Reklama

W skansenie w Kolbuszowej zakończyły się zdjęcia do filmu Pawła Maślony pt. „Kos”. Wzięli w nich udział mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

W skansenie w Kolbuszowej zakończyły się zdjęcia do filmu Pawła Maślony pt. „Kos”. Wzięli w nich udział mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego - Zdjęcie główne

Filmowcy nie bez powodu wybrali na zdjęcia kolbuszowski skansen. | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ekipa filmowa zakończyła zdjęcia do filmu Pawła Maślony pt. „Kos” w kolbuszowskim skansenie. W produkcji wzięło udział około 50 statystów z powiatu kolbuszowskiego. Dlaczego filmowcy zdecydowali się akurat na skansen w Kolbuszowej? O to zapytaliśmy przedstawicieli Aurum Film.

Producenci "Bożego Ciała" kręcą film o Tadeuszu Kościuszce. Część zdjęć została nagrana w Parku Etnograficznym w Kolbuszowej. W związku z pojawieniem się filmowców w skansenie, część parku była niedostępna dla zwiedzających 17 i 18 czerwca.

W rolach głównych występują:

  • Jacek Braciak,
  • Robert Więckiewicz,
  • Bartosz Bielenia,
  • Andrzej Seweryn,
  • Jason Mitchell,
  • Agnieszka Grochowska.
 

Jacek Braciak wcieli się Kościuszkę, a Robert Więckiewicz w ścigającego go rosyjskiego rotmistrza Dunina. 

Mieszkańcy powiatu statystami

Początkiem maja filmowcy szukali w Kolbuszowej i okolicy statystów do roli chłopów, chłopek, szlachciców, szlachcianek, dam dworu, mieszczanek i magnatów. Wiemy już, że mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego pojawią się na ekranach w superprodukcji historycznej. Jak poinformowała w rozmowie z nami Anna Hardasiewicz, PR Manager w Aurum Film, w zdjęciach do filmu wzięło udział około 50 statystów z naszego powiatu.

Ekipa filmowa realizowała zdjęcia w skansenie w Kolbuszowej przez 2 dni (17-18 czerwca). Jednak pierwsze dokumentacje odbyły się już rok temu, a prace scenograficzne rozpoczęły się w marcu. Nie udało nam się natomiast dowiedzieć, jakie sceny były kręcone w Kolbuszowej. - Na to pytanie nie mogę odpowiedzieć, bo zdradziłabym fabułę - zaznaczyła przedstawicielka Aurum Film.

Skansen miejscem idealnym

Dlaczego filmowcy zdecydowali się wybrać akurat skansen w Kolbuszowej, jako miejsce realizacji zdjęć?

- Skansen został wybrany ze względu na swoje walory architektoniczne oraz położenie wśród stawów i lasów. Władze muzeum są bardzo przychylnie nastawione wobec filmowców, co sprzyja dalszej współpracy przy kolejnych projektach filmowych. Podkarpacka Komisja Filmowa wspiera projekt lokacyjnie

- przekazała Anna Chruścicka, Location Manager w Aurum Film.

Filmowcy planują zakończyć wszystkie zdjęcia do filmu „Kos” do 31 lipca. Jak jednak zaznaczają, przed nimi jeszcze kolejne lokacje.

Kilka słów o filmie

Najważniejsze informacje o produkcji pt. „Kos”.

  • Reżyseria - Paweł Maślona
  • Scenariusz - Michał A. Zieliński
  • Gatunek - historyczny/akcja
  • Premiera - 6 października 2023 
 

Wiosna 1794 roki. Do Polski wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak). Planuje on wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom. Towarzyszy mu Domingo (Jason Mitchell) - przyjaciel i były niewolnik. Tropem Kościuszki podąża Dunin (Robert Więckiewicz), rosyjski rotmistrz, który chce go schwytać, zanim ten wywoła narodową rebelię.

W tym samym czasie Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn). Przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek). Przyrodni krewny nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli.

Ignac kradnie testament. Ma dwa dni na to, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki. Po drodze spotyka Domingo. Między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska). Tam ukrywa się Kościuszko. 

Kos nie ufa Ignacemu. W decydującym momencie, to jednak w rękach szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy