Reklama

To ma być remedium na niszczenie dróg przez wodę w gminie Dzikowiec. Co ustalono na spotkaniu w Wodami Polskimi?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B. Posłuszny

To ma być remedium na niszczenie dróg przez wodę w gminie Dzikowiec. Co ustalono na spotkaniu w Wodami Polskimi? - Zdjęcie główne

Kwestię podmywania i niszczenia dróg przez wodę poruszał m.in. Antoni Puzio, sołtys Kopci. | foto B. Posłuszny

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Sołtysi z gminy Dzikowiec wielokrotnie zwracali uwagę na niszczenie przez wodę dróg w sołectwach. Z inicjatywy Wód Polskich we wtorek (4 kwietnia) w Spiach odbyło się spotkanie w terenie z przedstawicielami władz i zarządem dróg. Co ustalono?

Temat potoku Filipka był poruszany niejednokrotnie przez m.in. sołtysa Adama Wykę. W styczniu interweniował on w sprawie zniszczonej części korpusu drogi relacji Spie - Krzątka. 

Na ostatniej, marcowej sesji pytał z kolei o przegląd rzeki Łęg. Ten alarmował, że woda zabiera drogi dojazdowe do upraw rolnikom.

Do skutku doszło spotkanie w terenie z udziałem samorządu gminnego oraz powiatowego zarządu dróg. Z inicjatywą wyszły Wody Polskie. Z jakim skutkiem? Co ustalono?

Naprawa koryta potoku

Udało nam się ustalić, że podczas spotkania omówiono zakres działań, które zamierza podjąć Zarząd Zlewni w Stalowej Woli. Głównym celem ma być udrożnienie koryta i zabudowy wyrwy na potoku Filipka. Prace zostaną zrealizowane w Wilczej Woli.

Zlewnia przygotowała już dokumentację techniczną na wykonanie tych robót i wystąpiła do RZGW w Rzeszowie o zmianę w programie realizacji zadań związanych z utrzymaniem wód oraz pozostałego mienia skarbu państwa związanego z gospodarką wodną. Było to konieczne w celu zapewnienia finansowania dla tego zadania.

- Wójt w ramach dobrej współpracy zadeklarował pomoc przy jego realizacji oraz zabezpieczenie brzegu, który uległ zniszczeniu w związku z wezbraniem wód, pomiędzy korytem rzeki Filipka a drogą powiatową

- usłyszeliśmy od Katarzyny Tokarz, kierownika rzeszowskiego Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej.

Sołtysi w natarciu

Adam Wyka, sołtys wsi Spie, wielokrotnie apelował o poruszenie tematu. - Są wyrwy wielkości domu albo i większe. Tam nawet w niektórych miejscach woda zabiera drogi dojazdowe do pól - mówił w trakcie ostatniego posiedzenia.

Szef wsi bił na alarm, ponieważ siła natury niszczyła skutecznie drogi. - Przesuwamy się coraz bardziej w pola, a rzeka nam coraz więcej zabiera. Rzeka opadła około metra w ciągu roku. Siłą rzeczy będzie obrywało i zabierało - podsumował Wyka.

Swój głos w sprawie przedstawił również Antoni Puzio, sołtys Kopci. Ten z kolei zwracał uwagę na niebezpieczną drogę w Płazówce, która jest podmywana przez wodę.

- Szczególnie w Płazówce istnieje niebezpieczeństwo. Na wysokości sklepu są barierki. Tam woda podmywa strasznie. Niedługo droga będzie w wodzie. Jeśli tego nie zrobicie, powiat nie zabezpieczy, to zniknie droga. Tam jest bardzo niebezpiecznie

- dodał szef sołectwa.

W spotkaniu ze strony Wód Polskich uczestniczyli:

  • Fabian Zięba - zastępca dyrektora Zarządu Zlewni w Stalowej Woli
  • Mateusz Krasowski - kierownik Działu Utrzymania w Zarządzie Zlewni w Stalowej Woli
  • Zenon Kulig - kierownik Nadzoru Wodnego w Kolbuszowej
 

Pojawili się również przedstawiciele władz i wsi w gminie Dzikowiec:

  • Józef Tęcza - wójt gminy Dzikowiec
  • Lucyna Guściora - zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych
  • Henryk Wojdyło - pracownik gminy Dzikowiec
  • Dominik Furtek - radny gminy Dzikowiec
  • Adam Wyka - sołtys wsi Spie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy