Reklama

Reklama

Dyspensa w diecezji rzeszowskiej. Czy jeszcze obowiązuje w 2021 roku?

Opublikowano: 20 marca 2021 15:43
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Dyspensa w diecezji rzeszowskiej. Czy jeszcze obowiązuje w 2021 roku?  - Zdjęcie główne

Od 7 listopada 2020 r. nie zmienił się limit osób, które mogą uczestniczyć w nabożeństwach – na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni może wejść jedna osoba. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Z powodu pandemii koronawirusa, jeszcze w ubiegłym roku, biskup rzeszowski udzielił wszystkim wiernym dyspensy od obowiązku uczestniczenia we mszy świętej w niedziele i święta nakazane. Czy wciąż ona obowiązuje?

Ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, przypomina, że pod koniec ubiegłego roku biskup rzeszowski dwukrotnie udzielał dyspensy z powodu pandemii koronawirusa.


ZOBACZ TAKŻE: Strażacy z Kupna w akcji. Jedno użądlenie mogło zabić [ZDJĘCIA]

 

Pierwsza, z października 2020 roku, dyspensa od uczestniczenia w niedzielnych i świątecznych mszach świętych, obejmowała osoby chore, starsze i zagrożone. Z kolei 5 listopada 2020 roku wydano kolejny komunikat skierowany do wiernych z diecezji rzeszowskiej:

- W związku z podjętymi decyzjami przez władze państwowe o nowych obostrzeniach i kolejnym ograniczeniu liczby wiernych mogących przebywać w świątyni (1 osoba na 15 m kwadratowych) Biskup Rzeszowski udzielił wszystkim wiernym dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Dyspensa obowiązuje do odwołania

Jak zaznacza ks. Tomasz Lis, w obecnej sytuacji obowiązuje dyspensa, która obejmuje wszystkich wiernych diecezji rzeszowskiej i trwa do odwołania

Duchowny przypomina jednocześnie, że od 7 listopada 2020 nie zmienił się limit osób, które mogą uczestniczyć w nabożeństwach. Na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni może wejść jedna osoba (zasadę tę podtrzymały kolejne rozporządzenia).

- W kościołach obowiązuje noszenie maseczek (do 27 lutego 2021 r. mogły to być także przyłbice bądź inne sposoby zasłaniania ust i nosa) oraz zachowanie odstępów 1,5 metra. Na zewnątrz uczestnicy nabożeństw powinni przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra od siebie i również mieć zasłonięte usta i nos maseczką.

Z noszenia maseczek zwolnione są osoby sprawujące kult religijny podczas jego sprawowania (w praktyce są to księża odprawiający msze św. i nabożeństwa)

- informuje ks. Nowak.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

    Korektor

    Redaktorzy, przeczytajcie najpierw to co chcecie umieścić na stronie: Czy wziąć ona obowiązuje?" Chyba chodzi o - "Czy wciąż ona obowiązuje?"