Reklama

Jarosław Kaczyński chce zmienić armię. Czy wróci pobór do wojska?

Opublikowano: wt, 26 paź 2021 12:48
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Jarosław Kaczyński chce zmienić armię. Czy wróci pobór do wojska? - Zdjęcie główne

foto gov.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jarosław Kaczyński przedstawił właśnie założenia Ustawy o obronie ojczyzny. Wicepremier odejdzie z rządu po przyjęciu tego projektu. Jakie rozwiązania proponuje prezes PiS?

Wicepremier odpowiadający za kwestie bezpieczeństwa ma odejść z rady ministrów - takie informacje padły w połowie października. Jarosław Kaczyński ma oddać stanowisko w przyszłym roku, ale wpierw ma zamiar doprowadzić do przyjęcia ustawy o obronie ojczyzny.

We wtorek oficjalnie osobiście to potwierdził, prezentując, wspólnie z szefem MON, założenia nowych przepisów. Wcześniej Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że te rozwiązania mają zastąpić kilkanaście aktów prawnych pochodzących jeszcze z 1967 roku.

- Nowe podejście opiera się na trzech fundamentach – unowocześnieniu Sił Zbrojnych RP, zwiększeniu atrakcyjności służby oraz wdrożenia koncepcji obrony powszechnej

- dodał szef resortu Mariusz Błaszczak.

We wtorek wicepremier Kaczyński tłumaczył:

-Mamy do czynienia z dwoma przesłankami, dla których ta ustawa jest potrzebna. - Wymienił datę pochodzenia obecnego prawa z czasów komunizmu. Jest druga przesłanka, dużo poważniejsza. To obecna sytuacja międzynarodowa. Obecne potrzeby obronne naszego państwa- dodał. Wicepremier mówił o zagrożeniu militarnym Rosji i wojnie hybrydowej na granicy. Dodał, że ambicją władz Rosji jest odbudowa imperium. To wszystko skłania nas do radykalnego umocnienia naszych sił zbrojnych

- tłumaczył. Nowa ustawa ma zastąpić 14 obecnych i wprowadzić nowy model finansowania sił zbrojnych. Zawierają się w tym nakłady na modernizację uzbrojenia. Kaczyński mówił, że armia powinna być możliwie duża i dobrze uzbrojona.

- Wtedy ma moc odstraszającą

- tłumaczył i zapowiedział, że Polska ma być jednym z najmocniejszych militarnie państw w NATO.

O szczegółach ustawy mówił Mariusz Błaszczak. Wymienił: zwiększenie budżetu na obronność, odtworzenie systemu rezerw, wojskowe stypendia dla studentów uczelni cywilnych (w zamian za 5-letnią służbę), zachęty do wstępowania do armii, ułatwienia w awansowaniu żołnierzy. Mają także zostać wprowadzone nowe prostsze zasady rekrutacji do wojska i wyższe uposażenie podczas 28-dniowego szkolenia (4,4 tys. zł brutto). Zmian szef MON wyliczał wiele. Uwagę przykuła zapowiedź dopuszczenia do służby osób z niepełnosprawnościami. Błaszczak tłumaczył, że chodzi o wykonywanie takich zadań, jakie mają wykonywać wojska obrony cyberprzestrzeni.

MON zamierza podzielić służbę na kilka rodzajów:

 • zawodową,
 • zasadniczą - 28 dni szkolenia i 11 miesięcy służby,
 • terytorialną,
 • rezerwową – aktywną (dla osób chcących służyć w armii) i pasywną (dla niemających takich planów).
Czy zasadnicza służba wojskowa oznacza powrót poboru do armii?

- Chciałbym podkreślić, że nie przywracamy obowiązkowej służby wojskowej. Mam świadomość, że ta sprawa zbudza histeryczne reakcje. Załączamy do projektu ustawy już obowiązujące

- tłumaczył Błaszczak, zdecydowanie podkreślając, że służba zasadnicza będzie dobrowolna.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +4 / -0

  Wojsko na tak

  Kiedyś nasz naród był uczony o bohaterach narodowych Kościuszko Pułaski Piłsudski a teraz jakieś obce czynniki ogłupiają młodzież podsuwając pseudobiharerow lansowanych przez internet jak napompowanych mutantów w tatuażach lejących się po pustych łebach albo raperów narkomanów plujących na nasze wartości narodowe

  • miesiąc temu | ocena +2 / -0

   Pokojowy_Nobel

   Trzeba rozróżnić bohaterstwo od głupoty, a tego drugiego było więcej w naszej historii, niestety jest to do dzisiaj temat tabu.

 • miesiąc temu | ocena +3 / -0

  Father

  Służba wojskowa miała wiele negatywnych stron,ale to się sprawdziło bardziej niż bezstresowe wychowanie,uczyła dyscypliny i odporności na trud i wysiłek ,uodparniają psychicznie,mężczyzna miał wygląd i postawę, a popatrz obecnie na tych zarośniętych dziwolągów

 • miesiąc temu | ocena +3 / -3

  Brajan_emo

  Śmieszy mnie jak starsi opowiadają z pasją o wojsku ,a szczególnie ci co jeszcze załapali się na 2 lata... Byliście frajerami i tyle ;D Znęcanie psychiczne, używki, wulgarne chamskie słownictwo, upodlenie. To wynieśliście, a nie szkołę życia... I teraz chcecie "uszczęśliwiać" tym innych.

 • miesiąc temu | ocena +6 / -5

  Major

  Powinna być przywrócona służba wojskowa to by zrobili mężczyzn z maminsynków i raperów

  • miesiąc temu | ocena +1 / -1

   czzzzzzzzz

   ,,raperów " xdddddd ale żeś napisał człowieku , ja nie toleruje jak chłopy maluja se paznokcie i chodzą w damskich rurkach , chłop ma być chłop a nie jakaś ...