Reklama

Mieszkańcom Kolbuszowej brakuje parku dla psów. W tej sprawie piszą do burmistrza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Mieszkańcom Kolbuszowej brakuje parku dla psów. W tej sprawie piszą do burmistrza - Zdjęcie główne

Mieszkańcom Kolbuszowej brakuje parku dla swoich pupili. | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Właściciele czworonogów napisali petycję do burmistrza Kolbuszowej o wyznaczenie lokalizacji parku dla psów. Jak argumentują swoją prośbę?

Mieszkańcy Kolbuszowej chcą utworzenia ogrodzonego parku dla psów. Swoją petycję lokalna społeczność skierowała do Jana Zuby, burmistrz Kolbuszowej. 

- Wniosek ten popieramy faktem licznej grupy właścicieli czworonogów, dla których takie miejsce jest niezwykle istotne w sprawowaniu odpowiedniej opieki nad zwierzętami, a na terenie Kolbuszowej, takiego parku nie ma

- piszą autorzy petycji. Lokalna społeczność swoją prośbę argumentuje tym, że ogrodzona, a jednocześnie pozwalająca na swobodne poruszanie się psów przestrzeń, umożliwiałoby czworonogom swobodny, a zarazem bezpieczny i kontrolowany przez ich opiekunów wybieg. 

Dla czworonogów

Zdaniem autorów petycji stworzenie takiego miejsca przyczyni się do zapewnienia zwierzętom odpowiedniej socjalizacji, która niewątpliwie wpływa na załagodzenie agresywnych zachowań względem ludzi, jak i innych zwierząt. 

- Swobodna, ale bezpieczna, bo kontrolowana zabawa czworonogów, pozwoli na wykorzystywanie pokładów energii, co z kolei wyeliminuje ich nadpobudliwe zachowanie w tym także wycie oraz uciążliwe, nadmierne szczekanie

- uzasadniają mieszkańcy miasta. 

Autorzy w swojej petycji powołują się na kodeks wykroczeń, gdzie każdy z właścicieli psów zobowiązany jest do zachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt, tak aby nie stwarzało ono swoim zachowaniem niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia człowieka. - Niemożliwym staje się stworzenie właściwych warunków umożliwiających zaspokojenie psychofizycznych potrzeb czworonogów - podkreślają. 

To miejsce będzie idealne 

Zdaniem mieszkańców miasta utworzenie takie parku będzie korzystne nie tylko dla czworonogów. Nadmieniają, że ogrodzona, umożliwiająca poruszanie się psów bez smyczy przestrzeń, będzie także idealnym miejscem dla mieszkańców Kolbuszowej na obserwację zachowań czworonogów oraz wymianę poglądów i wskazówek na temat utrzymania zwierzęcia, jego zachowania i sposobu tresury. 

Mieszkańcy miasta nakreślają też władzom gminy Kolbuszowa, na co powinni zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji parku. Optymalnie jest, aby wspomniane miejsce było trawiaste w bliskości drzew, z ławką, koszem na zwierzęce odchody i torem przeszkód.

- Jednakże mając na uwadze, że być może nasze oczekiwania są zbyt wygórowane niewątpliwie znajdzie się jakiś teren do zagospodarowania spełniający nasze oczekiwania

- dodają.

Na możliwą do akceptacji lokalizację, wskazują plac między basenem Fregata a ul. Jana Pawła II w Kolbuszowej.

- Najważniejsze jest, aby wydzielony teren był przestronny, ogrodzony siatką lub płotem, które uniemożliwiają psom ucieczkę

- podsumowują mieszkańcy Kolbuszowej. 

Temat parku dla psów poruszał już jeden z radnych Rady Miejskiej w Kolbuszowej. Jeszcze w 2020 roku Piotr Panek, dopytywał o działkę, która mogłaby posłużyć jako park dla psów. O tym pisaliśmy tutaj:

Piotr Panek: Niektórzy mają dość ograniczone horyzonty. Radny chce parku... dla psów

W październiku 2022 roku Urząd Miejski w Kolbuszowej poinformował, że w związku z planami budowy schroniska dla psów w Kolbuszowej Dolnej, wydzielona zostanie działa dla czworonogów.

- Powstały park będzie służył do spędzania czasu wolnego właścicieli czworonogów i ich pupili. Na placach zabaw umieszczone zostaną urządzenia do zabawy, m.in. pierścienie i drążki do przeskoków, równoważnia ruchoma, kładki czy słupki. Zamontowane zostaną również ławki i kosz na psie odchody

- informowali przedstawiciele kolbuszowskiego magistratu. Więcej o tym tutaj:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy