Reklama

Reklama

Wójt wydał komunikat dotyczący m.in. wilków. Prosi o ostrożność

Opublikowano: 11 marca 2021 13:00
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Wójt wydał komunikat dotyczący m.in. wilków. Prosi o ostrożność  - Zdjęcie główne

Wilki widziane był przez jednego z mężczyzn w Dzikowcu. | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się informacje o widzianych wilkach, również w powiecie kolbuszowskim. Jeden z Czytelników zgłosił, że widział je w Dzikowcu. To tam miały zagryźć sarnę i przebywać niebezpiecznie blisko ludzkich zabudowań.

- W nawiązaniu do pisma wojewody podkarpackiego dotyczącego coraz częstszych przypadków kontaktu człowieka ze zwierzętami dziko żyjącymi tj. wilki, dziki itp., proszę o zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu, spaceru w lesie - informuje Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas.

ZOBACZ TAKŻE: Wilki pod domami w Dzikowcu. Zagryzły sarnę

- Proszę o przekazywanie wszystkich istotnych informacji związanych z nietypowym zachowaniem się zwierząt, które mialoby wpływ na bezpieczeństwo społeczności lokalnych do tutejszego urzędu gminy - tel. 17 2837702 w. 33, e-mail: [email protected] lub do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kolbuszowej, tel. 17 22 72 838, e-mail: [email protected]

- wyjaśnia włodarz cmolaskiej gminy.

Wszelkie przypadki pojawienia się wilków i innych dużych zwierząt chronionych na terenach zamieszkałych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, powinny być niezwłocznie zgłaszane. Gdzie? Bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który powinien podjąć adekwatne do skali zagrożenia działania lub do najbliższego komisariatu policji, lub do straży gminnej, jeżeli taka formacja funkcjonuje na terenie danej gminy.

O wilkach w powiecie kolbuszowskim i wyrządzonych przez nich szkodach przeczytasz także tutaj.

W przypadku pośredniego zagrożenia istnieje możliwość uzyskania zezwolenia na płoszenie i niepokojenie lub odłów, natomiast w przypadku realnego zagrożenia, zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na zabicie zwierzęcia. W sytuacjach naprawdę pilnych (zagrożenie jest realne, udokumentowane i nie można czekać na uzyskanie zezwolenia w trybie zwykłym, tj, pisemnie) zezwolenie może zostać wydane w formie ustnej.

Natomiast do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie (Wydział Spraw Terenowych I w Krośnie) należy zgłaszać przypadki stwierdzonych szkód wyrządzonych przez bobry, niedźwiedzie, rysie, wilki i żubry.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 5 miesięcy temu | ocena +1 / -0

    tomek

    hahaha zostanie powołany sztab kryzysowy, alert na skale województwa jak już wojewoda o tym pisze !!!!!!!im mnie ingerencji w środowisko tym lepiej , a pisanie takich bzdetów to tylko świadczy o tym ,ze ci o tym co piszą nie maja pojęcia o naturze wilka , jego zrachowaniach itd !!!!!!!!!!!!