Reklama

Pasterki w kościołach w Kolbuszowej i okolicach. Nie wszystkie o północy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pasterki w kościołach w Kolbuszowej i okolicach. Nie wszystkie o północy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Pasterka w wigilijną noc to tradycja. Sprawdzamy, w jakich godzinach odbędzie się ona w największych kościołach w Kolbuszowej i okolicach.

Pasterka to uroczysta msza odprawiana w nocy (najczęściej o północy lub w godzinach wieczornych) z 24 na 25 grudnia, jako druga z liturgicznej uroczystości Bożego Narodzenia. 

Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.

Pasterka jest jedną z najważniejszych mszy w tradycji Kościoła katolickiego, która jednocześnie wspomina przybycie pasterzy do Betlejem do nowo narodzonego Jezusa. W ostatnich dwóch latach, z uwagi na pandemię koronawirusa, pasterki miały skromniejszy przebieg i uczestniczyło w nich mniej wiernych niż przed rokiem 2020.

Dawniej pasterkę odprawiali wyłącznie papieże. Miało to miejsce najczęściej w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. W tym roku liturgia w Watykanie w Bazylice św. Piotra, która miała miejsce zazwyczaj o godz. 22, odbędzie się o godz. 19.30. Tak zadecydował papież Franciszek.

Katolicy nie wyobrażają sobie świąt Bożego Narodzenia bez uczestnictwa w pasterce, która w wielu domach stała się już tradycją. Pasterka odbywa się zazwyczaj o północy z 24 na 25 grudnia. W tym roku będzie to noc z soboty na niedzielę.

W niektórych parafiach na pasterkę można wybrać się również o godz. 22. To dobra alternatywa dla osób, które chcą uczestniczyć we mszy świętej np. z dziećmi. Ci, którzy biorą udział w pasterce, nie muszą iść ponownie do kościoła w dzień Bożego Narodzenia.

Pasterka w parafii w Cmolasie odbędzie się dwa razy, o godz. 22 i 24, w Mechowcu i Hadykówce o godz. 24:00.

W parafii Św. Brata Alberta w Kolbuszowej tradycyjnie ta msza odbędzie się w sobotę, 24 grudnia o godz. 22. 

Jak będzie w Kolbuszowskiej Kolegiacie?

- Pasterkę odprawimy w Kolegiacie o 22 i o 24, a w Kaplicy w Kolbuszowej Dolnej o godz. 24.00

- informuje parafia. 

Z kolei w Raniżowie pasterka odbędzie się tradycyjnie o godz. 24. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy