Reklama

W Widełce projektowana jest kanalizacja. Ścieki z sołectwa nie popłyną do oczyszczalni w Kolbuszowej Dolnej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

W Widełce projektowana jest kanalizacja. Ścieki z sołectwa nie popłyną do oczyszczalni w Kolbuszowej Dolnej - Zdjęcie główne

Ścieki z Widełki popłyną do Pogwizdowa Starego. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Przez dwa dni mieszkańcy Widełki (gmina Kolbuszowa) będą spotykali się z projektantami sieci kanalizacyjnej. Ustalany jest ostateczny jej przebieg przez prywatne działki. Ścieki z Widełki docelowo będą trafiać do oczyszczalni w Pogwizdowie Starym (gmina Głogów Małopolski).

Prace związane z zaprojektowaniem kanalizacji w Widełce rozpoczęto w marcu ubiegłego roku. Wykonawcą dokumentacji projektowej jest firma Geokart- International Sp. z o.o. z Rzeszowa. Od tego wykonano koncepcję przebiegu trasy sieci kanalizacyjnej. To, co projektanci rozrysowali na mapach, teraz będą zatwierdzać mieszkańcy Widełki. 

- Otrzymali oni umowy do podpisania, razem z fragmentem mamy pokazujących ich działkę i przebieg sieci

- mówi Stanisław Rumak sołtys i zarazem radny z Widełki.

- Teraz będą mogli w tej sprawie spotkać się z projektantami, którzy przez dwa dni będą na nich czekać w sołtysówce 

- dodaje nasz rozmówca.

Terminy spotkań w sprawie budowy kanalizacji w Widełce

  • sobota (25 lutego) od godz. 8 do 15
  • niedziela (26 lutego) od godz.8 do 13. 

Sieć kanalizacyjna projektowana jest na terenie całej Widełki. To kiedy inwestycja zostanie zrealizowana, będzie uzależnione od pozyskanych przez gminę Kolbuszowa pieniędzy na ten cel (dofinansowania). Szacuje się, że cała inwestycja pochłonie kilkanaście milionów złotych. 

- Sołectwo podzielone zostało na pięć zlewni. Każda z nich będzie obsługiwania przez pompownię ścieków, które trafią do oczyszczalni w Pogiwdowie Starym

- wyjaśnia Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej.

Oczyszczalni ścieków w Widełce nie będzie

Dlaczego Pogwizdów, a nie należąca do gminy oczyszczalnia ścieków? Głównym z powodów jest odległość między Widełką a oczyszczalnią w Kolbuszowej Dolnej, która wynosi blisko 20 km. Poprowadzenie sieci do oczyszczalni w sąsiednim Pogwizdowie Starym znacznie obniży koszty budowy kanalizacji w Widełce.

Przypomnijmy, że jeszcze w 2006 roku gmina Kolbuszowa podjęła działania mające na celu zaprojektowanie oczyszczalni ścieków w Widełce. Nie udało się jednak uzyskać decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody dla tej inwestycji. Uznano bowiem, że rzeka Zyzoga nie może przyjmować już więcej oczyszczonych ścieków. 

Będzie drożej czy taniej? 

Ścieki z Widełki będą trafiać do oczyszczalni w Pogwizdowie Starym, która jest jedną z dwóch, jakie posiada gmina Głogów Małopolski.

  • Mieszkańcy tej gminy za odbiór jednego metra sześciennego ścieków płacą obecnie 6,94 zł (już z VAT) a przedsiębiorcy 13 zł (już z VAT). 
  • W gminie Kolbuszowa jest to 10,47 zł za m sześc. (już z VAT) oraz 12,23 zł (już z VAT) w przypadku przedsiębiorców. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy