Reklama

- Dzieci chodzą rowami - mieszkańcy Staniszewskiego mają dość i napisali petycję. O co apelują?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

- Dzieci chodzą rowami - mieszkańcy Staniszewskiego mają dość i napisali petycję. O co apelują? - Zdjęcie główne

O zasadność budowy chodnika w Staniszewskiem zapytaliśmy Ewę Draus. Co mówiła? | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkańcy Staniszewskiego mają dość. We wsi jest niebezpiecznie. Postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i napisali petycję. Proszą o budowę chodnika.

W trosce o własne bezpieczeństwo złożyli petycję w sprawie budowy brakującego chodnika we wsi. Mają mocne argumenty, które przedstawili samorządowcom. 

Przy ruchliwej drodze  

Jak zaznaczają mieszkańcy, ich wieś położona jest przy bardzo ruchliwej drodze wojewódzkiej, która prowadzi z Kolbuszowej do Sokołowa Małopolskiego. - Ruch samochodów jest tak duży, że stwarza niebezpieczeństwo dla pieszych - zaznaczają mieszkańcy, którzy podpisali się pod petycją. 

Autorzy pisma zauważają, że brak chodnika uniemożliwia dzieciom bezpiecznie dotrzeć do zatoczki autobusowej.

- Chodzą rowami lub kilkanaście minut stoją, aby przejść bezpiecznie na chodnik

- wyjaśniają. 

Trudność napotykają także osoby starsze, które mają problem z przejściem z własnego mostka na najbliższy chodnik. 

Inni mają chodniki 

Mieszkańcy zauważyli, że podczas ostatniego generalnego remontu drogi wojewódzkiej nr 875 w latach 2018-2019 na terenie sąsiednich gmin, w miejscowości Turza oraz Dzikowiec, chodniki zostały wybudowane po obu stronach dróg. Powstały tam również dodatkowe pasy ułatwiające bezpieczne skręcanie w drogi boczne. 

- Niezrozumiałym jest zatem dla nas brak chodnika po obu stronach w naszej miejscowości. Swoją petycję argumentujemy również tym, że od czasu zakończenia ostatniego remontu drogi wojewódzkiej bardzo zwiększyło się natężenie ruchu, zwłaszcza przez samochody ciężarowe

- podkreślają mieszkańcy Staniszewskiego. 

Petycja do władz 

Petycję podpisało 81 osób. Mieszkańcy wysłali ją do Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, Ewy Draus, wicemarszałek województwa podkarpackiego,  radnych Karola Ożoga i Romana Bogdaniuka, posła Zbigniewa Chmielowca oraz do gminy Raniżów. 

Jak poinformował Piotr Miąso, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, w sprawie budowy chodników dla pieszych przy drodze wojewódzkiej nr 875, odbyły się już wstępne rozmowy z Władysławem Grądzielem, wójtem gminy Raniżów.

- Nie rozmawialiśmy o konkretnych lokalizacjach, ale Wójt zadeklarował, że podejmie współpracę w sprawie budowy chodników na zasadach ujętych w uchwale Zarządu Województwa Podkarpackiego. Zgodnie z tą uchwałą przygotowanie inwestycji polegających na budowie chodników (opracowanie dokumentacji projektowej) leży po stronie samorządów gminnych. W związku z tym gmina powinna wystąpić do nas z wnioskiem o wydanie warunków technicznych do projektowania. Na razie czekamy

- wyjaśnia szef rzeszowskiego PZDW.

Chodnik potrzebny 

O zasadność budowy chodnika w Staniszewskiem zapytaliśmy Ewę Draus, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

- Uważam, że chodnik jest potrzebny i należy podjąć wszelkie działania, aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców Staniszewskiego. Jednak obowiązują od wielu lat zasady związane ze współdziałaniem gmin z samorządem wojewódzkim zapisane w Programie Poprawy Bezpieczeństwa przy Drogach Wojewódzkich

- wyjaśnia wicemarszałek Draus. 

Podkreśliła ona, że wszystkie samorządy np. Kolbuszowa, która każdego roku korzysta z tego programu, stosując zasady współdziałania, nie ma żadnych problemów w realizacji inwestycji chodnikowych czy też drogowych.

- Każdego roku przeznaczamy coraz większe kwoty na nowe i remont starych chodników oraz modernizację dróg, ale też koszty są coraz większe. Liczę na dobrą współpracę z wójtem gminy Raniżów, aby wykonać chodnik tak oczekiwany przez mieszkańców

- dodała nasza rozmówczyni. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy