Reklama

Sukces KGW "Dworzanki" z Huty Komorowskiej. Panie zakwalifikowały się do wojewódzkiego etapu konkursu kulinarnego "Bitwa Regionów"

Opublikowano: czw, 25 kwi 2019 19:00
Autor:

Sukces KGW "Dworzanki" z Huty Komorowskiej. Panie zakwalifikowały się do wojewódzkiego etapu konkursu kulinarnego "Bitwa Regionów" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Koło Gospodyń Wiejskich "Dworzanki" w Hucie Komorowskiej zakwalifikowało się do kolejnego, wojewódzkiego etapu konkursu kulinarnego "Bitwa Regionów". 9 czerwca KGW będzie prezentować swoje danie w Górnie podczas Festiwalu Podkarpackich Smaków.

"Bitwa Regionów" to ogólnopolski konkurs, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Biorą w niej udział drużyny składające się z maksymalnie trzech osób.

 

Pojechać do Poznania

Konkurs jest przeprowadzany w trzech etapach. Pierwszy to weryfikacja nadesłanych zgłoszeń w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Drugi – przygotowanie i prezentacja potrawy przez zakwalifikowane zespoły podczas kulinarnego wydarzenia w każdym z województw. Zespół, który otrzyma największą liczbę punktów podczas eliminacji wojewódzkich, przechodzi do finału. Najlepszych 16 drużyn z całego kraju spotka się we wrześniu br. podczas Targów "Smaki Regionów" w Poznaniu. Na zwycięzców półfinałów i finałów czekają atrakcyjne nagrody, a najlepsze Koło zostanie uhonorowane Pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Mile zaskoczone

Do drugiego, wojewódzkiego etapu V edycji konkursu udało zakwalifikować się tylko jednemu zespołowi z terenu naszego powiatu - Kołu Gospodyń Wiejskich "Dworzanki" w Hucie Komorowskiej. Panie zostały wybrane spośród 74 drużyn i znalazły się wśród czołowej dziesiątki, która 9 czerwca, podczas Festiwalu Podkarpackich Smaków w Górnie, będzie walczyć o wejście do ścisłego finału.

- Byłyśmy bardzo miło zaskoczone, że udało nam się dostać do tej najlepszej dziesiątki. Nie spodziewałyśmy się, że zaproponowana przez nas potrawa ujmie jury - mówi Krystyna Wołosz, przewodnicząca KGW "Dworzanki" w Hucie Komorowskiej.

 

Inspiracja z dworu

Jak dodaje nasza rozmówczyni, panie zgłosiły do konkursu potrawę pod nazwą "Pieczeń z jelenia na kapuście zasmażanej z masłem swojskim i borowikiem szlachetnym". - Pomysł na to danie został zaczerpnięty z kuchni dworskiej księdza kardynała Adama Kozłowieckiego z Huty Komorowskiej - wyjaśnia Krystyna Wołosz. - Przepis narodził się z opowiadań, ponieważ ojciec kardynała Kozłowieckiego był z zamiłowania myśliwym i leśnikiem. Polował  i urządzał różne spotkania i zjazdy myśliwych tu na dworze w Hucie Komorowskiej. Na dworze hodował też jelenie europejskie i sarny - przyznaje nasza rozmówczyni. Jak dodaje, przepis pozostanie jednak tajemnicą. 

 


Finaliści z woj. podkarpackiego
Koło Gospodyń Wiejskich w Klęczanach
Koło Gospodyń Wiejskich w Kamionce
Koło Gospodyń Wiejskich w Stalach „Koniczyna”
Koło Gospodyń Wiejskich w Hucie Komorowskiej „Dworzanki”
Koło Gospodyń Wiejskich w Stańkowej
Koło Gospodyń Wiejskich w Łękach Dukielskich
Koło Gospodyń Wiejskich w Lipniku
Stowarzyszenie Kobiety z Pomysłem z Rzemienia
Koło Gospodyń Wiejskich w Podolszynce Plebańskiej
Koło Gospodyń Wiejskich „Moja Wolica Ługowa” z Wolicy Ługowej

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.