Prace rozpoczęły się podczas wakacji, a ich zakończenie planowane jest na koniec listopada. Witraże, będące prawdziwymi dziełami sztuki, są odnawiane przez artystę z Legnicy - Zbigniewa Brzezińskiego z firmy "Vitro", który specjalizuje się w tego typu pracach.
Szumierz: Będą jak kryształ
Proces renowacji polega na dokładnym oczyszczeniu zachowanych elementów, uzupełnieniu braków oraz wypaleniu odnowionych szkieł. Niezbędna jest również wymiana ołowiu, który z biegiem lat uległ takiej degradacji, że "rozsypywał się w rękach" - wyjaśnia proboszcz Lucjan Szumierz.Na pierwszy etap prac wybrano dwa duże witraże z kopuł kościoła (w nawach bocznych) - witraż Wszystkich Świętych i Matka Boża z Dominikiem. Proboszcz Szumierz nie kryje entuzjazmu co do efektów renowacji.
- Myślę, że ludzie będą zadziwieni - mówi, podkreślając ogromną różnicę, jaką przyniesie odnowienie witraży. - Były zmatowiałe, a teraz będą jak kryształ - dodaje włodarz parafii pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej.
W przyszłym tygodniu planowane jest zamontowanie odnowionych witraży. Dwa witraże z kopuł oraz trzy z lewej strony prezbiterium zostaną umieszczone z powrotem na swoim miejscu, a w tym samym czasie zostaną pobrane do renowacji kolejne z drugiej strony prezbiterium.
Oprócz samej renowacji witraży, kościół zyska nowe okna zespolone, które będą chronić wnętrze świątyni przed zimnem. Te nowoczesne okna, montowane w odległości ponad 10 centymetrów od witraży, nie tylko zapewnią lepszą izolację termiczną, ale także pozwolą na pełne wyeksponowanie odnowionych witraży, nie przysłaniając ich piękna.
Zniszczone w czasie wojny
Jak pamiętamy, niespełna 7 mln 100 tys. zł otrzymały parafie w powiecie kolbuszowskim z pierwszej transzy Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na prace konserwatorskie przy kościołach.
Symboliczne czeki z kwotą dofinansowania rozdano proboszczom i włodarzom gmin podczas spotkania (14 lipca 2023 r.) w kolbuszowskim starostwie. Fot. K. Ząbczyk.
To właśnie z tej puli pochodzą pieniądze na prace renowacyjne w kolegiacie. Jak tłumaczył proboszcz, po wymianie stolarki okiennej ma być zdecydowanie cieplej w kościele. W świątyni jest uruchomiona klimatyzacja, która również po zmianach będzie jeszcze efektywniej działać.
Lucjan Szumierz opowiedział nam, że witraże były stworzone przez Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński w latach 30 XX wieku. - One zostaną odnowione. Te, która da się uratować, zostaną uratowane, a te wszystkie, których nie ma, trzeba będzie wymienić - dodał. Część witraży została zniszczona w czasie wojny i niektóre są inne, niż były pierwotnie. Nie będą one jednak rekonstruowane.
Proboszcz nie krył radości z otrzymanego wsparcia. - Sami zbieralibyśmy na to bardzo długo - przyznaje. Jak sam mówi, najważniejsze prace w kościele zostaną zrobione. Zostanie jedynie wymiana elektryki, która jest w planach na najbliższe lata.
Ile rządowego dofinansowania dostała twoja parafia? O tym pisaliśmy w artykule: Ponad 7 mln zł dla parafii w powiecie kolbuszowskim na remont zabytków. W starostwie rozdano promesy [ZDJĘCIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.