Reklama

Radny Krzysztof Książek jako jedyny przeciw podwyżkom podatków na 2023 rok. Wójt mówi o symbolicznych podwyżkach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Radny Krzysztof Książek jako jedyny przeciw podwyżkom podatków na 2023 rok. Wójt mówi o symbolicznych podwyżkach - Zdjęcie główne

Krzysztof Książek, radny z Hadykówki, jako jedyny zagłosował przeciw podwyżkom podatków od nieruchomości na 2023 rok.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Radni z gminy Cmolas podjęli decyzję w sprawie podatków od nieruchomości na przyszły rok. Wójt zaznacza, że to symboliczna podwyżka, radny Książek nie zgadza się z podwyżkami i mówi, żeby nie dobijać małych przedsiębiorstw.

Rada Gminy Cmolas podjęła decyzję w sprawie podatków. Mieszkańców czekają podwyżki. Mają być jednak symboliczne.

- Proponowane podwyżki są symboliczne, bo i tak żyjemy w trudnych czasach, aczkolwiek w minionym roku też symbolicznie do tego tematu podchodziliśmy. Uważam, że ta propozycja jest racjonalna, podyktowana sytuacją, jaka istnieje na terenie naszego województwa, naszego kraju, zważywszy, że pobory i emerytury nieco wzrosły

- argumentował Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas.

Zaznaczył on także, że nieco większe podatki odprowadzą przedsiębiorcy, ale nie jest to - zdaniem wójta - wygórowana stawka. - Znajdujemy się pośrodku tabeli podatkowej, jaka istnieje i tworzy się w powiecie kolbuszowskim - mówił szef cmolaskiego urzędu. 

Podwyżka o 5 procent 

Andrzej Zagroba, radny z Cmolasu zauważył, że podatki od nieruchomości, porównując 2022 rok z przyszłym, wzrosną o około 5 procent. - Jeżeli chodzi o jeziora, stawy, zbiorniki, mamy wzrost tego podatku i niezabudowane obszary objęte rewitalizacją i tu jest wzrost o 52 proc. Dlaczego takie różnice? - dopytywał samorządowiec. 

Wójt Galek wyjaśnił, że te stawki są "martwe", dlatego że w gminie Cmolas nie ma większych jezior, a jedynie małe zbiorniki.

- Te stawy, co ludzie mają, to kilkadziesiąt metrów, więc te opłaty są supersymboliczne. Jeżeli chodzi o obszary rewitalizacji, takich nie mamy, musi być jednak taki zapis

- wyjaśnił. 

Za świadczenia zdrowotne 

Bernadetta Wolak-Posłuszny, radna z Cmolasu, podzieliła zdanie wójta, że wzrost jest symboliczny. Zainteresował ją jednak podatek od nieruchomości, które udzielają świadczeń zdrowotnych. - Tutaj jest bez podwyżki. Z jakiego powodu? To jest jedyny punkt, który nie ulega zwiększeniu. Z czego wynika zamrożenie tej stawki? - dopytywała przedstawicielka mieszkańców. 

Wójt wyjaśnił, że propozycja, żeby utrzymać tę stawkę, wynika stąd, że u sąsiadów (sąsiednich gmin) nie ma wyższych stawek. - W związku z tym nie chciałem zbyt wysoko wychodzić ponad sąsiadów - skwitował Eugeniusz Galek.  

Nie przyłoży ręki 

Krzysztof Książek, radny z Hadykówki, zauważył, że czasy, w jakich żyją Polacy, są trudne. Kategorycznie zaznaczył on, że nie przyłoży ręki do podwyżki podatków od nieruchomości.

- Argumentacja, która płynie do nas, że są podwyżki emerytur, wcale mnie nie przekonuje, że my też musimy podnosić te podatki. Wszystko drożeje i ten argument do mnie nie dociera i nie powinniśmy przekładać ręki do dobijania małych przedsiębiorców, co jest czynione w tym kraju w tej chwili. Przynajmniej my postarajmy się nie przykładać ręki do tego, co się dzieje

- mówił dosadnie samorządowiec.

Zmniejszyć podatek  

Krzysztof Łagoda, radny z Cmolasu, wystąpił z kolei z wnioskiem o obniżenie podatku od gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. W propozycji wynosiła ona 29 gr od metra kwadratowego powierzchni. - W tym roku za grunty pozostałe było 0,26, a na przyszły rok 0,29, to jest trzy gorsze, wydaje się niedużo, ale jeżeli ktoś ma hektar gruntu niesklasyfikowanego, to jest 300 zł więcej. Ja wnioskuje o 0,27 zł - tłumaczył radny Łagoda. Wniosek poparli wszyscy radni. 

Za uchwałą dotyczącą podatków od nieruchomości na 2023 rok zagłosowało 11 radnych. Od głosu wstrzymała się Ewelina Nowicka, radna z Ostrów Tuszowskich. Przeciwny uchwale był Krzysztof Książek, radny z Hadykówki. 

Wysokość stawek podatku od nieruchomości na 2023 rok:

1. Od gruntów:

  • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 0,81 zł od 1 mkw (było 0,77 zł od 1 mkw)
  • pod wodami powierzchniowymi, stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi, jezior i zbiorników sztucznych - 5,79 zł od 1 ha (było 4,99 zł od 1 mkw)
  • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 0,27 zł od 1 mkw (było 0,26 zł od 1 mkw)
  • niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji - 3,81 zł za 1 mkw (było 2,50 zł od 1 mkw)
2. Od budynków lub ich części:

  • mieszkalnych - 0,69 zł za 1 mkw powierzchni użytkowej (było 0,65 zł od 1 mkw)
  • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 20,16 zł od 1 mkw powierzchni użytkowej (było 19,20 od 1 mkw)
  • związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 5,06 zł od 1 mkw pow. użytkowej (stawka nie uległa zmianie)
Wszystkie stawki i zwolnienie od podatków dostępne są na stronie internetowej cmolas.esesja.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy