Reklama

Te pieniądze przeznaczyli na wieś. Na co konkretnie poszła wiejska kasa w gminie Cmolas? [CZĘŚĆ 1]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: UG Cmolas

Te pieniądze przeznaczyli na wieś. Na co konkretnie poszła wiejska kasa w gminie Cmolas? [CZĘŚĆ 1] - Zdjęcie główne

Mieszkańcy Ostrów Tuszowskich przekazali 15 tys. zł na organizację uroczystości nadania imienia szkole i wykonanie tablicy oraz sztandaru. Placówka wybrała swojego patrona, którym został Józef Piłsudski. | foto UG Cmolas

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkańcy gminy Cmolas podzielili sołeckie pieniądze. Na co zostaną przeznaczone?

Fundusz sołecki to pieniądze wyodrębnione z budżetu gminy. Są zagwarantowane na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców. 

Jeśli rada gminy zdecydowała się na utworzenie funduszu sołeckiego, wówczas mieszkańcy sołectwa znajdującego się na terenie gminy mogą do 30 września roku poprzedzającego rok, w którym sołectwo chce otrzymać pieniądze, złożyć wniosek o pieniądze z funduszu.

Koszt realizacji przedsięwzięcia, na które mają zostać wykorzystane środki z funduszu sołeckiego, nie może być wyższy od kwoty, jaką z funduszu sołeckiego może otrzymać dane sołectwo. 

Wysokość funduszu przeznaczonego na dane sołectwo określa się według ustawy. Zgodnie z nią kwota zależna jest od liczby mieszkańców sołectwa i tzw. kwoty bazowej. Na co pieniądze przeznaczyli mieszkańcy z poszczególnych wsi z gminy Cmolas? 

Toporów 

Mieszkańcy mieli do wydania na 2023 rok 13 700,56 zł. Zdecydowali, że na remont świetlicy w Toporowie, czyli na konserwację dachu, wymianę podłogi w kuchni i ułożenie płytek przeznaczonych zostanie 11 500 zł. Reszta, czyli 2200,56 zł, pójdzie na doposażenie świetlicy, a konkretnie na zakup sprzętu grającego i innego niezbędnego. 

Pomalowanie dachu zabezpieczy go przed korozją, a doposażenie świetlicy posłuży mieszkańcom, którzy często organizują tam spotkanie. 

Za takim podziałem pieniędzy było 11 osób, przeciw dwie, a od głosu wstrzymały się także dwie osoby.  

Ostrowy Tuszowskie 

Wieś miała do rozdysponowania 50 742,81 zł. 15 tys. zł mieszkańcy przeznaczyli na organizację uroczystości nadania imienia szkole i wykonanie tablicy oraz sztandaru. Kolejne 4500 zł zdecydowano się przeznaczyć na szkolenia sportowe dzieci i młodzieży, a 2 tys. zł na utrzymanie stadionu - zakup urządzeń do znakowania płyty boiska. Z kolei 6 tys. zł zabezpieczono na organizację przyszłorocznych imprez - piknik rodzinny, dzień seniora, rajd rowerowy oraz grzybowe święto. Na uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół studni głębinowej i obok remizy OSP przeznaczono 17 tys. zł. Reszta, czyli 6 242,81 zł, pójdzie na wykonanie remontu dróg gminnych.

Taki podział wiejskiej kasy został przyjęty jednogłośnie.

Kłodziny i Dąbrówka 

Sołectwo Kłodziny do wydania miało 14 207,99 zł. Mieszkańcy zdecydowali się przeznaczyć pieniądze na dwie inwestycje. Na utrzymanie porządku i czystości na placu rekreacyjno - wypoczynkowym, zatrudnienie gospodarza oraz zakup paliwa i części do kosiarki - 6 tys. zł, a na wykonanie projektu chodnika przez wieś - 8 207,99 zł.

Wszyscy obecni, czyli dziewięciu mieszkańców, było za. 

Mieszkańcy Dąbrówki na swoje potrzeby mieli 20 804,55 zł. Zdecydowali, że na budowę oświetlenia na drodze w kierunku do Świerczowa zabezpieczą 10 tys. zł. Z kolei na remont dróg gminnych przekazane zostanie 10 804,55 zł. 

Poręby Dymarskie 

Wieś miała do wydania 49 423,49 zł. Na dowiezienie kruszywa na drogi gminne zabezpieczono 12 423,49 zł, z kolei na wykonanie dokumentacji projektowej na remont drogi gminnej Czachory - Szkoła - 9 tys. zł. Na organizację pikniku rodzinnego w przyszłym roku wieś zabezpieczyła 4 tys. zł, a na współorganizację Festiwalu Kultury Lasowiackiej - 5 tys. zł. 

Kolejne 13 tys. zł z funduszu pójść ma na zakup sprzętu AGD oraz mebli na wyposażenie Centrum Kultury Wsi. Mieszkańcy zdecydowali się przeznaczyć 2 tys. zł na organizację gminnych zawodów sportowo - pożarniczych. Reszta, czyli 4 tys. zł, pójdzie na utrzymanie terenów zielonych na obiektach użyteczności publicznej - przy szkole i centrum kultury, a konkretnie na zakup nawozów, paliwa, naprawa sprzętu.

Jagodnik 

Wieś otrzymała na swoje potrzeby 33 946,94 zł. Najwięcej, bo 20 246,94 zł, przekazano na remont i doposażenie budynku w Jagodniku, czyli na zakup rolet na grzybek, chłodni gastronomicznej, okapu kuchennego i innego sprzętu. Kolejne 4 500 zł pójść ma na doposażenie umundurowania dla OSP, Tyle samo przeznaczono na organizację imprezy integracyjnej we wsi. 

Zakup strojów dla Koła Gospodyń Wiejskich to koszt także 4500 zł. Resztę, czyli 200 zł, przeznaczono na zakup tablicy informacyjnej.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy