Reklama

Gminy wydały tysiące na walkę z zimą. Jakie mają jeszcze zapasy soli i piasku?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Joanna Serafin

Gminy wydały tysiące na walkę z zimą. Jakie mają jeszcze zapasy soli i piasku? - Zdjęcie główne

Akcja "zima" kosztowała gminę Kolbuszowa pół miliona złotych. | foto Joanna Serafin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Takiej zimy już dawno w naszym powiecie nie było. Drogowcy dwoili się i troili, aby wykonać swoją pracę, ale to wciąż było za mało. Z kolei, wraz z przybywającym śniegiem, topniały kwoty, jakie samorządy przeznaczyły na akcję "Zima".

Wstępnie w budżecie miasta i gminy Kolbuszowa zaplanowano na akcję "Zima 2020/2021" 250 tys. zł. To było optymistyczne założenie, które przy lekkich zimach, jakie w mieliśmy w ostatnich latach, mogłoby mieć rację bytu. Jednak nie tym razem. 

Jak mówi Jacek Mroczek, skarbnik Kolbuszowej, na najbliższej lutowej sesji rady miejskiej zostaną zabezpieczone dodatkowe pieniądze na walkę ze śniegiem - 305 tys. zł. 

 

 

 - Wzrost kosztów na zimowe utrzymanie dróg na dzień dzisiejszy nie skutkuje rezygnacją z wykonania planowanych inwestycji

- poinformował nas w poniedziałek (22 lutego) przedstawiciel kolbuszowskiego magistratu. 

 

Podzielona na pół 

Najmniejsza gmina w powiecie kolbuszowskim zaplanowano na walkę zimą (w sezonie 2020/2021) 35 tys. zł.

- Na tę chwilę trudno ocenić, jakie będą ostateczne koszty zimowego utrzymania dróg i czy będzie potrzeba rezygnacji z innych inwestycji w związku z kosztami poniesionymi na zimowe utrzymanie dróg

Drogi gminne są utrzymane w okresie zimowym przez pracownika urzędu gminy (strona północna gminy) i Zakład Usług Komunalnych (strona południowa). 

Gmina Niwiska poniosła do tej pory koszt zakupu paliwa, piasku, soli na kwotę 6 tys. zł oraz 13,5 tys. zł - jest to usługa ZUK świadczona do 22 stycznia. Po 22 stycznia koszty nie są jeszcze fakturowane.

Wydane bezpowrotnie 

A jak sytuacja wygląda w gminie Majdan Królewski?

- W budżecie na rok 2021 zaplanowano kwotę 70 tys. zł, która obecnie jest wystarczająca na pokrycie wydatków związanych z zimowym utrzymaniem dróg gminnych

- informują Jerzy Wilk, wójt gminy

 - Mamy nadzieję, że pieniądze zabezpieczone na zimowe utrzymanie dróg gminnych będą wystarczające i nie zaistnieje potrzeba rezygnacji z zaplanowanych inwestycji. Szkoda, że środki na ten cel zostały wydane bezpowrotnie

- dodaje włodarz. 

Jak zaznacza wójt Wilk, gdyby udało się je zaoszczędzić, tak jak w latach ubiegłych, można by z tych pieniędzy wykonać dodatkowe remonty czy prace utrzymaniowe na drogach w sezonie wiosna - lato - jesień.

Bez zmian 

Nieco mniej, bo 60 tys. zł, na walkę z zimą zaplanowała gmina Dzikowiec.

- Do chwili obecnej jest to kwota wystarczająca. Nie było potrzeby jej zwiększania

- mówi Józef Tęcza, wójt gminy. Jak dodaje nasz rozmówca, w najbliższych dniach nie są prognozowane większe załamania pogody związane z intensywnymi opadami śniegu.

- Jeżeli zajdzie potrzeba zwiększenia w budżecie pieniędzy na zimowe utrzymanie, to na pewno nie będzie to skutkowało rezygnacją czy zmianami planów inwestycyjnych gminy

- zapowiada wójt Tęcza.

 Z kolei gmina Cmolas zabezpieczyła na akcję "Zima" 40 tys. zł. I w przypadku tego samorządu nie było potrzeby zwiększenia tej kwoty. Nie ma więc obaw, że jakaś z planowanych inwestycji z tego powodu zostanie niezrealizowana.

Najmniej na walkę z zimą w tym sezonie zabezpieczyła gmina Raniżów. Czy pieniędzy wystarczyło? Czy trzeba było dołożyć? Ile dni walczono ze śniegiem i śliskością. Do dnia wysłania materiału do druku nie otrzymaliśmy odpowiedzi z Urzędu Gminy Raniżów na te pytania. 

 

Gmina Kolbuszowa

  • Zapasy: na koniec stycznia jest to 117,26 ton soli i 216,02 ton mieszanki. Sól i mieszkankę zakupuje się na bieżąco wedle potrzeb.
  • Sprzęt na drogach: od 1 stycznia do 15 lutego drogowcy walczyli z zimą 29 dni

 

Gmina Niwiska

  • Zapasy: 10 ton soli oraz 20 ton piasku
  • Sprzęt na drogach: od 1 stycznia do 15 lutego sprzęt do odśnieżania i piaskowania był uruchamiany 26 razy
 

Gmina Majdan Królewski

  • Zapasy: na stanie magazynowym aktualnie jest zgromadzone około 41 ton mieszanki piasku i soli drogowej. Zakup soli dokonywany corocznie zabezpiecza potrzeby na ok. trzy tygodnie, a piasku na ok. dwa tygodnie. Są one na bieżąco uzupełniane zgodnie z zapotrzebowaniem.
  • Sprzęt na drogach: od 1 do 31 stycznia drogowcy walczyli z zimą 17 dni
 

Gmina Dzikowiec

  • Zapasy: zgodnie z zawartymi umowami zimowego utrzymania dróg gminnych wykonawcy we własnym zakresie w ramach usługi zapewniają odpowiednie ilości mieszanek soli i pisaku.
  • Sprzęt na drogach: od 1 stycznia do 15 lutego drogowcy walczyli z zimą 23 dni.
 

Gmina Cmolas

  • Zapasy: 1,5 tony soli oraz 40 ton piasku
  • Sprzęt na drogach: od 1 stycznia do 15 lutego drogowcy walczyli z zimą 29 dni

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy