Reklama

Film o leśniku kręcą w skansenie w Kolbuszowej. Będą też inne sceny z powiatu kolbuszowskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ruszyły zdjęcia do filmu "Loret - leśnik z charakterem". Sceny kręcone są w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Na planie w kolbuszowskim skansenie wystąpiła m.in. aktorka Dagny Mikoś jako matka Loreta. Na tę okazję uruchomiono stary trak.

Wkrótce będą kręcone także zdjęcia w lesie w Nadleśnictwie Kolbuszowa. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak, właściciel Telewizja Obiektyw, a głównym partnerem Lasy Państwowe. Obraz w reżyserii Marcina Głowackiego, na podstawie scenariusza Michała Patriarchy, wejdzie na ekrany kin w przyszłym roku w związku ze zbliżającym się jubileuszem 100-lecia powstania Lasów Państwowych. Za zdjęcia odpowiada Mariusz Konopka.

O czym opowiada film?

Jest to historia o pierwszym dyrektorze naczelnym Lasów Państwowych. Produkcja przybliży historię Adama Loreta, leśnika urodzonego w Jaśle na Podkarpaciu, który uważany jest za członka +Pierwszej Brygady Gospodarczej II Rzeczpospolitej+".

Historia Loreta 

Loret urodził się 24 grudnia 1884 r. w Jaśle. Studiował lesnictwo w Wyższej Szkole Lasowej we Lwowie i w Tharandcie w Saksonii. Po studiach podjął pracę w lasach majątku Branickich w Suchej niedaleko Żywca, a w niepodległej Polsce przeszedł do tworzącej się administracji Lasów Państwowych. W 1925 r. został dyrektorem warszawskiej Dyrekcji LP, a w 1934 r. pierwszym dyrektorem naczelnym Lasów Państwowych.

Loret konsekwentnie prowadził politykę limitowania pozyskania drewna i ochrony zasobów leśnych Polski. Doprowadził do likwidacji systemu koncesji dla zagranicznych przedsiębiorstw prywatnych na eksploatację polskich lasów. Współorganizował nowoczesny przemysł drzewny, był m.in. twórcą PAGEDU. Wdrożył w praktyce koncepcję samowystarczalności ekonomicznej polskich Lasów Państwowych.

We wrześniu 1939 roku Loret, aresztowany przez NKWD, prawdopodobnie został zamordowany w sowieckim więzieniu. Do dziś nie ustalono pewnej wersji jego śmierci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy