Reklama

Mieszkanka Kolbuszowej Górnej otrzyma to, o czym marzyła. Koniec z hałasem za oknem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: K. Ząbczyk

Mieszkanka Kolbuszowej Górnej otrzyma to, o czym marzyła. Koniec z hałasem za oknem - Zdjęcie główne

Długo wyczekiwana przez panią Marię z Kolbuszowej Górnej wymiana okien na dźwiękoszczelne stanie się faktem. | foto K. Ząbczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Maria Augustyn, mieszkanka Kolbuszowej Górnej, od kilku lat zabiega o wykonanie przejścia dla pieszych przed jej domem i wymianę okien na dźwiękoszczelne. Wszystko wskazuje na to, że to drugie marzenie zostanie zrealizowane. PZDW dało zielone światło.

Pani Maria mieszka przy nowej obwodnicy, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 987. Starsza kobieta w rozmowie z nami przyznaje, że od pięciu lat stara się o wykonanie przejścia dla pieszych przed jej domem, który znajduje się kilka metrów od drogi. Pisaliśmy o tym tutaj: Jest głośno i niebezpiecznie. Mieszkanka Kolbuszowej Górnej zabiega o przejście dla pieszych. - Tylko na obiecankach zostało - mówi

Kobieta narzeka również na hałas za oknem, przez który nie może spać po nocach. W tej sprawie również interweniowała u zarządcy drogi. Już niedługo ten problem prawdopodobnie zniknie. Teraz wszystko leży w rękach gminy.

Poziom hałasu za wysoki

Wymiana okien na dźwiękoszczelne. O to wnioskowała wielokrotnie mieszkanka Kolbuszowej Górnej. Udało nam się ustalić, że w październiku 2022 roku zostały przeprowadzone pomiary emisji hałasu przez wykonawcę inwestycji, między innymi przy budynku pani Marii, a następnie przekazane do zarządu dróg wojewódzkich. 

Analiza miała dać odpowiedź, czy montaż zabezpieczeń przed hałasem jest uzasadniony. Teraz wiemy już, że jej efekt jest na korzyść starszej kobiety.

- Badania wykazały przekroczenia poziomów hałasu, w związku z czym firma PRD Mielec przedstawiła propozycję redukcji hałasu poprzez wymianę stolarki okiennej na dźwiękoszczelną w domu pani Augustyn

- informuje Joanna Szarata, rzecznik prasowy PZDW w Rzeszowie.

Zielone światło z magistratu

Badania nie wystarczą, aby doszło do wymiany okien. PZDW skierował do magistratu w Kolbuszowej wniosek o rozpatrzenie decyzji. Jeśli ta będzie pozytywna, to sprawa będzie miała swój szczęśliwy finał.

- Obecnie PZDW czeka na decyzję burmistrza Kolbuszowej w sprawie akceptacji powyższego środka ochrony przed hałasem z uwagi na fakt, że to urząd miasta i gminy wydał decyzję środowiskową dla powyższej inwestycji

- mówi Szarata.

Od Jana Zuby, szefa kolbuszowskiej gminy, usłyszeliśmy, że samorząd również dał zielone światło i zaakceptował tę inwestycję.

- To jest uciążliwość. Jeśli stolarka okienna zostanie wymieniona, to nastąpi poprawa akustyczna

- powiedział burmistrz w rozmowie z nami.

To oznacza, że niedługo pani Maria będzie mogła spać spokojnie. - Wykonawca w ciągu trzech miesięcy będzie zobowiązany do wstawienia nowych okien - zapewnia przedstawicielka wojewódzkiego zarządu dróg.

Nie tylko wymiana okien

Maria Augustyn wielokrotnie interweniowała również w sprawie budowy przejścia dla pieszych. Ta, aby dostać się na ścieżkę rowerową po drugiej stronie ulicy, musi przechodzić w niedozwolonym miejscu przez prowizoryczną, drewnianą kładkę. Okazuje się, że nie ma możliwości wykonania w tamtym miejscu "zebry".

- Na długości tzw. małej obwodnicy Kolbuszowej dom pani Augustyn jako jedyny ma zjazd po przeciwnej stronie niż ścieżka rowerowa. Projektowanie przejścia dla pieszych przeznaczonego dla mieszkańców jednej nieruchomości jest nieuzasadnione

- tłumaczyła Joanna Szarata.

Istnieje natomiast inne rozwiązanie. Jan Zuba zapewnia, że powstanie chodnik na krytym rowie. Mieszkanka Kolbuszowej Górnej musi w tej kwestii uzbroić się w cierpliwość. - To wszystko wymaga czasu i pieniędzy - zaznacza włodarz.

Gmina musi najpierw sama przygotować dokumentację projektową na realizację tego zadania. Dopiero w momencie uzyskania "gotowości inwestycyjnej" będzie możliwość zrobienia kolejnego kroku. Jest duża szansa, że sprawa ruszy w przyszłym roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy