Reklama

Kolbuszowa. Renowacja zabytkowej krypty na ukończeniu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Niebawem zakończą prace związane z renowacją krypty zabytkowego kościoła parafialnego w Kolbuszowej. O tym, co się znajdzie w tym miejscu, opowiada nam proboszcz Lucjan Szumierz.

Pod kościołem rzymskokatolickim pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej znajduje się niewielkie pomieszczenie. Jego powstanie datuje się na drugą połowę XVIII wieku.

Niegdyś do krypty schodzono z wnętrza świątyni (od strony ołtarza Matki Bożej Jasnogórskiej). Podczas kładzenia posadzki ta droga została jednak zabetonowana. 

ZOBACZ TAKŻE: WYSZUKIWARKA GROBÓW.  W NASZYM POWIECIE MA ICH SZEŚĆ CMENTARZY

Do tego niewielkiego pomieszczenia o wymiarach 4 na 4 metry można już dostać się z zewnątrz. Prowadzi do niego korytarz, którego ściany są wyłożone starymi cegłami.

- Krypta jest malutka, ale bardzo ładna

- tak o pomieszczeniu w podziemiach świątyni mówi ks. Lucjan Szumierz, proboszcz kolbuszowskiej parafii.

Koszty renowacji

 Prace związane z adaptacją pomieszczenia są już na ukończeniu. Prowadzi je firma budowlana Solid-Bud Bartłomiej Petejko z Cmolasu, która wygrała ogłoszony przez parafię przetarg, proponując cenę 248,5 tys. zł.

- Trzeba jeszcze wykonać daszek nad wejściem do krypty

- mówi ks. Szumierz i dodaje, że prac do wykonania nie zostało już dużo.

Plan na wykorzystanie

Na renowację pomieszczenia parafia otrzymała unijne wsparcie. Jakie przeznaczenie będzie miało to miejsce? Na początku, przez 5 lat realizacji projektu, będzie to miejsce do prezentowania różnych prac seniorów z powstającego w sąsiedztwie kościoła dziennego domu seniora. Co później?

- Marzy mi się, aby było tam pomieszczenie upamiętniające ks. Ludwika Ruczkę, proboszcza, który uratował ponad 500 Sybiraków z powstania styczniowego. Chociaż po listach, które otrzymywał od ludzi, którzy dziękowali mu za uratowanie, i w oparciu o dokumenty, liczba ta może być dużo większa

- mówił nam jakiś czas temu ks. Lucjan Szumierz.

Pamięć o proboszczu

Jak dodał wówczas, ksiądz Antoni Dunajecki jest również szczególną postacią wartą upamiętnienia.

- W latach 1929-1945 piastował on probostwo w parafii Kolbuszowa. To za jego przyczyną uległa rozbudowie kolegiata. W czasie wojny ks. Dunajecki razem z kolbuszowianami rozdawał ponad 100 obiadów dziennie dla najbiedniejszych, pomagał Żydom, idealny wzór społecznika. Dlatego bardzo bym chciał, aby krypta w przyszłości pomogła zachować pamięć o nich. O ich poświęceniu

- mówi ks. Lucjan.

Skarby parafii

Krypta ma stać się miejscem, gdzie eksponaty będą porządkowane i systematyzowane dla przyszłych pokoleń. Podziemia będą spełniać funkcję edukacyjną i wychowawczą, podniosą świadomość ludzi co do pamiątek historycznych.

- Będzie to miejsce do pokazania skarbów, jakie ma parafia. Chociażby kadzielnica z XIX wieku czy metalowe pieczęcie z początku XX wieku. Piękna monstrancja XVII-wieczna, zdobiona kamieniami. Chciałbym pokazać to, co udało się zachować parafii. Drobne, a naprawdę śliczne rzeczy, które są cząstką historii Kolbuszowej

- wymieniał ks. Szumierz.

Wsparcie dla parafii

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Kolbuszowskiego (30 września) radni zgodzili się na wsparcie finansowe z budżetu powiatu dla dwóch parafii:

  • 25 tys. zł - dla parafii pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej - na prace związane z renowacją krypty
  • 35 tys. zł - dla parafii pw. św. Mikołaja w Niwiskach - na prace związane z remontem kościoła (wykonanie dachu nawy głównej i instalacji odgromowej)
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy