Reklama

Nowe stawki za ścieki i wodę dla gospodarstw domowych w gminie Kolbuszowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Nowe stawki za ścieki i wodę dla gospodarstw domowych w gminie Kolbuszowa - Zdjęcie główne

Opłata za wodę wzrosła. Właściciele domów podpiętych do kanalizacji płacą nawet trzy razy więcej za każdy zużyty kubik. | foto Archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od nowego roku w gminie Kolbuszowa obowiązują nowe stawki opłat za wodę i odbiór ścieków. Jak wysoka jest podwyżka?

Do podwyżek prądu, gazu czy paliwa, niestety, trzeba doliczyć kolejne. Mowa o opłatach za wodę i kanalizację. Te zmieniły się 22 grudnia ubiegłego roku i będą obowiązywać przez 12 miesięcy. 

Zaznaczmy, że nowe stawki, zaproponowane przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej, jeszcze w 2000 roku zatwierdziło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. 

Pół miliona z gminnej kasy


Radni miejscy nie mają wpływu na to, ile za wodę płacą mieszkańcy. Mogą natomiast regulować dopłatą z budżetu gminy wysokość opłat za odbiór ścieków. Te i tak są wyższe niż np. w Rzeszowie czy Krakowie. 

Samorządowcy jeszcze końcem 2022 roku zdecydowali, że z gminnej kasy będą dopłacać mieszkańcom do rachunku za odbiór każdego kubika ścieków 1,40 zł. W skali roku to prawie pół miliona złotych, które obniżą ich rachunki do 10,47 zł za metr sześcienny odebranych nieczystości. 

Drożej dla przedsiębiorców
Jak to się przekłada na konkretne kwoty? W domu podpiętym do kanalizacji za każdy zużyty kubik wody trzeba zapłacić 15,60 zł (woda + odbiór ścieków). To o 37 groszy więcej niż w roku poprzednim. 

W przypadku przedsiębiorców jest to koszt rzędu 17,61, czyli wzrost na każdym metrze sześciennym o 39 groszy. Do tego należy doliczyć comiesięczne abonamenty. 

Tutaj powstaje


- Z jednej strony kanalizacja to spokój, bo nie trzeba myśleć o opróżnianiu szamba. Z drugiej to duże koszty, których się obawiam - mówi mieszanka Weryni, której dom do sieci nie jest jeszcze podpięty, ale w ciągu najbliższych miesięcy ma się to zmienić. 

Werynia to kolejne sołectwo w gminie Kolbuszowa, w którym trwa budowa kanalizacji. Pierwszy etap inwestycji został wykonany. Do sieci podpiętych zostało 85 domów, co kosztowało ponad 2 mln zł (w tym 1,3 mln z Unii Europejskiej).

Jednocześnie trwają prace przy drugim etapie budowy kanalizacji (jego pierwszej części), który zakłada podłączenie około 210 nieruchomości do sieci.

 - Przedsięwzięcie to obejmuje budowę sieci kanalizacji sanitarnej o łącznej długości prawie 14 km, przyłączy o długości ponad 1,6 km oraz budowę siedmiu pompowni ścieków - wyliczają pracownicy kolbuszowskiego magistratu.

Wartość tych prac wynosi ponad 9,5 mln zł, a ich zakończenie zaplanowane jest na koniec września 2023 roku. 

 

Opłata za dostarczaną wodę w 2023 roku
 

Gospodarstwa domowe:

* 5,13 zł/m3 (było 5,02 zł)

* 5,04/miesiąc abonament (było 4,98 zł)

Przedsiębiorcy: 

* 5,38 zł/m3 (było 5,26 zł) 

* 5,04 zł/miesiąc abonament (było 4,98 zł) 

 

Opłata za odprowadzane ścieki w 2023 roku


Gospodarstwa domowe:

* 10,47 zł/m3 (było 10,21 zł)

* 5,24 zł/miesiąc abonament (było 5,15 zł)

Przedsiębiorcy: 

* 12,23 zł/m3 (było 11,96 zł) 

* 5,24 zł/miesiąc abonament (było 5,15 zł) 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy