Reklama

Mniej wiernych i dyspensa. Dla kogo?

Opublikowano:
Autor:

Mniej wiernych i dyspensa. Dla kogo?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W kościołach ponownie wprowadzono reżim sanitarny. Wierni będą musieli liczyć się z obostrzeniami.

Co za tym idzie, w świątyniach, również w tych znajdujących się na terenie powiatu kolbuszowskiego, wprowadzono ograniczenia co do liczby wiernych. Nasz powiat znalazł się w strefie czerwonej, co oznacza, że w kościołach może przebywać jedna osoba na 7 mkw. Niektóre parafie zamieściły konkretne informacje, co do liczby wiernych. Przedstawiamy obostrzenia panujące w konkretnych kościołach. Parafie zamieściły te informacje na swoich stronach internetowych.


  • Parafia Cmolas

W sanktuarium w Cmolasie podczas jednej mszy czy nabożeństwa może przebywać 90 wiernych. W Mechowcu  52 osoby, zaś w Hadykówce 21.

W kościele wierni mają zachowywać dystans 1,5 m osoba od osoby oraz zakrywać usta i nos (z wyjątkiem sprawujących kult).

Osoby biorące udział w nabożeństwie poza kościołem (na zewnątrz) mają obowiązek zachować dystans 1,5 m oraz zakrywać usta i nos. Liczba uczestników nie jest ograniczona.

  • Parafia Dzikowiec

W kościele jednorazowo we mszy św. i nabożeństwach może uczestniczyć 76 osób.

  • Poręby Dymarskie

W kościele podczas mszy i nabożeństw może przebywać 75 osób.

  • Kolegiata Kolbuszowa

Cała powierzchnia użytkowa kościoła wynosi 996.04 mkw, co przy strefie czerwonej daje to liczbę 142 osób, które mogą znajdować się w kościele. Poza świątynią należy zachować odległość 1,5 m.

  • Parafia Niwiska

W kościele podczas nabożeństw może przebywać łącznie 71 osób.

Wytyczne diecezji rzeszowskiej:

  • Osoby chore, starsze i zagrożone nie mają obowiązku uczestniczenia we mszy świętej w niedziele i święta nakazane.
  • Osoby zdrowe, które pozostają aktywne zawodowo i wypełniają swoje obowiązki w dni powszednie, co do zasady nie są zwolnione z obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta.
  • Wierni, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie spełnić obowiązku niedzielnego (np. z powodu zbyt małej liczby miejsc dostępnych w kościele), powinni postarać się uczestniczyć w Eucharystii w dzień powszedni lub przynajmniej poświęcić odpowiednią ilość czasu na adorację eucharystyczną.
  • Księża proboszczowie i pozostali duszpasterze są zobowiązani do kontynuowania pracy formacyjnej z grupami parafialnymi oraz do prowadzenia katechezy przygotowującej do sakramentów świętych. Należy to czynić z uwzględnieniem obowiązujących przepisów państwowych, co może oznaczać np. konieczność wykorzystania większej przestrzeni kościoła zamiast salki parafialnej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE