodów osobowych wraz z drogą manewrową w strefie ochrony konserwatorskiej o nawierzchni z kraty trawiastej plastikowej;
 • budowę parkingu dla samochodów osobowych wraz z drogą manewrową o nawierzchni z kostki brukowej betonowej;
 • przebudowę sieci energetycznej wraz z budową oświetlenia na terenie zabytkowego Zespołu pałacowo-parkowego w Niwiskach;
 • wzbogacenie parku o małą architekturę (ławki, kosze na śmieci, krzesła ogrodowe, donice, trejaż wolnostojący pod pnącza);
 • wykonanie nasadzeń oraz cięcia pielęgnacyjne w parku;
 • odtworzenie mozaiki parkietowej w czterech salach biblioteki parteru w Zabytkowym dworze Jana Hupki w Niwiskach;
 • wyposażenie w meble pomieszczeń dworku (biblioteki),
 • monitoring zewnętrzny wokół parku i dworku,
 

To jak prezentuje się otoczenie dworku, można zobaczyć na nocnych zdjęciach opublikowanych przez urząd. Wójt Elżbieta Wróbel wyjaśnia, że dopisane są ostatnie formalności związane z podświetleniem dworku, które teraz jest podpięte do oświetlenia ulicznego. 

Docelowo ma to wyglądać tak, że oddzielnie będzie można ustalać długość czasu świecenia latarni w parku oraz lamp podświetlających budynek. 

- Prawdopodobnie zrobimy to tak, że te lampy w parku będą wyłączane o godz. 23, tak, żeby do tego czasu można było sobie w tym miejscu pospacerować. Z kolei budynek chcielibyśmy, aby był podświetlany przez całą noc 

- mówi szefowa gminy.

Firma, która realizowała wszystkie prace, dała na nie 5-letni okres gwarancji. Przez trzy lata będzie też zajmować się jednorocznymi nasadzeniami. Te mają pojawić się na wiosnę, podobnie jak ławki, czy kosze na śmieci, które już zostały dostarczone. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy