Reklama

Pracownicy przedszkola nr 3 i kolbuszowskiej nerki nie mają gdzie parkować. Parking przy galerii płatny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Przy Galerii nad Nilem, Stokrotce i Mrówce wprowadzono płatną strefę parkowania. Swoje samochody zostawiało tam wielu pracowników przedszkola, czy kolbuszowskiej nerki. Powód? Na ul. Kolejowej w Kolbuszowej nie ma wystarczającej liczby miejsc parkingowych. Co na to burmistrz Jan Zuba?

W Kolbuszowej mamy kolejny płatny parking. Mowa o terenie przy Galerii nad Nilem, Mrówce i Stokrotce. Klienci robiący zakupy będą mogli liczyć na darmowe miejsce po zabraniu bileciku z parkometru. Podano termin, od kiedy nowe zasady zaczną obowiązywać.

Przy obiektach handlowych zlokalizowanych wzdłuż drogi krajowej nr 9 w Kolbuszowej, coraz trudniej o wolne miejsce do zaparkowania samochodu. Widzą to właściciele Galerii nad Nilem, którzy zdecydowali o tym, aby parking zrobić płatnym. 

- Są osoby, które zostawiają tutaj samochody na wiele godzin. Są też tacy, którzy parkują i idą załatwić swoje sprawy np. na mieście. W efekcie nie ma miejsca dla naszych klientów, którzy podjeżdżają pod galerię i odjeżdżają, a my tym samym jesteśmy stratni

- mówi Bogdan Korzępa, właściciel kolbuszowskiej galerii. 

Sytuacja ma się zmienić po uruchomieniu strefy płatnego parkowania. Ustawione zostały cztery parkomaty - trzy z nich znajdują się przy wejściach głównych do Mrówki, Stokrotki i Galerii nad Nilem. Czwarty - przy wejściu bocznym do Mrówki.

Płatną strefą objęty zostanie parking przed budynkami handlowymi i na boku (od strony Dworku). Płacić nie będą kierowcy, korzystające ze stacji paliw. 

- Mamy też miejsca wyznaczone dla naszych pracowników. Niebawem zakończymy oznakowywanie płatnych parkingów, tak, aby nikt nie był zaskoczony, że trzeba pobrać bilet. Przeprowadzony też akcję informacyjną

- zapowiada Bogdan Korzępa.

Jak to wszystko ma wyglądać w praktyce? Kierowca, który zostawi auto w płatnej strefie, będzie musiał wziąć bilecik z parkomatu. Darmowy bilet upoważnia do bezpłatnego 3-godzinowego postoju. Na parkomacie trzeba będzie nacisnąć zielony przycisk i wprowadzić numer rejestracyjny auta. Następnie zatwierdzić jeszcze raz zielonym przyciskiem i pobrać bilet.

Instrukcja korzystania z parkomatu.

Co ważne, nie musimy wracać się do samochodu, żeby położyć go za szybą w widocznym miejscu (tak, jak jest to na rynku w Kolbuszowej). Bilet zabieramy ze sobą i idziemy na zakupy. 

Jeśli jednak zamierzamy spędzić więcej niż 3 godziny w obiektach handlowych, wówczas musimy się liczyć z opłatą wynoszącą 3 zł za czwartą i każdą kolejną godzinę. Tę opłatę uiszcza się w parkomacie. Można zapłacić gotówką (akceptowane nominały: 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł i 5 zł) lub zbliżeniowo kartą. 

Sprawdzaniem tego, czy kierowcy pobrali bilecik, czy też zapłacili za dodatkowe godziny postoju, będą się zajmować pracownicy zewnętrznej firmy. 

Płata strefa obowiązuje od 19 grudnia (poniedziałek).

Problem z parkowaniem

Aktualnie problem z parkowaniem mają m.in. pracownicy Przedszkola nr 3 w Kolbuszowej czy nerki. Na il. Kolejowej, gdzie znajdują się budynki, nie ma wystarczającej liczby miejsc. Co na to Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej? 

Burmistrz podkreślił, że parking m.in. przy Stokrotce był i jest prywatny. 

- Moje starania, aby powstał parking wielopozimowy są jak najbardziej uzasadnione i trudno mi zrozumieć oponentów, którzy nie chcą tego parkingu

- mówił w rozmowie z nami burmistrz miasta nad Nilem. 

Nasz rozmówca przypomniał jednak, że inwestycja jest kosztowana i nie powstanie tak szybko. Co zatem do tego czasu mają zrobić pracownicy instytucji publicznych, którzy nie mają gdzie parkować? 

Jan Zuba zauważył, że gmina przebudowała ulicę Kolejową w Kolbuszowej, gdzie została zwiększona liczba miejsc parkingowych. - Więcej miejsc w tym rejonie nie stworzymy - dodał burmistrz. 

Burmistrz dodał, że nie da się zrobić parkingu na placu przedszkolnym, a miasta nie są w stanie zapewniać parkingów pod każdą instytucją publiczną. 

Parking wielopoziomowy 

Budowa parkingu planowana jest na działkach w Kolbuszowej przy ul. Rzeszowskiej. Jest to obszar położony między rzeką Nil i stacją paliw Circle K w pobliżu ronda na drodze krajowej nr 9.

Ideą projektu jest stworzenie wielopoziomowego parkingu otwartego. Parking będzie obiektem dwukondygnacyjnym z trzema poziomami parkingu. Ostatnia kondygnacja będzie otwarta. Ruch między poziomami parkingu odbywał się będzie za pomocą pochylni przylegających do zachodniej ściany obiektu. Konstrukcja budynku w formie szkieletowej żelbetowej (układ słupowo-płytowy). Wymiary zewnętrzne budynku około 39 metry na 54 metry.

Budowa parkingu umożliwi parkowanie na trzech poziomach. Łącznie powstanie około 190 miejsc postojowych. Zaplanowano też cztery stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych.

- Obiekt będzie posiadał dwie klatki schodowe i jeden szyb windowy. W obiekcie będzie znajdowało się pomieszczenie gospodarcze oraz serwerownia do obsługi parkingu

- wyliczają pracownicy Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. 

Dojazd do parkingu planowany jest poprzez budowę dodatkowego zjazdu z ronda im. Józefa Karola Lubomirskiego na DK 9. W tej sprawie trwają uzgodnienia z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Parking będzie połączony kładką dla pieszych z chodnikiem przy moście na rzece Nil, co powiąże komunikacyjnie parking z kolbuszowskim rynkiem.

Na wschodniej części działki przewidziano także budowę parkingu naziemnego dla samochodów osobowych. Znajdzie się tam 13 miejsc postojowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy