Reklama

Do lekarza z Woli Raniżowskiej do Kolbuszowej pojechał traktorem. Część kursów do Rzeszowa także zlikwidowana

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Do lekarza z Woli Raniżowskiej do Kolbuszowej pojechał traktorem. Część kursów do Rzeszowa także zlikwidowana - Zdjęcie główne

Radny Ryszard Samojedny tłumaczył, dlaczego niektóre kursy w Woli Raniżowskiej zostały zawieszone.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkańcy Woli Raniżowskiej są niezadowoleni z faktu, że niektóre kursy autobusowe do Rzeszowa zostały zawieszone. Pod pismem ich przywrócenia podpisało się prawie 200 osób.

Mieszkańcy Woli Raniżowskiej i Raniżowa zwrócili się z prośbą do wójta i rady gminy o przywrócenie w dni robocze zawieszonych kursów autobusów relacji Wola Raniżowska - Kąty Pozduć przez Raniżów do Rzeszowa o godz. 8.15 i 11.45 oraz w wolne soboty dla osób pracujących o godz. 4.45. Mieszkańcy chcą także, aby autobusy z Rzeszowa do Raniżowa z godz. 13.55, 18.22 i 7.40 jeździły aż do Woli Raniżowskiej.

 Tłumaczą to tym, że wiele osób dojeżdża swoimi samochodami do Raniżowa, aby dojechać autobusem do Rzeszowa. Uważają oni także, że kursy zostały zlikwidowane bez konsultacji z mieszkańcami. Co na to radni i wójt? 

Niskie obłożenie

Ryszard Samojedny, samorządowiec z gminy Raniżów, wyjaśnił podczas ostatniej sesji (30 stycznia), że gmina Raniżów, która jest aktualnie członkiem Związku Podkarpackiej Komunikacji Samochodowej, na 2023 rok na kursy autobusowe przeznaczyła ponad 400 tys. zł. 

Poinformował on także, że odbyło się spotkanie radnych, wójta i urzędników, którzy debatowali nad kursami autobusów, które jeżdżą przez Wolę Raniżowską. Radny Samojedny podkreślił, że powodem likwidacji niektórych kursów było zbyt małe obłożenie i niskie zainteresowanie wśród mieszkańców. - Wyszło, które linie świecą pustkami [...] Muszą być tutaj proporcje, gdzieś musimy szukać oszczędności. Te linie najmniej uczęszczane zostały zamknięte. I tak z Woli Raniżowskiej jest siedem autobusów plus prywatny przewoźnik, to jest około 15 połączeń. Trudno mówić tutaj o wykluczeniu komunikacyjnym - argumentował Ryszard Samojedny i zaznaczył, że gmina spróbuje utrzymać autobus jeżdżący rano w sobotę. 

Do Kolbuszowej traktorem

Radny Samojedny zauważył także, że mało autobusów z gminy Raniżów jeździ do Kolbuszowej. Wyjaśnił on, że do miasta jeżdżą dwa autobusy, ale jedynie w dni nauki. Nie kursują na feriach czy wakacjach.

- Widziałem na własne oczy, że 80-letni mężczyzna jechał do lekarza do Kolbuszowej traktorem. Coś musimy z tym zrobić, dogadać się jakoś ze starostą. Chociaż żeby tę ciągłość w czasie ferii czy wakacji zachować

- dodał radny. 

Radni nie zlikwidowali

Bronisław Pruś, radny gminy, zaznaczył w swojej wypowiedzi, że sugestia mieszkańców, jakoby radni zlikwidowali kursy, jest nieprawdą. - Wszyscy na spokojnie tę sprawę omawialiśmy. Było to poparte analizą zabiletowania, ile jeździ pasażerów, ile korzysta, tym się kierowaliśmy. Jeżeli chodzi o niedzielę i soboty, to była sugestia samych kierowców, że oni za dużo jeżdżą i nie widzą potrzeby, żeby tyle kursów było - tłumaczył radny Pruś. 

Autobusem na grzyby

Kazimierz Mikołajczyk, radny ze Staniszewskiego, poruszył także temat autobusów w Zielonce i Staniszewskiem. Te z Rzeszowa przez wspomniane wsie jeżdżą m.in. do Korczowisk.

- Czy to jest autobus z Rzeszowa na grzyby?

- pytał samorządowiec.

Zaznaczył on także, że należałoby spróbować przywrócić autobusy z Kolbuszowej do Sokołowa Małopolskiego. - Po co na Korczowiska? Na grzyby? Bardzo rozsądne by było, żeby autobus z Rzeszowa jechał do Sokołowa, a nie na Korczowiska czy Poręby - podkreślił randy Mikołajczyk.  

Radny Roman Olszowy dodał także, że mieszkańcy Mazurów, Korczowisk, Zielonki, Staniszewskiego czy Posuch mają trzy kursy i nie protestują. 

Musimy oszczędzać

Władysław Grądziel, wójt gminy Raniżów, odnosząc się do tematu, zauważył, że jest to temat rzeka.

- Każdy wozokilometr dużo kosztuje, to jest teraz 6 zł. Za wszystko trzeba zapłacić. My musimy oszczędzać, żeby nas te wydatki nie zadusiły. My musimy reagować, nie możemy się tak miziać, że ten autobus jedzie pusty. Analiza została podjęta przez radnych w oparciu o wyliczenia

- tłumaczył szef raniżowskiej gminy 

Wyliczył on, że całodniowy utarg z przewozów wynosił niejednokrotnie 50 zł za bilety. - Szanujmy się - skwitował wójt. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy