Reklama

Kolbuszowa. Triduum Paschalne, czyli najważniejszy czas dla katolików [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 14 kwi 2022 08:48
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W Wielki Czwartek w kościele katolickim rozpoczynają się obchody Triduum Paschalnego. Jest to najważniejszy czas dla katolików, w którym wspomina się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Sprawdzamy, w jakich godzinach będą odbywać się nabożeństwa w kościołach na terenie Kolbuszowej.

W Wielki Czwartek w kościele katolickim rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. Sprawdzamy godziny mszy świętych i nabożeństw w kolbuszowskich kościołach.

Parafia pw. Wszystkich Świętych - Kolegiata

  • Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy - do godz. 22.00
  • Wielki Piątek - O godz. 17.15 zostanie odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Liturgia wielkopiątkowa rozpocznie się od godz. 18.00. Po nabożeństwie adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie do godz. 24.00.
  • Wielka Sobota - Adoracja od godz. 6.00. Święcenie pokarmów wielkanocnych od godz. 8.00 do 13.00 (co pół godziny). W kaplicy w Kolbuszowej Dolnej o godz. 10.00. Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 19.30 (poświęcenie ognia na zewnątrz kościoła)
  • Rezurekcja w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00.
 

Parafia pw. Św. Brata Alberta

  • Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy do godz. 23.00
  • Wielki Piątek - Liturgia Wielkiego Piątku i przeniesienie Pana Jezusa do grobu rozpocznie się od godz. 18.00. O godz. 20.00 – śpiew Gorzkich Żali oraz o godz. 21.00 - Droga Krzyżowa
  • Wielka Sobota - Adoracja Pana Jezusa w Grobie od godz. 8.00. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny od godz. 8.00 – 12.00 co pół godziny. Od godz. 12.00 Adoracja Pana Jezusa w Grobie. Uroczyste Nabożeństwo Wielkiej Soboty zakończone procesją rezurekcyjną o godz. 20.00
 

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć. Tak wyglądała Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek w kolbuszowskiej kolegiacie 11 kwietnia 2020 roku.

Wielki Czwartek

Mszą Wieczerzy Pańskiej w czwartek wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne. To wtedy puste jest tabernakulum (tak jest do Niedzieli Zmartwychwstania). W trakcie tej mszy ma miejsce uroczysty obrzęd obmycia nóg. Ma on nawiązywać do gestu, który Jezus wykonał wobec swoich uczniów. To właśnie w czwartek w czasie liturgii milkną organy, a ministranci nie używają dzwonków. Cisza trwa aż do Wigilii Paschalnej.

Wielki Piątek

To dzień, w którym katolicy wspominają mękę i śmierć Chrystusa. Tego dnia obowiązuje post ścisły. To oznacza, że katolicy w tym dniu nie jedzą mięsa, a dorośli ograniczają posiłki do trzech w ciągu dnia (jednego do syta i dwóch lekkich).

W kościołach nie jest odprawiana msza, natomiast wieczorem wierni spotykają się na liturgii Męki Pańskiej. Jej najważniejszym momentem jest adoracja krzyża.

Wielka Sobota

W tym dniu oczekuje się na zmartwychwstanie Chrystusa. W kościołach do zmroku nie jest odprawiana żadna msza, a wierni modlą się przy grobie Jezusa. W Wielką Sobotę w całej Polsce odbywa się również tradycyjne święcenie pokarmów.

W sobotę wieczorem rozpoczyna się świętowanie zmartwychwstania. Tego dnia modlitwa rozpoczyna się od liturgii światła, słowa, chrztu i eucharystii. Wszystko zazwyczaj zakończone jest procesją rezurekcyjną, jednak nie wszędzie tak jest.

W większości parafii na terenie powiatu kolbuszowskiego rezurekcja jest przeniesiona na niedzielny poranek. Jest to nawiązanie do tego, że niewiasty znalazły pusty grób Jezusa właśnie w niedzielny poranek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy