Ekipa filmowa w czerwcu 2022 roku zakończyła zdjęcia do filmu Pawła Maślony pt. „Kos” w skansenie w Kolbuszowej. Ekipa filmowa realizowała je przez 2 dni (17-18 czerwca). Filmowcy kręcili także ujęcia w Wilczej Woli. Prace scenograficzne rozpoczęły się w marcu 2022 roku, z kolei pierwsze dokumentacje odbyły się już w 2021 roku. Niedawno opublikowano niesamowite zdjęcia z planu - znajdziecie je na dole artykułu.
Produkcja „Kos” do kin trafi w piątek, 26 stycznia 2024 roku. Film możecie obejrzeć także w rzeszowskich kinach, a konkretnie w Zorzy (ul. 2 Maja 28), Heliosie (al. Powstańców Warszawy 14 i al. Józefa Piłsudskiego 44 w Galerii Rzeszów) oraz Multikinie (al. Majora Wacława Kopisto 1 w Millenium Hall).
Po kinowej premierze obraz ma się pojawić także na platformie SkyShowtime. Warto dodać, że produkcja wywalczyła Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - Takiego kina historycznego w Polsce jeszcze nie było - zapowiedział producent filmu Leszek Bodzakc cytowany przez portal Filmweb. Pisaliśmy o tym w artykule: Film „Kos”, do którego sceny kręcono w Kolbuszowej i Wilczej Woli z główną nagrodą 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni [WIDEO]
Jacek Braciak wcieli się Kościuszkę, a Robert Więckiewicz w ścigającego go rosyjskiego rotmistrza Dunina. Na dużym ekranie zobaczymy także Bartosza Bielenia, Andrzeja Seweryna, Jasona Mitchella czy Agnieszkę Grochowską. Jak wskazała w rozmowie z nami Anna Hardasiewicz, PR Manager w Aurum Film, w produkcji wzięło także udział około 50 statystów z powiatu kolbuszowskiego. Wcielili się w rolę chłopów, chłopek, szlachciców, szlachcianek, dam dworu, mieszczanek i magnatów.
Dlaczego filmowcy zdecydowali się wybrać akurat skansen w Kolbuszowej jako miejsce realizacji zdjęć? Jak się okazuje, kluczowe w wyborze miejsca planu filmowego było położenie parku etnograficznego w leśnej scenerii oraz niezwykła architektura.
- Skansen został wybrany ze względu na swoje walory architektoniczne oraz położenie wśród stawów i lasów. Władze muzeum są bardzo przychylnie nastawione wobec filmowców, co sprzyja dalszej współpracy przy kolejnych projektach filmowych. Podkarpacka Komisja Filmowa wspiera projekt lokacyjnie
- przekazała Anna Chruścicka, Location Manager w Aurum Film
Film przedstawia historię Tadeusza Kościuszki, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom. Jego tropem podąża rosyjski rotmistrz Dunin, który chce zapobiec planom polskiego generała. W roli młodego chłopa, szlacheckiego bękarta, pojawi się tam także wspomniany wcześniej Bartosz Bielenia. Młody aktor jest znany także m.in. z głównej roli w filmie „Boże Ciało”, który również był kręcony na Podkarpaciu, a dokładnie w Jaśliskach w powiecie krośnieńskim.
Skansen wielokrotnie był miejscem wielkich produkcji filmowych. Niedawno, bo 13 grudnia 2023 roku, na platformie Netflix odbyła się premiera "1670", polskiego serialu komediowego, również nakręconego na ziemi kolbuszowskiej. Bez wątpienia produkcja stała się hitem w Polsce i na świecie. Zagrali w niej również mieszkańcy naszego powiatu. Chociażby w postać żyda wcielił się Karol Wesołowski, przewodniczący Osiedla Mieszkaniowego nr 2 w Kolbuszowej. Chłopem był m.in. Łukasz Szymański ze Świerczowa i Jan Hodór z Kolbuszowej Dolnej. Natomiast szlachcica zagrał Marcin Rudny z Lipnicy w gminie Dzikowiec. Więcej przeczytasz w artykule: Mieszkańcy z Kolbuszowej wystąpili w serialu Netflixa "1670" nakręconym w skansenie. - To piękna, życiowa przygoda - przyznają [ZDJĘCIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.