Reklama

Tańszy węgiel dla mieszkańców gminy Majdan Królewski dopiero w nowym roku? Wiemy, kiedy będzie dostawa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Tańszy węgiel dla mieszkańców gminy Majdan Królewski dopiero w nowym roku? Wiemy, kiedy będzie dostawa - Zdjęcie główne

Czy mieszkańcy zdążą kupić węgiel przed nowym rokiem? | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkańcy z terenu gminy Majdan Królewski będą mieli możliwość zakupu węgla po cenie nie wyższej niż 2 tysięcy złotych za tonę. Problem w tym, że opału nadal nie ma. Ma to się jednak niedługo zmienić. Kiedy ruszy sprzedaż, po ile będzie sprzedawany węgiel oraz z jakiej kopalni będzie pochodził?

W listopadzie mieszkańcy mogli pobierać i składać wnioski w majdańskim urzędzie gminy o wydanie zaświadczenia potwierdzającego wypłacenie na rzecz gospodarstwa domowego dodatku węglowego albo pozytywnego rozpatrzenia wniosku o wypłatę na rzecz tego gospodarstwa dodatku węglowego. - Posiadanie tego zaświadczenia uprawnia do zakupu węgla po cenach preferencyjnych - poinformował wójt Jerzy Wilk.

Utrudniony kontakt

Gmina za pośrednictwem swoich jednostek organizacyjnych, spółek komunalnych, umowy z inną gminą lub przedsiębiorcą może prowadzić sprzedaż paliwa stałego na rzecz mieszkańców.

Mirosław Trawiński, właściciel składu opału, który ma zająć się sprzedażą węgla po preferencyjnej cenie dla mieszkańców majdańskiej gminy, mówi wprost, że z węglem z Polskiej Grupy Górniczej jest problem. Sprzedaż jeszcze nie wystartowała.

Mężczyzna w rozmowie z nami przyznał, że jest gotowy pojechać w każdej chwili do Katowic i odebrać węgiel własnym transportem. Jak mówi, z PGG jest bardzo utrudniony kontakt. Na węgiel czekają bardzo długo. Umowa została podpisana 7 grudnia.

Węgiel z kilku kopalni

Polska Grupa Górnicza odezwała się do przedsiębiorcy dopiero 20 grudnia, natomiast dzień później dowiedział się dopiero, kiedy może przyjechać po towar. Na pierwszy odbiór opału Mirosław Trawiński umówiony jest 28 grudnia - z Brzostowej Góry mają w ten dzień wyruszyć dwa ciężarowe samochody.

Nasz rozmówca nadmienia, że do końca roku miał odebrać 200 ton węgla, ale sam nie wie, czy da się to fizycznie zrobić. Decyzja z PGG przyszła po prostu zbyt późno. Osoby, które nie zdążą z zakupem węgla w tym roku, będą to mogli zrobić w nowym roku na podstawie wniosków wystawionych w 2022 roku.

Skąd natomiast ma pochodzić węgiel? Przedsiębiorca przyznaje, że początkowo miał to być towar tylko z kopalni Marcel w Radlinie. Trawiński mówi, że jest to węgiel ciężki w spalaniu, dlatego walczył o pozyskanie opału także z innego miejsca. To się udało. Ma on pochodzić również z kopalni Ziemowit. Aktualnie Mirosław Trawiński musi wysłać korektę zapotrzebowania na węgiel z konkretnej kopalni.

Mniej niż 2000 złotych

Ile natomiast będzie kosztował węgiel u przedsiębiorcy? Mirosław Trawiński w rozmowie z nami poinformował, że najprawdopodobniej będzie to 1950 zł. W cenę wliczony jest już transport do klienta. Opał będzie można również odebrać osobiście.

Jeśli chodzi o węgiel pochodzący z wolnego rynku, to handlarz posiada na ten moment jedynie opał w workach i w niewielkich ilościach. Jest on jednak droższy o 200-300 złotych i nie podlega sprzedaży po preferencyjnej cenie. Na ten właściwy trzeba jeszcze poczekać.

Handel do kwietnia

W urzędzie dowiedzieliśmy się, że wnioski o zakup węgla można składać cały czas w Urzędzie Gminy Majdan Królewski na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Formularze wniosków dostępne są w budynku urzędu oraz u sołtysów. 

Handel opałem po preferencyjnej cenie ma trwać najprawdopodobniej do kwietnia 2023 roku. Do środy (14 grudnia) majdański urząd wydał 362 zaświadczenia, które upoważniają do zakupu węgla.

Zakupiony węgiel będzie można odebrać w miejscowości sąsiadującej z Majdanem Królewskim. - Punkt znajduje się w Brzostowe Górze na działce ewidencyjnej nr 1508, obok stadionu sportowego "Korona" (przy ul. Bachnat) - poinformował wójt Jerzy Wilk.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy