reklama
reklama

Wyższe emerytury dla strażaków OSP. Ustawa weszła w życie!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zespół prasowy KG PSP

Wyższe emerytury dla strażaków OSP. Ustawa weszła w życie! - Zdjęcie główne

Ustawa o OSP weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. | foto Zespół prasowy KG PSP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z KRAJU1 stycznia 2022 roku weszła w życie, długo wyczekiwana przez druhów, ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Co zyskają strażacy ochotnicy z powiatu kolbuszowskiego?
reklama

27 grudnia 2021 roku prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Jest to pierwsza w historii ustawa kompleksowo regulująca organizację i funkcjonowanie OSP.

reklama

- Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska strażaków ochotników, takim jak postulat wprowadzenia świadczenia ratowniczego dla ochotników, biorących czynny udział w działaniach ratowniczych

- czytamy na stronie Komendy Głównej PSP w Warszawie.

Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. Co to oznacza dla strażaków ochotników z powiatu kolbuszowskiego?

reklama

Emerytura dla strażaków biorących udział w akcjach

Najważniejsza zmiana to świadczenie emerytalne dla strażaków ratowników OSP biorących czynny udział w działaniach ratowniczych. Świadczenie w wysokości 200 zł miesięcznie będzie wypłacane z budżetu państwa, po osiągnięciu przez mężczyznę 65. a przez kobietę 60. roku życia. 

Otrzymają je druhowie, którzy przez co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet, będą brać czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Pieniądze będą otrzymywać również strażacy będący obecnie na emeryturze, a którzy jeździli do akcji do 65. roku życia.

- Obecnie nasze państwo stać na kwotę 200 złotych. Jestem przekonany, że z biegiem lat ta kwota będzie rosła

reklama

- powiedział w rozmowie z nami Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP.

Legitymacje, zniżki i odszkodowania

Nowa ustawa to nie tylko dodatek emerytalny. To także wprowadzenie legitymacji dla strażaka ochotnika, dzięki którym druhowie będą mogli korzystać ze zniżek np. w komunikacji miejskiej. Wzmocniona zostanie również ochrona prawna druhów podczas działań ratowniczo-gaśniczych.

Ustawa reguluje również kwestie odszkodowań dla strażaków OSP oraz ich rodzin. Chodzi tutaj głównie o doznanie urazu lub śmierci ratownika OSP bądź straty w mieniu podczas udziału w działaniach ratowniczych. Strażakowi będzie w takim przypadku przysługiwało: jednorazowe odszkodowanie w razie doznania stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, renta z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy oraz odszkodowanie z tytułu szkody w mieniu.

reklama

Prawo jazdy za darmo

Szkolenia dla strażaków ochotników będzie nieodpłatnie prowadzić Państwowa Straż Pożarna, w tym kursy przygotowujące do uzyskania kwalifikacji i uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych (kat. C prawa jazdy).

- Nareszcie spełnią się oczekiwania druhów. Szkolenia będą darmowe, kursy prawa jazdy kategorii C również. Chciałem też zaznaczyć, że ta ustawa nie obejmuje mnie, bo ja nigdy nie brałem udziału w żadnej akcji strażackiej. Absolutnie, proszę być pewnym, że ta ustawa jest dla tych, którzy ratują życie i służą drugiemu człowiekowi

- wyjaśnia Zbigniew Chmielowiec.

- To była bardzo długo oczekiwana ustawa. Bardzo się cieszę, że udało się ją uchwalić, praktycznie jednogłośnie. Wszyscy posłowie nareszcie doszli do wniosku, że rekompensaty dla druhów-strażaków się należą. Chciałem uspokoić, że należą się również tym, którzy są w tej chwili na emeryturze

- nadmienia parlamentarzysta. 

Radości nie kryje Tadeusz Serafin, Komendant Gminny OSP z Kolbuszowej.

- Cieszymy się wszyscy, bo jest to niewątpliwie duży postęp. Na pewno jest to ustawa, która faktycznie coś daje. Niegdyś przez lata dużo obiecywano, bez efektu

- podsumował. 

W powiecie kolbuszowskim działa w sumie 56 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym 17 z nich włączonych jest w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama